Vestel, Toshiba’nın TV birimini satın almak için görüşmelere başladığını açıkladı

Vestel, Toshiba’nın TV birimini satın almak için görüşmelere başladığını açıkladı

Teknoloji dünyasının en köklü firmalarından biri olan Japonya merkezli Toshiba’nın TV bölümünü satacağı bir süredir konuşuluyordu. Konuyla ilgili bir haber paylaşan Japonya merkezli yayın kuruluşu Nikkei, potansiyel alıcılar arasında Vestel’in olduğunu da belirtmişti.

Bugün konuyla ilgili bir açıklama yapan Vestel, Nikkei’nin haberini doğrulayarak Toshiba’nın TV bölümünü satın almak için firmayla görüşmelere başlandığını açıkladı. KAP arayıcılığıyla yapılan açıklamada nihai görüşmelere geçilip geçilmeyeceği konusunda henüz net bir bilgi bulunmadığı da belirtildi.

Açıklamasında halihazırda Toshiba ile iş birliği halinde olduğunu da ekleyen Vestel, 1 Eylül 2016 tarihinde imzalanan marka lisans anlaşması kapsamında Avrupa pazarı için Toshiba markası lisansı altında televizyon üretimi, satışı, pazarlaması ve dağıtım haklarına sahip olduğunu da hatırlattı. 1 Eylül 2016 tarihinde imzalanan anlaşmanın 5 yıl boyunca geçerli olacağını da ekleyelim.

Vestel'in global markaları lisanslama veya satın alma yoluyla uluslararası pazarlardaki konumunu daha da sağlamlaştırma stratejisi kapsamında atılan bu adım, kısa süre sonra Toshiba'nın TV biriminin Vestel'e satılmasıyla sonuçlanabilir. Son olarak Vestel'in yanı sıra Çin merkezli Hisense Group'un da potansiyel alıcılar arasında yer aldığını belirtelim.

KAP'ta yer alan açıklamanın tamamına aşağıda ulaşabilirsiniz.

09.04.2017 tarihinde Japon Nikkei Gazetesi kaynaklı çeşitli haber ajanslarında yer alan haberlere istinaden; Şirketimizin global markaları lisanslama ve/veya satın alma yoluyla uluslararası pazarlardaki konumunu daha da sağlamlaştırma ve markalı satışlarını arttırma stratejisi kapsamında, Toshiba Corporation'ın TV biriminin (Toshiba Visual Solutions Corporation) satın alınması konusunda görüşmelere başlanmış olup, bu aşamada nihai görüşmelere geçilip geçilmeyeceği henüz belirsizlik taşıdığından, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Özel Durumlar Tebliği'nin 6'ncı maddesi kapsamında, kamuya açıklama yapılması taraflar arasında bağlayıcı bir sözleşme akdedilinceye kadar ertelenmiştir.

Toshiba Visual Solutions Corporation ile  %100 bağlı ortaklığımız olan Vestel Ticaret AŞ ("Vestel Ticaret") arasında 1 Eylül 2016 tarihinde imzalanan marka lisans anlaşması kapsamında 5 yıl süreyle geçerli olmak üzere Avrupa pazarı için Toshiba markası lisansı altında televizyon üretimi, satışı, pazarlaması ve dağıtım hakları Vestel Ticaret'e aittir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.