ULAKBÜS: Bütünleşik üniversite yönetimi yazılımı [Yerli GitHub]

Bu yazımızın konuğu olan ULAKBÜS, TÜBİTAK tarafından, Pardus projeleri kapsamında desteklenmiş bir proje.
ULAKBÜS: Bütünleşik üniversite yönetimi yazılımı [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Yazılım geliştirmeyle ilgilenen çoğu üniversite öğrencisi okullarındaki akademik yazılımlara kafayı takmış, hatta bu öğrencilerin bir bölümü de okulları bünyesinde bizzat bu yazılımlar için çalışmışlardır.

Bu yazımızın konuğu olan ULAKBÜS, TÜBİTAK tarafından, Pardus projeleri kapsamında desteklenmiş bir proje. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde test edilen yazılım, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nde de kısa sürede kullanılmaya başlanacakmış.

GitHub'da da açık kaynak olarak yayınlanan ULAKBÜS, 'rektörlük, tüm akademik birimler ve dış kaynaklar arasında iş akışı yönetimi' yapıyor denilebilir. Bir başka deyişle ULAKBÜS'ün en çok öne çıkan yanı, üniversitelerin akademik ihtiyaçları dışında idari ihtiyaçlarını da çözebilmesi.

ULAKBÜS ile üniversiteler hem öğrenci işleri yönetimi ve akademik ihtiyaçlarını çözebiliyor, hem de tüm birimleri arasındaki iş akışını yönetebiliyor. Kayıt zamanları da dahil olmak üzere yüksek yükü kaldırabilecek yapıda kurgulanan ULAKBÜS, Python tabanlı Zengine, Riak isimli NoSQL veritabanı ve Java gibi teknolojiler kullanıyormuş.

ULAKBÜS'ün önünde geliştirilmeyi bekleyen özellikler ise şu şekildeymiş: üniversite birimlerinin web siteleri için CMS sağlanması, Erasmus veya Mevlana gibi öğrenci değişim programları için süreç yönetimi modülü, kütüphane sistemleri modülü ve BAP süreçleri modülü.

ULAKBÜS'ün açık kaynak olan kaynak koduna katkıda bulunmak ya da kullanımla alakalı sorularınızı sormak için platformun destek sayfasına göz atabilirsiniz. Önemli bir alanda faaliyet gösterdiğini söyleyebileceğimiz ULAKBÜS, daha iyi bir markalama ve kayda değer tanıtım faaliyetleriyle ülkemizde kısa sürede yaygınlaşabilir.

Webrazzi üzerinde ULAKBÜS gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.