Yeni bitcoin borsası Paribu.com Türkiye'nin kripto para potansiyelini açığa çıkarmak istiyor
Finans

Yeni bitcoin borsası Paribu.com Türkiye'nin kripto para potansiyelini açığa çıkarmak istiyor

Dünyanın popüler şifrelenmiş para birimi bitcoin, küresel çapta eskisinden çok daha popüler ama Türkiye'deki bilinirliği ve yatırımcı sayısı halen oldukça az. Paribu.com da bu durumu bir fırsat bilerek Türkiye'nin en işlek bitcoin borsası olmak istiyor.

Hızlı ve güvenli bitcoin alım-satımına aracılık etmek isteyen Paribu, Yasin Oral ve Özgür Efe tarafından 14 Şubat 2017 günü hizmete açılan bir platform. Bir yıllık bir geliştirme sürecinin ardından hizmet vermeye başlayan Paribu, 7/24 işlem yapma olanağı ve birkaç dakika içinde BTC/TL yatırma ve çekme imkanı sunuyor. Şu anki üye sayısı ise 3 bin 500'ü geçiyor.

Paribu'nun kurucularından Yasin Oral, Türkiye'de internet kullanıcılarının teknolojiyle arası iyi olmasına rağmen Bitcoin ile tanışmamış büyük bir kitle olduğunu söylüyor ve mevcut potansiyelin dikkat çekici olduğunu söylüyor. Yasin Oral, sistemde gerçekleştirilen alış ve satışlar neticesinde, kullanıcıların işlem hacmine göre belirlenen; %0.2 ile %0.4 arasında değişen oranlarda işlem bedeli tahsil ettiklerini söylüyor ve bu işlem ücreti payının kullanıcının piyasa yapıcı veya piyasa alıcı olmasına veya kullanıcıların aylık hacimlerine göre farklılık gösterdiğini hatırlatıyor.

Aldığımız bilgilere göre Paribu'da günlük işlem hacmi 500 bitcoin'i geçmiş ki 500 BTC'nin 2 milyon TL'nin üzerinde meblağ olduğu düşünülürse Paribu'nun hızlı bir çıkış yaptığını söyleyebiliriz. Diğer yandan dünyanın en büyük Kripto Para Marketleri sıralama sitesi olan Coin Market Cap’te Paribu'nun son 24 saatlik işlem hacmi 330 BTC olarak gözüküyor. Bu işlem hacmi de an itibarıyla Paribu'nun Coin Market Cap'te listelenen 300 bitcoin borsası içinde ilk 100'e girmesini sağlıyor.

Matbuu.com'un da kurucu ortaklarından olan Yasin Oral, Paribu'nun Türkiye'de kayıtlı bir şirket olduğunu söylüyor ve "Bitcoin ile ilgili BDDK'nın yayınladığı bir duyuru var olmakla birlikte, vergisel yükümlülüklerin yerine getirildiği, kullanıcı güvenliği sağlandığı ve gerektiğinde hukuki mercilere şeffaf ve doğru bilgi sağlandığı müddetçe yasal bir problemle karşılaşılmamaktadır." diye ekliyor. Paribu'yu 50 bin TL'lik bir sermayeyle kurduklarını paylaşan Oral, "Açılışta yaklaşık 1.000.000 TL ve hemen hemen bu rakama denk gelecek tutarda BTC karşılığı ek bir sermaye ile destekledik." diyor. Bu tutarın ne kadarının Paribu'da dolaşımda tutulduğunu bilmiyoruz ancak Yasin Oral "Ek sermayenin bir kısmını kullanıcılarımızın sağlıklı bir şekilde alım satım yapabilmelerine olanak sağlamak için kullandık." açıklamasında bulunuyor.

Türkiye'de bitcoin için elbette büyük bir potansiyel olduğunu söylemek mümkün ancak bu potansiyelin ne kadar açığa çıkacağını bilemiyoruz. Günlük ve aylık belli sınırlar dahilinde işleme izin veren Paribu'nun önümüzdeki dönemde nasıl bir performans göstereceğini paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (16)
 1. Karşılığı olmayan bir para birimine nasıl olur da insanlar bu kadar güvenerek yatırım yapar anlam veremiyorum.

