Bir ucuz uçak bileti bulma yöntemi olarak VPN
E-Ticaret

Bir ucuz uçak bileti bulma yöntemi olarak VPN

Ucuz uçak bileti bulmak, tatilcilerin olmazsa olmazlarından. Erken bilet almak, karşılaştırma sitelerinden kontrol etmek, kampanyaları takip etmek ve puan biriktirmek gibi bir çok farklı yöntemle ucuz uçak bileti alabilirsiniz. Benim en çok kullandığım yöntem, Momondo, Skyscanner, Kiwi ve eDream sitelerinden gitmeyi planladığım tarih için bilet araştırmak ve en ucuzunu almaktı. En azından şimdiye kadar öyleydi.

Bildiğiniz gibi bir çok biletleme modeli bulunuyor. Havayolu firmalarından toplu ve erken bilet satın alan bazı firmalar, havayolu firmalarından daha ucuza bile satış yapabiliyor ve çoğu zaman bu tarz farklı fiyatlandırma modelleriyle fiyat farklılıkları ortaya çıkıyor. (Bu konuda iyi bir bilgim olduğunu söyleyemem, belki uzman bir kişi bilet fiyatlarının belirlenme politikası hakkında yorum yazabilir.)

Uzun bir seyahat planı için uçak biletlerini kontrol ederken birden aklıma VPN ile farklı ülkeden kontrol etme fikri geldi. Sanırım Booking.com ile ilgili yaşananlar bu fikrin ortaya çıkmasına neden oldu. Momondo üzerinde bilet bakarken önce kendi normal IP adresimle bilet fiyatlarına baktım. Rota şöyleydi:

Daha önce de bu rotaya baktığım için normal IP'de olsa bile cache temizleyip tarayıcı geçmişini silip ve hatta abartıp gizli pencerede denedim. Kur farklı gibi şeylerden etkilenmemek için dolar kurunu seçtim ve çıkan fiyat: 774$

Ekran görüntülerini aldıktan sonra farklı bir tarayıcıda bu defa VPN ile Amerika üzerinden deneyerek aynı rotayı seçtim. Rota uzun olduğu için muhtemelen bu kadar büyük bir fiyat farkı çıkmıştır diye düşünüyorum ama göz ardı edilemeyecek kadar iyi bir fark ortaya çıktı.

55 dolar yani şu anki döviz kuruna göre yaklaşık 205 TL fark ki bu da güzel bir uçak bileti anlamına gelebiliyor. (:

Bunu paylaşmamdaki neden tabi ki fiyat farkından ziyade neden böyle bir değişiklik olduğunu sorgulamak. Fiyat politikası, anlaşmalar, kur farkları veya ne olursa olsun sadece bir IP değişimi ile böyle bir değişim olmaması gerekiyor. Ayrıca VPN'den Amerika dışında Avrupa ülkelerinden de denedim ve benzer fark çıktı. Türkiye'den bakan kişi her zaman daha fazla fiyat görüyor ve ödüyor. Diğer sitelerden de benzer karşılaştırmaları yaptım ve çoğunda farklı fiyatlar çıktı.

Bundan sonra VPN ile biletlerimi almakla beraber bunun böyle olmasının arkasındaki nedenlerin (Türkiye'deki ödeme sistemlerinin komisyon oranları veya firmaların fiyat belirleme politikaları...) ne olduğunu öğrenmek, tartışmak sanırım en doğal hakkımız.

Yorumlar (29)
 1. Muhtemelen dolar çevrim kurundan kaynaklanıyordur durum, Paypalda da benzeri bir düşük&yüksek kur durumu olabiliyordu.

  1. Evet, bu konu aklıma geldi o nedenle özellikle dolar olarak baktım, kurdan etkilenmemesi için fakat genel olarak bir eken olabilir.

 2. Çok doğru bir tespit Almanyadan alınan biletlerle TR de çıkan bilet fiyatları farklı olduğunu biliyordum.

