2016’da Türkiye'de 2 trilyonluk e-fatura kesildi, ciro barajı düşerse büyüme ivmesi artacak

2016’da Türkiye'de 2 trilyonluk e-fatura kesildi, ciro barajı düşerse büyüme ivmesi artacak

Türkiye'de e-ticaret alışverişleri e-fatura düzenlemesinin önünü açtı ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de 2016’da 2 trilyonluk e-fatura kesildi.

E-dönüşüm sektöründe hizmet veren Doğan E-Dönüşüm Hizmetleri'nin paylaştığı bilgilere göre e-fatura çözümü gönderen taraf için yüzde 57, faturayı alan taraf içinse yüzde 62 oranında tasarruflu bir çözüm. Saniyeler içinde ulaştırılabilen e-fatura gönderme ve alma maliyeti 1 TL’nin altında iken birkaç gün içinde teslim edilebilen kâğıt fatura baskı ve gönderme gibi masraflarla 5-15 TL arasında bir maliyet çıkarıyor. E-fatura kullanımı, kâğıt fatura kullanımı için harcanan işgücünü de 1/6'e düşürüyor.

Yeni yasal düzenlemeler ve teknolojik imkanlarla fatura, defter ve arşiv gibi iş süreçlerinin dijital ortama geçişinin hızlandığını paylaşan Doğan E-Dönüşüm Hizmetleri, GİB verilerine dayanarak Türkiye'de e-fatura alanıdaki durumunu şu rakamlarla özetliyor;

  • E-fatura mükellef sayısı, 2017 yılı başında 62 binin üzerine çıktı.
  • Kayıtlı mükellef sayısı 1,5 yıl içinde 2,5 kat arttı.
  • 2016'da düzenlenen e-fatura adedi 170 milyon 673 bini, e-arşiv fatura sayısı ise 1 milyarı buldu.
  • 2016'da oluşturulan toplam e-fatura tutarı ise 2 trilyon TL’ye ulaştı.
  • 2017 başı itibariyle e-defter uygulamasına kayıtlı mükellef sayısı yaklaşık yüzde 10’luk bir artışla 59 bin 875’e yükseldi.
  • E-arşiv uygulamasına geçiş yapan mükellef sayısı ise yaklaşık yüzde 29’luk bir artışla 6.573’e ulaştı.
  • Ayda 60 milyon bireysel e-fatura, 25 milyon kurumsal e-fatura kesiliyor.

"Ciro barajı düşürülürse mükellef sayısı 100 bini aşabilir"

Doğan E-Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Doğan, 2017’de e-fatura için 10 milyon TL olan yıllık ciro sınırının 8 milyon TL’ye düşürülmesi halinde, yıl sonunda e-fatura mükellef sayısının 100 bini geçebileceğini söylüyor. 2010-2016 arasında e-fatura ve e-arşiv fatura kullanıcıları tarafından oluşturulan toplam fatura sayısının 8 milyarı bulduğunu söyleyen Doğan, bu alandaki büyümeye dikkat çekiyor ve "Önümüzdeki dönemde e-dönüşüm alanına yönelik yatırımlarımızı, bünyemize şirket katmak da dahil olmak üzere artırmayı planlıyoruz." diye ekliyor.

Özetle e-faturaya geçiş hem maliyetler hem de zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor ve gördüğüm kadarıyla e-dönüşüm şirketleri de e-ticaret sektörü de bu değişime hızla uyum sağlamaya çalışıyor. Şu an için e-fatura kullanımının hızlı artışının önündeki tek sınır da ciro barajı gibi duruyor. Elbette bir diğer seçenek de 10 milyon dolar cirolu e-ticaret şirketlerimizin sayısının artması. Bu değişimlerin hangisinin daha hızlı gerçekleşeceğini izlemeye devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.