Sanalog: Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir İçerik Yönetim Sistemi [Yerli GitHub]

Sanalog: Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir İçerik Yönetim Sistemi [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Geniş çaplı bir CMS (Content Management System/İçerik Yönetim Sistemi) olarak konumlandırılan Sanalog, 2013 yılının sonlarında açık kaynak kodlu olarak geliştirilmeye başlamış.

Pakize Akıncı - Özkan Atmaca - Yasin Bolat ve S. Akif Akıncı tarafından gönüllü olarak geliştirilmeye başlanan proje, bugüne kadar 4 bin 400 kereden daha fazla indirilmiş.

Sanalog'un dikkat çeken özelliklerini ise modüler yapılı olması, çok sayıda dil seçeneği sunması, mobil ve SEO uyumluluğuna sahip olması ve çok sayıda modülü (anket, galeri, blog, etkinlik ve proje yönetimi, mağaza yönetimi...) bünyesinde barındırması şeklinde sıralayabiliriz.

Marmara Bölgesi başta olmak üzere neredeyse tüm Türkiye'den kullanıcısı bulunan Sanalog, devlet kuruluşları da dahil olmak üzere özellikle blog ve kurumsal firma sitesi hazırlama gibi ihtiyaçlar için tercih ediliyormuş. Sanalog'un ağırlıklı olarak kullanıldığı sektörlere de değinmek gerekirse; inşaat, kozmetik ve sağlık.

Sanalog, bugüne kadar yaklaşık 5 bin kez indirilmiş ve açık kaynak kodlu bir proje

"Açık kaynak kodun gelir elde edilebileceğini göstermek..."

ASP.NET ile kodlanan Sanalog, gelir modeli noktasındaysa bazı yeni tema veya bileşenleri ('widget') ücretli olarak satmayı düşünüyormuş. Bu arada proje sahiplerinin Sanalog'u tamamen gönüllü olarak geliştirdiklerini ve öncelikli hedeflerinin olabildiğinde çok insana ulaşarak ücretsiz bir şekilde Sanalog kullanmalarını sağlamak olduğunu da belirtelim.

Son olarak Sanalog'un gelecek hedeflerini sorduğumuz Akif Akıncı'dan tatmin edici bir yanıt aldık: "Sanalog’u hayata geçirme prensibimiz açık kaynak kodun ulusal ve uluslararası piyasada dikkatini çekmekti. İleride diğer yazılım geliştiricilerin de Sanalog'a katkı vermelerini sağlamak ve bu yolda yeni projeler geliştirmek istiyoruz. Açık kaynak kodun kullanılabilirliğini artırmak ve bu sayede de gelir elde edilebileceğini göstermek ise bir başka hedefimiz."

Yerli GitHub yazı dizimizde açık kaynak projelerin de gelir elde edebileceğini birden çok defa sizlere aktarmıştık. Sanalog da hem uzun yılladır geliştirilmesi hem de gün geçtikçe daha büyük bir kitleye hitap etmesiyle takip edilmeyi hak ediyor.

Webrazzi üzerinde Sanalog gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

sanalog.org'ta, kütüphane hakkında tüm detayları bulabilirsiniz
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.