 3. Vergisel durumlardan kaynaklı olabilir.

  1. En yüksek ihtimal bu gibi görünüyor.

 4. Ibrahim Bakış Ibrahim Bakış

  Burak Selam,

  Bu durum havayollarının farklı ülkelerden alınan biletler için farklı uyguladığı fiyat politikası local çalışmlarada bulunuyor. Örneğin THY almanya için özel fiyat İspanya için özel fiyat verebiliyor.

  1. Tam da bunun nedenini merak ediyorum açıkçası. Neden böyle bir farklılık yapma gereği hissediliyor acaba. Yani Amerika'dan alan kişinin alım gücünün de daha fazla olduğunu düşünecek olursak :)

 5. Renklidergi Renklidergi

  Cevpaların hiç biri değil. Uçak firmaları bölge ve ülkeye göre farklı fiyat uygulamaları yaparlar. Örneğin THY New-york - İstanbul - Newyok biletini Türkiye'den alırsanız 900$ iken, Amerika'dan alırsanız 700$ olabilir...

  1. Ben de tam olarak bunun nedenini merak ediyorum. Farklı fiyat politikası uygulandığı belli ama mantıklı bir açıklama bulamıyorum.

 6. Muhtemelen dolar kurunda TURSAB bu konuyada el atabilir :) ben Türk sitelerinden alıyorum biletimi : https://www.bibiletal.com sevdiğim sitelerden birdir ve obilet com 'da aynı şekilde

 7. Web Endustri Web Endustri

  uçak bileti firmalarında anlık değişen fiyatlandırmalardan da kaynaklı olabilir. derinlemesine incelemeden bunu bug gibi lanse etmemiz online bilet satışlarına zarar verebilir.

  1. Yazıyı yazmadan önce farklı günlerde, birden fazla defa denediğimden emin olabilirsiniz. Bu nedenle anlık değişimlerden kaynaklanmadığı kesin. Ayrıca bir bug gibi lanse etmekten ziyade bir tespitte bulunup bunun nedenini sorguluyoruz. Yani zarar verecek bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum. Aksine, fiyatlandırma sistemlerini ne kadar detaylı bilirsek (ödediğimiz paranın kaç lirası nereye gidiyor gibi) alışveriş yaparken çok daha fazla güveniriz diye düşünüyorum.

 8. Mehmet Mehmet

  farklı pazarların farklı pazarlama maliyetleri olmasından dolayı havayolları farklı fiyat politikaları uygulularlar temel nedeni budur bunun teknik olarak nasıl düzenlendiği ise IATA kodlarına bağlı çalışan online OID ile ilgili. Siz bunu vpn ile aşabilirsiniz ancak bu tür satınalmalar toplamda belli bir oranı geçtiğinde havayolları online acenteye mesela kiwi'ye ceza faturası yollar. kiwi de bu durumu araştırır ve önlemini alır. peki bu pazarlar nasıl belirleniyor derseniz o konu da şu şekilde, IP'niz ve girdiğiniz websitesinin hangi ülkelerde IATA liansına para ödediği ile alakalalı.

  1. Çok teşekkür ederim Mehmet, sektörden biri olduğunu düşünüyorum böyle detaylı ve net bir açıklama yazdığın için. Türkiye örneği üzerinden ilerlersek eğer pazarlama maliyetlerinin Amerika'ya oranla daha yüksek olduğunu pek düşünmüyorum çünkü oralarda rekabet daha fazla. Ama dediklerinden yola çıkarak "gelir - gider" karşılaştırması yaptıkları zaman, buralarda harcadıkları paranın karşılığında yeterli satış olmayınca onu dengelemek için böyle bir yöntem geliştirmiş olabilirler diye düşünüyorum.

