Booking.com'da Türkiye'deki tesislere rezervasyonlar durduruldu
E-Ticaret

Booking.com'da Türkiye'deki tesislere rezervasyonlar durduruldu

TÜRSAB'ın Booking.com’un hizmetlerinin durdurulmasına karar verilmesinin ardından yaptırımlar ortaya çıktı. Booking.com Türkiye'de açık ve yurt dışı rezervasyonlarınızı gerçekleştirebiliyorsunuz, sadece Türkiye'den Türkiye'deki otellere ulaşmanız mümkün değil.

TURSAB'ın açıklamasında yer aldığı gibi "Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına" ibaresini Booking.com hızlı bir şekilde hayata geçirmiş görünüyor.

Buna karşılık Booking.com'dan yurt dışı otel rezervasyonu yapanlar veya yapmayı düşünenler için herhangi bir engel olmadığını belirtelim. Türkiye dışında istediğiniz tüm ülkelerin sonuçlarına ulaşabiliyorsunuz.

İnternet çağında yasakların anlamsızlığına da gelecek olursak yurt dışından Türkiye'ye rezervasyon yapmanızın engel olmadığını belirtelim. Yurt dışında yaşayan bir vatandaşımızın Türkiye'deki otel rezervasyonu engellenmediyse, VPN dahil olmak üzere Türkiye dışından Booking.com'a ulaşanlar Türkiye'deki otel rezervasyonlarını gerçekleştirebilirler.

Yorumlar (13)
 1. Fantome D'orient Fantome D'orient

  Türkiye'den yurtdışına otel bakabiliyorsak ve Türkiye'deki oteller de yurtdışından satın alınabiliyorsa bence hiçbir sıkıntı yok. Hatta hükümetin yaptığı ender doğru şeylerden biri. Zaten bundan 5 sene önce booking den yurtiçi otellerine rez yapan türklerin oranı %1 den fazla değildi. Booking olmadan da insanlar bir şekilde rez yapıyordu, booking araya girerek ciddi şekilde bir parayı yurtdışına aktarmamıza sebep oluyordu.

  1. Tuna Celik Tuna Celik

   Mantikli konusan insanlari seviyorum. Devlet dogrusunu yapiyor. Biz kuralsizliga alistigimizdan dolayi her yapilana ariza cikartmayi aliskanlik haline getirmisiz. Tum dunyada kopek gibi vergi veren her kurala ince ince uyan dunya lideri IT firmalari Turkiye'ye gelince alibabanin ciftligi muamelesi yapiyor. Sonra neden gelisemedi Turkiye... Neyse, zaman icinde daha iyi olacak. Vergi takibinin dogru yapilmasi sart gercekten. Yoksa kalkinma bir yere kadar olabilir.

   1. Vergiyi ödemesi gereken oteldir. Booking komisyonundan sorumludur. Yani booking aldığı 20%-25% in komisyonun vergisini her ülkeye ayrı ayrı ödemez. Şirketi nerede kuruluysa orada öder.

    Neden mantıklı bulduğunuzu anlayamadım. Sanki tüm ülkelere ayrı ayrı vergi ödeyip bi bize ödemiyorlar.

    Türkiyede aynı işi yapan booking benzeri şirketler var. Bu şirketler yurtdışında sattıkları otellerden elde ettikleri gelirleri o ülkeye vergi olarak ödemiyorlar. Bu yüzden de booking in TR ye vergi vermemesi çok normal.

    Neyin haksız rekabeti anlamış değilim. Kimse kimseyi zorla yakasına yapışıp sokmuyor bookinge.

    Otellerin doluluk oranları azalınca, otel sahipleri Türsab a baskı yapmaya başlayınca mecburen bu karar iptal edilecek.

   2. Murat Murat

    Burada neyi savunuyorsunuz anlamadım; acenteler teknolojiye uyum sağlamayıp para kaybetsinler ve acısını Türk Halkından çıkarsınlar bu yapılan hangi adalete sığar, Madem booking rekabeti engelliyorsa yurtdışından rezervasyon almasın o zaman görelim sizin mantığınızı ayrıca mahkeme kararını okursanız türkiye'de bulunan yerleşik işletmelere herhangi bir kiralama işlemi yapamaz diyorlar.

    Kısacası işlerine geldiği gibi yorumladılar.

   3. Tuna Çelik Tuna Çelik

    Sevgili Muzaffer, gerçekten uzun uzun acıklama yapıp konuyu seninle tartışmak isterdim ama sıtkım sıyrıldığı için önceki tecrübelerimden, beni maruz görmeni istiyorum.

   4. Uzun uzun olmasa da neden mantıklı bulduğunuzu kısaca açıklarsanız sevinirim

 2. Ahmet Ahmet

  neden kapatmışlar. Hangi yasa, hangi maddeye aykırı davranmışlar, doğrusu nasıl olmalıymış. Detaya kadar paylaşsanız çok güzel olur. Hatta Bilişim hukuku konularında avukatlarla program yapıyordunuz. Bu konuyu detaylı işleyebilirsiniz. Bizlerde bilgileniriz

 3. Faruk Uzun Faruk Uzun

  Booking.com'dan odayı da VPN ile kiralıyoruz ya, ne desem şaştım kaldım :)

 4. Cem Tan Cem Tan

  türsab yetkilleri şikayet edecegine birleşip bir booking olsunlar ucuz satsınlar türsab kazansın her türsab üyesi kafasına göre fiyat politakısı var mahkemeyle degil teknolojiyle cevap versinler...

 5. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ".. bir odadan %40 %50 komisyon alınır mı? .." dedi. Bu %50 komisyon alınan işletme kimindir merak ettim. %50 komisyon alınan birkaç otelin sahibi birleşse, o komisyonu IT ye verse, bir booking.com açmaları imkansız değil. gerçekten komisyon oranları bu kadar yüksek mi?? Bir booking sitesi yazasım geldi.

 6. Kamil Kaplan Kamil Kaplan

  Valla VPN ile bağlanıp Türkiye’deki otellere rezeevasyon yapabilirsiniz, zaten kredi kartı gerektirmiyor :)

 7. Yusuf Yusuf

  Anlamıyorum sanki Google den vergi alıyoruz Microsofttan vergi alıyoruz da booking engelleniyor.

  Hayır arkadaş şunu kimse görmüyor mu bu şirketin Ülkemize faydası mı var zararı mı var?

 8. Teoman Teoman

  Ben ödüyorsam herkes vergi ödemeli. Booking bütün Pazar'ı ele geçirdi istediği gibi at oynatıyor. Tamam kullanışlı ve akıllı bir sistemdi ama vergi ödemiyordu. Aylık $1.000.000 Google reklamı yapıyor TR'ye 100₺ vergi ödemiyor. Yok öyle.