Google Haritalar'a gerçek zamanlı konum paylaşma özelliği eklendi

Google Haritalar'a gerçek zamanlı konum paylaşma özelliği eklendi

Google, Haritalar gerçek zamanlı konum paylaşımı özelliğine sonunda kavuşuyor. Apple'ın Find My Friends uygulamasına benzeyen özelliği mobil uygulamalarına ve masaüstü sürümüne eklediğini duyuran Google, özelliği önümüzdeki günlerde tüm kullanıcılarına sunmaya başlayacak.

Google Haritalar'ın gerçek zamanlı konum ya da seyahat paylaşma özelliği, süreli olmasıyla benzerlerinden ayrışıyor. Tipik bir paylaşım senaryosu şu şekilde çalışıyor: Konum paylaşmanız gerektiğinde Google Haritalar iOS ya da Android uygulamasını açıyor ve sizin nerede olduğunuzu gösteren mavi noktaya dokunuyorsunuz. Konum paylaş seçeneğini izleyip, konumunuzu kimlerle ve ne kadar süreyle paylaşacağınıza karar veriyorsunuz. Kişileri doğrudan Google bağlantılarınızdan seçebileceğiniz gibi, diğer popüler mesajlaşma uygulamalarını da kullanabiliyorsunuz. Bu durumda oluşturulan Google Haritalar linkini WhatsApp ya da Messenger'dan iletebiliyorsunuz. Konum paylaştığınız sürece haritada bir uyarı görüyorsunuz ve konum paylaşımını dilediğiniz anda durdurabiliyorsunuz.

Google Haritalar'ın seyahat paylaşma özelliği ise navigasyon, anlık konum ve yaklaşık varış zamanı gibi bilgilerinizi gerçek zamanlı olarak  karşı tarafa aktarıyor. Özellik, Türkiye'de BiTaksi ya da Uber gibi seyahatinizi paylaşmanıza izin veren uygulamaları kullanmadığınız durumlarda işinize yarayabilir. Seyahat paylaşımı özelliği Google Haritalar sayesinde çok daha yaygınlıkla kullanılabilir.

Google Haritalar bir süredir, bir harita servisinden konum bazlı servisleri öne çıkaran sosyal bir platforma dönüşüyor . Güncellemelerin önemli bir bölümünü kullanabilmeniz için Google Haritalar'a giriş yapmış olmanız gerekiyor. Google, bu sayede kişiselleştirme vaadini bir adım ileri götürmek istiyor olabilir, Haritalar özelinde.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.