Uber Danimarka pazarından çekiliyor!
Mobil

Uber Danimarka pazarından çekiliyor!

Uber geleneksel pazar koşulları ve yasalarla mücadelesinde bir cepheyi kaybettiğini kabul etti. Danimarka'dan çekileceğini resmen açıklayan Uber, buna gerekçe olarak yeni yürürlüğe konulan yasal düzenlemeleri gösterdi. Şirket 18 Nisan itibariyle Danimarka'daki operasyonlarını tamamen sonlandıracağını söylüyor.

2014 yılında Danimarka pazarına giriş yapan Uber, ilk günden beri protestolar ve geleneksel taksilerden gelen baskılarla mücadele ediyor. Uber'in hemen her pazarda alışık olduğu bu muamele, şirketin taksilerle aynı düzenlemelere tabi olmadan, taksilerin işini elinden aldığı gerekçesine dayandırılıyor. Son olarak geçtiğimiz Kasım'da iki Danimarkalı Uber sürücüsü yasalara uymamak gerekçesiyle cezaya çarptırılmıştı.

Mücadeleye devam etse de Uber Danimarka'da şartları lehine çeviremedi. Aksine, Danimarka'da geçtiğimiz Şubat'ta yürürlüğe giren düzenleme ise Uber'in çalışabilmesi için taksimetre bulundurmasını ve koltuk sensörlerini zorunlu hale getirdi.

Uber Danimarka'da, Türkiye'de olduğu gibi, 2 bin sürücüyle çalıştığını açıklamıştı. Uygulamanın 300 bin kullanıcıya ulaştığı da notlar arasındaydı.

Yorumlar (5)
  1. Geçenlerde uberin Turkiye'de vergi ödemiyor diye ceza yediği haberin altındaki yorumlarda Türkiye, hükümet vs önüne gelene laf çakan yorumşortları görmek iyi olurdu şimdi..

  2. Türkiye pazarından çıkmaları da yakındır... Maalesef emareler o yönde...

  3. Ülkelerin lokal düzeyde getireceği yasalar internet şirketleri ni zora sokabilir uber taleb olan ülkelerde elbette aktif devam edecektir ülke ekonomisindeki şartları dikkate almaları gerekiyor

  4. Cuney Tarkin Cuney Tarkin

    Danimarka dedikleri avuc ici kadar Kopenhagen.. Ulke muduru atadigina degmez.

  5. Ahmetceylan Ahmetceylan

    Zaten aktif calisamiyorlardi gecen kasim ayinda uber cagirdigimda surucu polis durdurmasi aninda arkadasim diyeceksen bin yoksa binme demisti :) :)