   1. Mehmet Mehmet

    Pazarlama maliyeti düşündüğünüzden biraz daha karmaşık olabilir, ancak kesinlikle tanıtım maliyetleri kast etmedim. Pazara giriş, rekabet, istihdam, tanıtım gibi bir çok detayla birlikte tüm maliyetlerin, yolcunun bileti alıp uçağa binene kadarki kısımda dahil olan tüm oyuncuların etkisiyle değişkenlik göstermesiyle alakalı bir pazarlama maliyeti aslında. Amerika'da pazarlama maliyetinin daha yüksek olduğunu söylemek biraz hatalı olur. Tüm havayollarını küresel anlamda dağıtımını yapan 2 büyük oyuncu var biri Amerikalı diğeri ise Avrupalı (küçük olanları saymıyorum) yani neredeyse tüm acentalar ister online olsun ister offline bu kanallardan biletleme yapıyor. örneğin bir türk website amerikalı dağıtımcı ile anlaşıp Avrupalı havayollarını pazarlayabiliyor, burada firmaların ücretlendirme politikaları değişkenlik de gösterebilir, isterse zararına satar yüksek hizmet ücreti de alabilir, ödeme sistemi firmalarının etkisini saymıyorum bile. Metasearch sitelerinde aynı Türk Havayolu uçuşunu 1000TLye de 8000TLye de bulabilirsiniz. Benzer durum otellerde de var örneğin Türkiye vatandaşı iseniz Alanya resort otellerde bir Amerikalıya göre çok daha pahalıya kalırsınız.

 9. Berkan Yılmaz Berkan Yılmaz

  Peki VPN ile ilgili bir sıkıntı yaşama olanağımız yok mu? Çünkü kredi kartı bilgilerimiz güvenilir olmayan VPN uygulamalarıyla çalınabilir. ( Sanal kart olsa bile işkillenilebilir)

  1. Kesinlikle VPN kullanırken böyle bir ihtimal her zaman var. Bu nedenle ücretsiz VPN sağlayıcıları yerine kendi sistemlerinizden veya en azından çok bilindik şirketlerden aldığınız hizmetleri kullanmak çok daha güvenilir olacaktır.

 10. Çok ilginç bir deneyim olmuş gerçekten.

 11. Mehmet Mehmet

  Dolar kurundan ziyade ucak biletleri ucagin doluluk oranlarinin ve revenue planlarina gore bir algoritma ile planlanir anlik degisiklik gosterebilir bir dk once birdk sonrasi buntarz ufak farkliliklar soz konusu olabilir anlik iki farkli makinadan bakmak daha saglikli. Ne kadar vpn de kullansaniz cikis kaynaginiz ayni zaman dilimini kullaniyor

  1. Bu durumu da göz önünde bulundurarak test etmiştim. Farkın o nedenle kaynaklanmadığına eminim. :)

 12. Arıkan Arıkan

  Kesinlikle katılıyorum. Skyscanner.com.tr den İstanbul - Milano Türk Hava Yolları gidiş/dönüş bilet 680 TL iken, VPN + Skyscanner.it adresinden aynı biletleri toplam 327 TL karşılığında aldım ve seyahatimi sorunsuz gerçekleştirdim.

 13. THY nin ve birçok havayolu şirketinin bölgesel müşteri kazanımı için farklı bilet fyatlama politikaları mevcuttur. Örneğin Almanya'da yaşayan Türklere özel bir kampanya yapan THY bu uçuşun Almanya-Türkiye bacağını ucuz yapar ancak Türkiye-Almanya bacağı aynı fiyatta kalır. Dolaysı ile çoğunluk gidiş dönüş bilet aldığı için biletin toplam fiyatı Almanya'dan alındığında daha ucuz olur. Bu tip uygulamaları hemen hemen her havayolu yapar. Dolayısı ile VPN ile girerek fiyat araştırması ve satınalma yapılabilir. 3D secure kullanıdığında ise güvenlik anlamında büyük br sorun kalmaz. IATA maliyetleri onbinlerce bilet satan sitelerin fiyatlama politikalarını çok da fazla etkilemez. Esas etkiyi havayollarının pazar geliştirmek için uyguladıkları farklı fiyat politikaları yaratır.

 14. Özellikle script ve tema alırken yaşadığım olayı uçak biletinde yaşandığını görmek şaşırttı. Yazdığın iyi oldu Burak. Belki bunu standarta bağlayabilecek bir çözüm çıkar kim bilir..

