Bir ucuz uçak bileti bulma yöntemi olarak VPN

Bir ucuz uçak bileti bulma yöntemi olarak VPN

Ucuz uçak bileti bulmak, tatilcilerin olmazsa olmazlarından. Erken bilet almak, karşılaştırma sitelerinden kontrol etmek, kampanyaları takip etmek ve puan biriktirmek gibi bir çok farklı yöntemle ucuz uçak bileti alabilirsiniz. Benim en çok kullandığım yöntem, Momondo, Skyscanner, Kiwi ve eDream sitelerinden gitmeyi planladığım tarih için bilet araştırmak ve en ucuzunu almaktı. En azından şimdiye kadar öyleydi.

Bildiğiniz gibi bir çok biletleme modeli bulunuyor. Havayolu firmalarından toplu ve erken bilet satın alan bazı firmalar, havayolu firmalarından daha ucuza bile satış yapabiliyor ve çoğu zaman bu tarz farklı fiyatlandırma modelleriyle fiyat farklılıkları ortaya çıkıyor. (Bu konuda iyi bir bilgim olduğunu söyleyemem, belki uzman bir kişi bilet fiyatlarının belirlenme politikası hakkında yorum yazabilir.)

Uzun bir seyahat planı için uçak biletlerini kontrol ederken birden aklıma VPN ile farklı ülkeden kontrol etme fikri geldi. Sanırım Booking.com ile ilgili yaşananlar bu fikrin ortaya çıkmasına neden oldu. Momondo üzerinde bilet bakarken önce kendi normal IP adresimle bilet fiyatlarına baktım. Rota şöyleydi:

Daha önce de bu rotaya baktığım için normal IP'de olsa bile cache temizleyip tarayıcı geçmişini silip ve hatta abartıp gizli pencerede denedim. Kur farklı gibi şeylerden etkilenmemek için dolar kurunu seçtim ve çıkan fiyat: 774$

Ekran görüntülerini aldıktan sonra farklı bir tarayıcıda bu defa VPN ile Amerika üzerinden deneyerek aynı rotayı seçtim. Rota uzun olduğu için muhtemelen bu kadar büyük bir fiyat farkı çıkmıştır diye düşünüyorum ama göz ardı edilemeyecek kadar iyi bir fark ortaya çıktı.

55 dolar yani şu anki döviz kuruna göre yaklaşık 205 TL fark ki bu da güzel bir uçak bileti anlamına gelebiliyor. (:

Bunu paylaşmamdaki neden tabi ki fiyat farkından ziyade neden böyle bir değişiklik olduğunu sorgulamak. Fiyat politikası, anlaşmalar, kur farkları veya ne olursa olsun sadece bir IP değişimi ile böyle bir değişim olmaması gerekiyor. Ayrıca VPN'den Amerika dışında Avrupa ülkelerinden de denedim ve benzer fark çıktı. Türkiye'den bakan kişi her zaman daha fazla fiyat görüyor ve ödüyor. Diğer sitelerden de benzer karşılaştırmaları yaptım ve çoğunda farklı fiyatlar çıktı.

Bundan sonra VPN ile biletlerimi almakla beraber bunun böyle olmasının arkasındaki nedenlerin (Türkiye'deki ödeme sistemlerinin komisyon oranları veya firmaların fiyat belirleme politikaları...) ne olduğunu öğrenmek, tartışmak sanırım en doğal hakkımız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.