TeknoAğ: Türkiye'deki teknokent ve teknogirişim şirketleri için resmi veritabanı

TeknoAğ: Türkiye'deki teknokent ve teknogirişim şirketleri için resmi veritabanı

2016 yılı sonunda teknokentlerin ihracat rakamlarını paylaşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı şimdi de tüm teknokent firmalarının* da yer aldığı kapsamlı bir şirket veritabanı hazırladığını duyurdu.

TeknoAğ adlı veritabanında Teknogirişim Sermayesi Desteği alan girişimler ve girişimciler, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde yer alan firmalar, Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri listeleniyor. Şehirlere göre arama yapılabilen veritabanında şirketleri sektör, teknoloji geliştirme bölgesi, büyüme aşaması, iş ve kar modeli kırılımlarına göre filtrelemek mümkün. Hatta şirket kâr aralığına göre de şirketleri filtreleyebiliyorsunuz.

Aldığımız bilgiye göre TeknoAğ projesi 2016 yılında yürürlüğe konulan Ar-Ge Reform Paketi kapsamında geliştirilen bir yenilik. Doğrudan Girişim Sermayesi’ni geniş kitlelere duyurabilmeyi amaçlayan bu platform sadece şirketlerin kısa tanıtımlarını ve iletişim bilgilerini açıklamakla da kalmıyor. Çeşitli istatistiki veriler, patent/endüstriyel tasarım başvuruları gibi daha özel bilgilere de el atıyor ama elbette bu bilgilerin şirketler tarafından paylaşılmış olması gerekiyor.

Türkiye'de iş ortağı, rakip veya müşteri aramak isteyen şirketler için faydalı olacağına inandığım bu veritabanının elbette eksikleri de var. Ancak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu platformun tanıtımına önem verdiğini gösteriyor ve önümüzdeki aylarda eksiklerin giderileceğini, şirket bilgilerinin de artacağını tahmin ediyorum.

Girişim sermayesi yatırımı yapacak yerli ve yabancı yatırımcıları da kendine çekmek isteyen platforma İngilizce dil seçeneği de mevcut ve technet.sanayi.gov.tr adresinden direkt olarak erişilebiliyor.

Aldığım bilgilere göre Teknoağ bünyesinde 485 girişimci, 4367 teknopark firması, 407 Ar-Ge ve Tasarımı Merkezi yer alıyor. teknoag.sanayi.gov.tr adresinden hem şirketler hem de Ar-Ge destekleri ve faaliyetler hakkında bilgi alabilirsiniz.

*Daha önce Türkiye'deki teknoketlerin listesini paylaşmıştık ancak teknokent sayısının artmış olabileceğini de ekleyelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.