  1. Hasana Cevap Hasana Cevap

   şuan elimizdeki paranın karşılığı var mı acaba? paraya biz anlam yüklüyoruz. bitcoin de aynı mantık.

   1. Devartistserkan Devartistserkan

    Güzel cevap

 2. Paribu gerçekten hızlı bir çıkış yakaladı. Bu başarı da para yatırma ve çekme onaylarının 7/24 sağlanması ve hesap doğrulamalarının hızlıca yapılmasından ileri geldiğini düşünüyorum. Çünkü bu tip Türkiye borsalarında işlem yapan insanlar uzun hesap onay sürelerinden ve memur gibi mesai saatlerinde para yatırma onayları veren şirketlerden sıkılmıştı. Bu işte en önemli şey esneklik tabi ki. Ayrıca şirket çok yeni ve insanlar temkinli yaklaştı. Sonuçta kim olduklarını bilmediği bir şirkete tüm paranı emanet ediyorsun. Hala büyük meblaları borsada tutmayan insanlar mevcut. Bunun sebebi de güvenlik. Paribu ne kadar güvenli zamanla göreceğiz. Bu şekilde devam ederse iyi ama herhangi bir güvenlik zafiyetleri sonlarını getirebilir.

 3. 3500 sayıs gerçekten bizim insanımızın okumadığının ve araştırmadığının bir gösteresidir. Yoksa şimdeye kadar 100.000 i geçerdi.

 4. karşılığı olmayan bir para diyen arkadaşım çin ve japonya işi gücü bıraktı bitcoin üretiyor. Biz mantar üretmeye devam mı edelim :)

  1. Redwolf Redwolf

   cin krypto para piyasasını ülkeden yasakladı ve etherium bitcoin gibi belli krypto paralarbelli bir süre düşüş yaşadı

 5. BTCTurk'ün yaşadığı yasal problemleri nasıl aşmışlar?

  BTCTurk'teki bakiyemi aktardım. Hesaba giriş sırasındaki güvenlik önlemleri arttırılabilir, güçlü parola koruması dahi yok henüz. Zamanla geliştirilir umarım.

  Not: 3 yıl önce aldığım 10 TL'lik BTC'nin şuanda bana dönüşü 65 TL. BTC'ye çamur atan arkadaşlar lütfen araştırsınlar.

  1. Devartistserkan Devartistserkan

   Anlaşılan sen çok kazanıyorsun bu işten :) devamm

 6. paypal ın son durumun ne bilen var mı acaba?

  1. Devartistserkan Devartistserkan

   Paypal gitti bitti, ve zannetmiyorum ki geri gelsede eski güvenini kazansın zaten bi kaç ay sonra bütün entegrasyonlarını değiştirecek herkes umudumunu tam anlamıyla kesip (bence)

 7. bizi şu koinim tekelinden kurtaran adamlara helal olsun. herşeye anında onay geliyo. destek ekipleri çok hızlı ve başarılı, gerekirse arıyolar. başarılarının devamını diliyorum

 8. Çok hızlı işlem yapabilir olmamız. Mail lere bile 5 dk da cevap veriyorlar. 400bin TL lik Bitcoin işlemlerimde tek bir sıkıntı yaşamadım... Helal olsun

  1. Osman Acar Osman Acar

   Destek ekibi falan yok bu firmanin defalarca mail atmama ragmen hic birine donus olmadi iletisim kurabilcegimiz baska kanal yok ne bir telefon numarasi ne de musteri hizmetleri bulunmuyor hesaba gonderdigim para ortada yok ne oldugunu sorabilcegimiz kimsede yok bukadar guvensiz olmasini beklemiyordum resmen dolandirildik

 9. gün itibari ile çöktü.

  Paraların üzerine ytmasalar bari. EFTleri göstermiyor, çekim işlemlerini yerine getirmiyor.

 10. selam arkadaşlar paribuya güvenebilirmiyiz