Google.org'dan kâr amacı gütmeyen eğitim girişimlerine 50 milyon dolar bağış

Google.org'dan kâr amacı gütmeyen eğitim girişimlerine 50 milyon dolar bağış

Google'ın insani yardım organizasyonu Google.org, gelişen ülkelerde internet erişimini ve eğitimi desteklemek için 50 milyon dolar bağış yapacağını açıkladı.

Google.org'da paylaşılan bilgilere göre dünya genelinde öğrencilerin yüzde 74'ünün internet erişimi yok veya çok kısıtlı. 250 milyon okul çağındaki çocuk ise temel okuma ve matematik eğitimi görmüyor. Google'da 50 milyon dolarlık bağışla bu -olumsuz tabloyu biraz olsun değiştirmek istiyor.

Kâr amacı gütmeyen eğitim girişimlerini destekleyecek olan Google, eğitim konusunda eşitliğin sağlanmasına vesile olmak istiyor. Dolayısıyla öncelik gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerdeki girişimleri önemsiyor. Sadece akit yardımı yapmanın ötesine geçmek isteyen Google, eğitim malzemeleri ve öğretmen eğitimi konusunda da kendini sorumlu hissediyor ve bu konuda çeşitli desteklerde bulunacağını açıklıyor.

Google.org desteklenen bazı dikkat çekici girişimleri ve bağış tutarlarını da şöyle paylaşıyor;

  • Foundation for Learning Equality (5 milyon dolar): Dijital içerikleri çevrimdışı erişime taşıyarak internet olmayan yerlerde de kullanılmasını sağlıyor.
  • War Child Holland (2 milyon dolar): Yerel müfredatlara uygun eğitici oyunlar sağlıyor.
  • Khan Academy (5 milyon dolar): Dünyaca ünlü eğitim platformlarıdan biri olan Khan Academy, herkes için ücretsiz eğitimler ve içerikler sunuyor.
  • Pratham Books’ StoryWeaver (3,6 milyon dolar): Lisans hakkı olmayan hikayeler ve kitaplar yayınlıyor.
  • Pratham Education Foundation, Hybrid Learning Program (3,1 milyon dolar): İnternet erişimi olmayan yerlerdeki çocukların erişimi için çevrimdışı eğitim içerikleri üretiyor.
  • Million Sparks Foundation (1,2 milyon dolar): Connecting teachers to share knowledge and training online.
  • Clooney Foundation for Justice (1 milyon dolar): Suriyeli mülteci çocukları Lübnan'a transfer ederek okula gitmelerine yardım ediyor.
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.