 15. Enes Turan Enes Turan

  Uçak bileti satış sistemleri ile ilgili yazılım geliştiriyoruz ve Mehmet isimli arkadaşın yukarıda bahsettiği 2 ana tedarikçiden birinin Türkiye yazılım ortağıyız. Biletleme sistemlerinin çalışma mantığı şöyledir; X seyahat acentesi IATA üyesi olur ve herhangi bir ülke için IATA kodu alır. Ardından bahsedilen tedarikçiler ile anlaşma yapar.

  Türkiye'den sorgulama yaptığınızda Türkiye IATA kodu ile işlemler yürürken, Amerika üzerinden sorgulama yaptığınızda eğer firmanın Amerika IATA kodu varsa Amerika IATA kodu ile işlemleri yapar. Haliyle fiyatlar IATA kodunun bölgesine göre verildiği için farklı fiyatlar görürsünüz. Örneğin bizim müşterilerimizde hangi ülkeden sorgularsanız sorgulayın her zaman Türkiye IATA kodu ile fiyat verecektir :)

  Fiyatı belirleyen 2 konu var.

  1- Yukarıda bahsedilen pazarlara göre değişiklik. Biz bunu kalkış yapılan ülke olarak değiştirelim. Örneğin Türkiye > Hindistan uçakları dolu gidiyor ancak boş dönüyorsa, boş dönmemesi için Hindistan kalkışlı uçuşlarda fiyatı düşürürsünüz. Bunu tüm Hindistan kaynaklı IATA kodlarına uygulamanız gerekir. Ama Hindistandaki kişi Almanyaya gitmek istiyor olabilir, bu durumda aktarma uçuşlar ile götürebileceğiniz için sadece belli uçuşlar için değil, tüm uçuşlarınız için indirim yapmanız gerekir. Yapmazsanız uçak boş uçacaktır, bunu da kimse istemez. Bu yüzden aynı uçak, aynı servis kalitesi ve aynı koltuk 2 farklı ülkenin IATA kodu ile sorgulandığında farklı sonuç verecektir. Türkiye'de B2B çalışan bazı firmalar bizim her bölgeden IATA kodumuz var, o yüzden en ucuz bileti biz sağlarız diyerek reklam yapıyorlar.

  2- Acente - tedarikçi anlaşmaları, genelde her satılan bilet başına tedarikçinin acenteye ne kadar ücret ödeyeceği, buna karşılık acentenin ne kadar biletleme yapacağını belirler. Servis bedeli 0 yazan uluslararası uçuşlarda, komisyon bedeli tedarikçiden gelen bilet fiyatı içindedir. Haliyle burada tedarikçi anlaşmaları gereği bir fiyat şişirme durumu söz konusu oabilir. Bahsedilen 2 ana tedarikçi için, aynı uçuş, aynı koltuk için bazen 3-5 USD fiyat farkları olabiliyor. Sebebi böyle bir fiyat şişirme durumu olabilir. Bu konudan tam olarak emin değilim ancak ciddi şüphelerim var, tedarikçilere sordum kimse cevap vermedi :)

  1. Detaylı açıklama için çok teşekkürler.

 16. Modakronik Modakronik

  Vergi oranları ile ilgili bir mesele aynı şekilde bir Alman Almanyadan Japanyoya bilet alırkende aynı şekilde fiyat farkı görür (kendi ip adresi ve vpn ile)Türk vatandaşı olduğunuz için bu şekilde bilet alsanız bile hava-slanında fark ödersiniz sanıyorum

 17. THY nin yaptığı uygulama şu şekilde bağlı olduğu ülkede fazla tedarikçi olmadığı için kendi ülkesinde yüksek diğer ülkelerde tedarikçi fazla olduğu için diğer tedarikçiler ile rakip olması için düşük fiyat vermesi gerekiyor fiyat farklılığı o nedenle farklı oluyor

 18. Özlem Özlem

  Bu kadar ugrasa ne gerek vardi... kayak.com ile bu zahmete girmeden iki tikla ülke degistirebiliyosunuz ;) ugrasmayin proxy degistirmeyle filan. Almanya Fransa ve UK i denemenizi tavsiye ederim

  Özlem

 19. Land27Ail Çiftçi Land27Ail Çiftçi

  Ben eliztur'dan başka tanımam fiyatları piyasadaki en uygun fiyatlar