2016’da Türkiye'de 2 trilyonluk e-fatura kesildi, ciro barajı düşerse büyüme ivmesi artacak
E-Ticaret

2016’da Türkiye'de 2 trilyonluk e-fatura kesildi, ciro barajı düşerse büyüme ivmesi artacak

Türkiye'de e-ticaret alışverişleri e-fatura düzenlemesinin önünü açtı ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de 2016’da 2 trilyonluk e-fatura kesildi.

E-dönüşüm sektöründe hizmet veren Doğan E-Dönüşüm Hizmetleri'nin paylaştığı bilgilere göre e-fatura çözümü gönderen taraf için yüzde 57, faturayı alan taraf içinse yüzde 62 oranında tasarruflu bir çözüm. Saniyeler içinde ulaştırılabilen e-fatura gönderme ve alma maliyeti 1 TL’nin altında iken birkaç gün içinde teslim edilebilen kâğıt fatura baskı ve gönderme gibi masraflarla 5-15 TL arasında bir maliyet çıkarıyor. E-fatura kullanımı, kâğıt fatura kullanımı için harcanan işgücünü de 1/6'e düşürüyor.

Yeni yasal düzenlemeler ve teknolojik imkanlarla fatura, defter ve arşiv gibi iş süreçlerinin dijital ortama geçişinin hızlandığını paylaşan Doğan E-Dönüşüm Hizmetleri, GİB verilerine dayanarak Türkiye'de e-fatura alanıdaki durumunu şu rakamlarla özetliyor;

 • E-fatura mükellef sayısı, 2017 yılı başında 62 binin üzerine çıktı.
 • Kayıtlı mükellef sayısı 1,5 yıl içinde 2,5 kat arttı.
 • 2016'da düzenlenen e-fatura adedi 170 milyon 673 bini, e-arşiv fatura sayısı ise 1 milyarı buldu.
 • 2016'da oluşturulan toplam e-fatura tutarı ise 2 trilyon TL’ye ulaştı.
 • 2017 başı itibariyle e-defter uygulamasına kayıtlı mükellef sayısı yaklaşık yüzde 10’luk bir artışla 59 bin 875’e yükseldi.
 • E-arşiv uygulamasına geçiş yapan mükellef sayısı ise yaklaşık yüzde 29’luk bir artışla 6.573’e ulaştı.
 • Ayda 60 milyon bireysel e-fatura, 25 milyon kurumsal e-fatura kesiliyor.

"Ciro barajı düşürülürse mükellef sayısı 100 bini aşabilir"

Doğan E-Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Doğan, 2017’de e-fatura için 10 milyon TL olan yıllık ciro sınırının 8 milyon TL’ye düşürülmesi halinde, yıl sonunda e-fatura mükellef sayısının 100 bini geçebileceğini söylüyor. 2010-2016 arasında e-fatura ve e-arşiv fatura kullanıcıları tarafından oluşturulan toplam fatura sayısının 8 milyarı bulduğunu söyleyen Doğan, bu alandaki büyümeye dikkat çekiyor ve "Önümüzdeki dönemde e-dönüşüm alanına yönelik yatırımlarımızı, bünyemize şirket katmak da dahil olmak üzere artırmayı planlıyoruz." diye ekliyor.

Özetle e-faturaya geçiş hem maliyetler hem de zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor ve gördüğüm kadarıyla e-dönüşüm şirketleri de e-ticaret sektörü de bu değişime hızla uyum sağlamaya çalışıyor. Şu an için e-fatura kullanımının hızlı artışının önündeki tek sınır da ciro barajı gibi duruyor. Elbette bir diğer seçenek de 10 milyon dolar cirolu e-ticaret şirketlerimizin sayısının artması. Bu değişimlerin hangisinin daha hızlı gerçekleşeceğini izlemeye devam edeceğiz.

Yorumlar (2)
 1. Engin Engin

  verdiğiniz rakamlar çok hatalı...

  - 10 Milyon USD değil 10 Milyon TL ciroyu yakalayan e-faturaya geçmek zorunda,

  - 5 milyon TL ciro yapan bir şirket eğer yıl içerisinde 1 TL lik bile sanalpos, e-ticaret satışı, yemeksepeti siparişi veya pazar yerlerinden satış yapar ise otomatikman E-fatura ve E-arşive geçmek zorunda..

  - 2 Trilyon TL rakamı çok saçma... 10 Milyonluk şirket 170 Milyon Adet fatura kesiyor hesabınıza göre her bir fatura 10 TL bu çok saçma,

  - Faturaların sayıları bellidir ama içerisinde ki rakamlar gizli bilgidir bunu kimse açıklayamaz...

  - E-fatura maliyeti 1 TL değil 0,01 kuruşa kadar maaliyet düşebiliyor...

  Çok ciddi bir konu yanlış ve anlamsız bilgiler ile sadece bir firmayı tanıtmak için harcamanız pek hoş olmamış...

 2. Efatura mükellefi olan şirket bana alışveriim karşılığında bir pdf gönderiyor. Ama yine de basılı bir A4 ü bana veriyor. Hatta önceden küçük boyutlara sahip bir fiş/fatura verebiliyorken şimdi yazıcıdan kolay çıktığı için A4 veriyorlar. Biz bile kendi şirketimizde ürünleri kargolamamız gerektiği için A4 e irsaliye basarak gönderiyoruz. Dolayısıyla efaturanın kağıt israfını engellemek değil aksine arttırdığını düşünüyorum