TeknoAğ: Türkiye'deki teknokent ve teknogirişim şirketleri için resmi veritabanı
Genel

TeknoAğ: Türkiye'deki teknokent ve teknogirişim şirketleri için resmi veritabanı

2016 yılı sonunda teknokentlerin ihracat rakamlarını paylaşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı şimdi de tüm teknokent firmalarının* da yer aldığı kapsamlı bir şirket veritabanı hazırladığını duyurdu.

TeknoAğ adlı veritabanında Teknogirişim Sermayesi Desteği alan girişimler ve girişimciler, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde yer alan firmalar, Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri listeleniyor. Şehirlere göre arama yapılabilen veritabanında şirketleri sektör, teknoloji geliştirme bölgesi, büyüme aşaması, iş ve kar modeli kırılımlarına göre filtrelemek mümkün. Hatta şirket kâr aralığına göre de şirketleri filtreleyebiliyorsunuz.

Aldığımız bilgiye göre TeknoAğ projesi 2016 yılında yürürlüğe konulan Ar-Ge Reform Paketi kapsamında geliştirilen bir yenilik. Doğrudan Girişim Sermayesi’ni geniş kitlelere duyurabilmeyi amaçlayan bu platform sadece şirketlerin kısa tanıtımlarını ve iletişim bilgilerini açıklamakla da kalmıyor. Çeşitli istatistiki veriler, patent/endüstriyel tasarım başvuruları gibi daha özel bilgilere de el atıyor ama elbette bu bilgilerin şirketler tarafından paylaşılmış olması gerekiyor.

Türkiye'de iş ortağı, rakip veya müşteri aramak isteyen şirketler için faydalı olacağına inandığım bu veritabanının elbette eksikleri de var. Ancak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu platformun tanıtımına önem verdiğini gösteriyor ve önümüzdeki aylarda eksiklerin giderileceğini, şirket bilgilerinin de artacağını tahmin ediyorum.

Girişim sermayesi yatırımı yapacak yerli ve yabancı yatırımcıları da kendine çekmek isteyen platforma İngilizce dil seçeneği de mevcut ve technet.sanayi.gov.tr adresinden direkt olarak erişilebiliyor.

Aldığım bilgilere göre Teknoağ bünyesinde 485 girişimci, 4367 teknopark firması, 407 Ar-Ge ve Tasarımı Merkezi yer alıyor. teknoag.sanayi.gov.tr adresinden hem şirketler hem de Ar-Ge destekleri ve faaliyetler hakkında bilgi alabilirsiniz.

*Daha önce Türkiye'deki teknoketlerin listesini paylaşmıştık ancak teknokent sayısının artmış olabileceğini de ekleyelim.

Yorumlar (20)
 1. Kadir Kadir

  Tam Türkiye'ye has bir durum. Hiçbir onayımız alınmadan şirkete ait bir sürü özel bilgi paylaşılmış ve kaldırılması için iletişime geçebileceğimiz tek bir kişi bile yok.

  Bu ülke her gün bir adım daha kötüye gitmese şaşarım zaten

  1. Tekno Ağ Tekno Ağ

   Tekno Ağ ile ilgili iletişime geçildiği zaman hızlı bir şekilde çözüm bulmaya calisiyoruz ve dönüş yapmaya calisiyoruz. Bu konuda lütfen siteyi incelemenizi ve iletişim bölümünden veya kişiler bölümünden iletişime geçmenizi öneririz. Görüşleriniz için çok teşekkür ederiz. Ayrıca tüm paydaşlarımiz konu hakkında bilgilendirilmistir. Eğer istisna bir durum olursa da hızlı çözümler bulmaya çalışıyoruz. Saygılar,

   1. Salih Salih

    "Ayrıca tüm paydaşlarımiz konu hakkında bilgilendirilmistir. "

    Hangi paydaşlarınızı bilgilendirdiniz? Tümden kastınız ne?

 2. Destekliyorum. Bir teknogirişim mezunu olarak başlangıç için başarılı buluyorum.

  Girişimlerin en büyük problemi pzaarlama ve satış. Çünkü yenilikçi ürün üreten beyinler, insan ilişkilerinde içe dönük kalırlarsa, pazarlamada tıkanıyorlar. Bunu aşmak için, bu projenin sonraki adımı -bence- ürün sunumlarını resim ve video ile anlatabilecek bir platform olarak evrilmesi olmalı. Bu platformun da yenilikçi yerel ürünler için bir pazaryeri gibi sunulması yeni fırsatlar doğurabilir.

