Sanalog: Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir İçerik Yönetim Sistemi [Yerli GitHub]
Arama

Sanalog: Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir İçerik Yönetim Sistemi [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Geniş çaplı bir CMS (Content Management System/İçerik Yönetim Sistemi) olarak konumlandırılan Sanalog, 2013 yılının sonlarında açık kaynak kodlu olarak geliştirilmeye başlamış.

Pakize Akıncı – Özkan Atmaca – Yasin Bolat ve S. Akif Akıncı tarafından gönüllü olarak geliştirilmeye başlanan proje, bugüne kadar 4 bin 400 kereden daha fazla indirilmiş.

Sanalog’un dikkat çeken özelliklerini ise modüler yapılı olması, çok sayıda dil seçeneği sunması, mobil ve SEO uyumluluğuna sahip olması ve çok sayıda modülü (anket, galeri, blog, etkinlik ve proje yönetimi, mağaza yönetimi…) bünyesinde barındırması şeklinde sıralayabiliriz.

Marmara Bölgesi başta olmak üzere neredeyse tüm Türkiye’den kullanıcısı bulunan Sanalog, devlet kuruluşları da dahil olmak üzere özellikle blog ve kurumsal firma sitesi hazırlama gibi ihtiyaçlar için tercih ediliyormuş. Sanalog’un ağırlıklı olarak kullanıldığı sektörlere de değinmek gerekirse; inşaat, kozmetik ve sağlık.

Sanalog, bugüne kadar yaklaşık 5 bin kez indirilmiş ve açık kaynak kodlu bir proje

“Açık kaynak kodun gelir elde edilebileceğini göstermek…”

ASP.NET ile kodlanan Sanalog, gelir modeli noktasındaysa bazı yeni tema veya bileşenleri (‘widget‘) ücretli olarak satmayı düşünüyormuş. Bu arada proje sahiplerinin Sanalog’u tamamen gönüllü olarak geliştirdiklerini ve öncelikli hedeflerinin olabildiğinde çok insana ulaşarak ücretsiz bir şekilde Sanalog kullanmalarını sağlamak olduğunu da belirtelim.

Son olarak Sanalog’un gelecek hedeflerini sorduğumuz Akif Akıncı‘dan tatmin edici bir yanıt aldık: “Sanalog’u hayata geçirme prensibimiz açık kaynak kodun ulusal ve uluslararası piyasada dikkatini çekmekti. İleride diğer yazılım geliştiricilerin de Sanalog’a katkı vermelerini sağlamak ve bu yolda yeni projeler geliştirmek istiyoruz. Açık kaynak kodun kullanılabilirliğini artırmak ve bu sayede de gelir elde edilebileceğini göstermek ise bir başka hedefimiz.

Yerli GitHub yazı dizimizde açık kaynak projelerin de gelir elde edebileceğini birden çok defa sizlere aktarmıştık. Sanalog da hem uzun yılladır geliştirilmesi hem de gün geçtikçe daha büyük bir kitleye hitap etmesiyle takip edilmeyi hak ediyor.

Webrazzi üzerinde Sanalog gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

sanalog.org’ta, kütüphane hakkında tüm detayları bulabilirsiniz
Yorumları GösterYorumlar Gizle (14)
 1. sinanyalcin dedi ki:

  Türkiye’ de açık kaynak kodlu projelere destek verilmesi gerekiyor.
  Sanalog’ un .NET tabanlı olması global CMS’ lerden ayrıştıran güçlü bir yanı.
  ASP.NET Boilerplate’ den sonra CMS boşluğunu da Sanalog’ un doldurması bizleri umutlandırıyor.

 2. Sedat dedi ki:

  Süpermiş. Asp.net ve açık kaunak ve geniş kapsamlı bir cms. Gayet kullanışlı gördüm.

 3. Vezir dedi ki:

  Demek mümkünmüş. Tebrik ederim. Kesinlikle büyütülmeli ve büyümesine yardımcı olmalıyız. Nasıl olurda duyulmamış

 4. resobyte dedi ki:

  Gerçekten muazzam bir proje, .NET ile geliştirilmesi ayrı bir çığır açmış. WordPresse oranla rakip olabilecek bir proje. Gelişimini merakla bekliyoruz. Teşekkürler ve tebrikler.

 5. usoysal47 dedi ki:

  Hayalim buydu denilenebilir. .NET ile kaynak sıkıntısı çekilirken, böyle muazzam bir projenin ortaya çıkması ve yerli olması gurur verici. Öncelikle bu projeyi geliştirenlere ve bize yayınlayan webrazzi ailesine teşekkürler.

 6. Mehmet dedi ki:

  Ne var ise yıldızda var ayda var Türk’e yine Türk Mühendislerden ve milli yazılımdan fayda var.
  Elinize sağlık…

 7. Emre dedi ki:

  Yazan ekibi cani gonulden tebrik etmek istiyorum. Yerli bir proje olarak desteklenilmesi gerek. Gelişimini yakından takip edeceğim.

 8. Kalender dedi ki:

  Sonunda! Tüm altyapısı Microsoft tabanlı küçük büyük kurumsal şirketler için .net dilinde bir CMS. Haberi gördüğümde inanamadım, demosunu inceledim, gerçekten beklemediğim kadar başarılı çıktı, gurur verici, emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 9. Cenk dedi ki:

  WordPress ile kıyaslamak su noktada çok komik. Diğer taraftan desteklenmesi gerekir., büyüyen bir komünite haline gelmelerini temenni ederim. Kısa bi göz attım, görsel açıdan hoş. Başarılar dilerim.

 10. VRL dedi ki:

  Asp.net den sonrasını okumadım.

 11. GeceHaramisi dedi ki:

  Gerçekten harika görünüyor. Tasarım entegre ve seo açısından geliştirmeler yapılırsa daha da iyi olur. Ek pluginler giderek çoğalırsa bence WordPress’e rakip olamasa bile kıyısından dibinden yaklaşan tarzda bir global cms olma yolunda ilerleyebilir.

 12. Ümit KARAÇİVİ dedi ki:

  Bir heyecanlandım, bir heyecanlandım..Sormayın gitsin. Birçok CMS uygulamasını (C1,Orchard,DNN,…) denedim ama hep bizden birşey olsa diye derdim. Kısmet bugüneymiş…

 13. Ali dedi ki:

  Türkiye de .net ile yapılmış az sayida açık kaynak projesi var böyle bir projeninde ülkemizde yapilmis olması gurur verici projeyi indirip baktım super bir at yapisi var istediğin gibi geliştirilebiliyor ve tasarim yapisinada müdahale edilebiliyor .net ile geliştirme yapanlar için bulunmaz bir firsat başarıların devamını dilerim emeği geçen herkese teşekkürler

 14. Ottaman janissary dedi ki:

  Türkiye deki girişimcilerin ülkemizde böyle az bulunan bir sistemi stabil şekilde çalıştırabilmesi büyük başarı.Çok başarılı bir sistem ve ayrıca ögrenilmesi çok basit.Başarılarının devamını dilerim emeği geçen herkese teşekkürler

Bir Yorum Yazın