Google'ın açık kaynak JPEG sıkıştırma teknolojisi Guetzli, dosya boyutunu yüzde 35 azaltıyor

Google'ın açık kaynak JPEG sıkıştırma teknolojisi Guetzli, dosya boyutunu yüzde 35 azaltıyor

Google, Guetzli adı verdiği görüntü sıkıştırma teknolojisini açık kaynaklı hale getirdi. Guetzli algoritması dosya boyutunda yüzde 35'e kadar tasarruf sağlıyor.

Google'ın açık kaynak blogunda yapılan açıklamaya göre göre Guetzli, JPEG dosyalarını mevcut yöntemlerden yüzde 35 daha küçük hale getiriyor. Bu sayede görsellerin ve web sayfalarının yüklenmesi de daha hızlı gerçekleşiyor. Elbette mobil veri kullanımında d daha az veri tüketimi sağlanıyor.

Google Avrupa Araştırma Merkezi'nden yazılım mühendisleri Robert Obryk ve Jyrki Alakuijala, Guetzli'nin daha önce geliştirilen Zopfli adlı sıkıştırma algoritmasına oldukça benzer olduğunu söylüyor. Zopfli, PNG dosyalarını sıkıştıran bir teknolojiydi ve RNN, RAISR, WebP (detaylı inceleme) sıkıştırma teknolojilerinden farklı teknikler kullanılıyordu.

Google, Guetzli'de renk alanı değişimi ve niceliksel açıdan farklı ve çok aşamalı bir sıkıştırma uygulandığını söylüyor. Diğer yandan bu sıkıştırma yönteminin mevcut yöntemlerden çok daha fazla zaman istediğini de ekliyor ve yine de bu tasarruf için katlanılır bir iş olduğunun altını çiziyor.

Özellikle fotoğraf yoğunluklu siteler tasarlıyorsanız Guetzli'yi yakından tanımanızı ve Guetzli Github sayfasını incelemenizi tavsiye ediyorum.

*Guetzli, İsviçre Almancasında kurabiye/bisküvi anlamına geliyormuş. / Görsel Kaynak: freephotos.cc

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.