  Örneğin her ay, yeni çıkan yenilikçi ürünler toplansa ve ticaret odalarına bir e-posta ile gönderilse, oradan da yerel işletmelerin yöneticilerine dağıtılsa pazarlama kolaylaşabilir.

  1. Kesinlikle çok önemli dediklerinize katılıyorum.

   satış ve pazarlama... BunlarA yoğunlaşmaliyiz.

 3. Tamamen saçmalık, proje gizliliği ihlal ediliyor, insanların geliştirdikleri projeleri alenen ortaya dökmüşler.

 4. Furkan Furkan

  Ülkemizde bulunan büyük bir eksikliği kapatmak için yapılmış güzel bir proje olduğu kanaatindeyim. Girişimcilerin en büyük problemlerinden birisi ilgili kişilere ulaşmaktı. Bu eksikliği kapatacağını düşünüyorum ve destekliyorum.

 5. Yasin Cetiner Yasin Cetiner

  Ekosistemde sirketlerin birbirini tanimasi bulmasi adina guzel bir proje. Pek cok is ortakliginin onunu acacagini dusunuyorm

 6. Tuğba Tuğba

  Ozellikle yeni kurulan ve destek ihtiyacı olan sirketlerin gelismesine olumlu katki yaratacagini düşünüyorum. Arayüzün kullanimi kolay ve hizli olmasi da bir arti. Proje bilgileri ayrintilari yazilmadigi surece bir zarari olmayacak hatta fayda saglayacaktir.

 7. Çağrı Çağrı

  İşbirliğinin çok zor olduğu ülkemizde önemli bir girişim bence

 8. Girişim Ekosistemlerindeki firmaların etkileşimi açısından çok önemli bir çalışma.

  Gelişime açıklığı ve üstlendiği Misyon ile girişimcilik Ekosistemize değer katacağını düşünüyorum.

 9. Erinc Erinc

  Kamu sektorunun, teknogirisimleri destekleyen ve bulusturan bir platform yaratmasi cok degerli bence. Boyle guzel bir cabanin olumsuz yorum almasina sasirdim acikcasi. Yillardir Turkiye de olmasini bekledigimiz bir gelisme, daha da geliserek etkin bir platform olmasini umuyorum.

 10. Sedat Sedat

  Bence gayet faydali bir çalışma olmuş. Yapanlari ve öncülük edenleri kutlamak lazim. Ülkemizde sayisiz firma tecrubesiz ve cevresi dar yönetici veya sahiplerden ötürü iflas ediyor. Bu site sayesinde firmalar veya girisimciler bu yoldan geçmiş kisilerle iletişime geçip sorun çıkması muhtemel alanlara yogunlasabilirler.

 11. Ahmet Ahmet

  Harika ve geç kalınmış bir uygulama. Umarım başarılı olur

 12. Ulkemizde girişimcilerin en büyük sıkıntısı destek bulamamaktir. Devlet eliyle guvenilir bir platformdan projelerin reklamının yapılması kaynak sahiplerine çağrı yapılması çok önemli bence...

 13. Gökhan Gökhan

  cok degerli bir proje fakat devletin degil ozel girisimlerin hayata gecirmesi gereken bir uygulama. Türkiyede ozel sektörun girisimcilige olan ilgisinin azlıgı cok buyuk bir problem. yine de tebrikler

 14. Şahane bir çalışma olmuş. Sisteme yeni entegre olan firmalar için çok faydalı olacagını düşümüyorum.

 15. Kağan İşle Kağan İşle

  yorumları portalı yazanların yaptığı aşikar, bir kaç tane olumsuz yorum yazılınca, arka arkaya neredeyse 5-10 dk arayla yorumlar yapılmış, kendi yaptıkları işe kendileri olumlu görüş yazmışlar. Proje fikri güzel olabilir ama yapılış şekli yanlış, şirketlerden herhangi bir izin alınmadan proje adları ve özetleri ortaya dökülmüş, Ar-Ge projeleri gizlilik ilkesine göre yürütülür ben şahsen rakiplerimin ne proje geliştirdiğini ileriye dönük hangi projeleri yapacağını gördüm. Özetle mantık olarak güzel görünse de uygulama şekli yanlış.

 16. Dünyadaki benzer network sitelerine göre çok kötü ama başlangıç için fena sayılmaz. https://www.startupdelta.org/ sitesi gibi olabilir. Bakanlığın yürütmesi zor bence. Ama geliştirilirse güzel ve önemli bir çalışma.

 17. Sedat Gumusten Sedat Gumusten

  Bence güzel olmuş. Kamunun hangi projelere destek verdiğini görmüş olduk.