TazminataUc.com.tr uçuş tazminatı almak isteyenlerin yardımına koşuyor
Genel

TazminataUc.com.tr uçuş tazminatı almak isteyenlerin yardımına koşuyor

Hukuki süreçlere el atan girişimlerin arttığı bir dönemdeyiz ve TazminataUc.com.tr de bu dikeye adım atan yeni girişimlerden biri. Üç ay önce açılan girişim, hava yoluyla seyahat eden yolcuların olası tazminat haklarını yasal yollar üzerinden almalarına yardımcı oluyor.

Mustafa Uçar tarafından kurulan TazminataUç, uçak yolculuklarında yaşanan gecikme, iptal gibi durumlara odaklanıyor ve bu olumsuz durumlarda vadedilen tazminatları hak sahiplerine ulaştırmak istiyor. Sekiz aylık bir araştırma ve geliştirme sürecinden sonra açılan sistem, şu anda özel bir tazminat hesaplama aracı sunuyor. Yolculardan aldığı bilgileri kullanarak yasal prosedürlere uygun işlemleri başlatıyor ve 100 Euro ile 600 Euro arasında tazminat elde edilmesini sağlıyor.

Türkiye ve Almanya'daki avukatlardan destek alınarak hazırlanan sistem başarılı sonuçlanan tazminat işlemlerinden yüzde 25 pay alıyor. Şu anda Türkiye pazarında hizmet veren girişim kısa vadede Almanya'ya, ardından Avrupa'nın diğer ülkelerine de açılmak istiyor.

Tazminata Uç proje koordinatörü Onursal Özgen, bu işe başladıklarında Türkçe kaynak sıkıntısı olduğunu ve bu yüzden Türkiye pazarına öncelik verdiklerini söylüyor. Önümüzdeki dönemde uygun ücretle bilet satan ve bilet satarken müşteriye "al veya bekle" tavsiyesinde bulunacak bir sistem geliştirmek istediklerini de ekliyor.

Türkiye'de böyle bir çözüme ne kadar başvurulacağını henüz bilmiyoruz ama Tazminata Uç, bu işin potansiyeline inanıyor ve Türkiye insanını tanımanın avantajına sahip olduklarını paylaşıyor. Hatırlatmak gerekirse bu dikeyde Bulgaristan merkezli ClaimCompass adlı bir girişim de tanıtmış ve son 3 ayda 5 kat büyüyen girişimin 500 Startups'tan yatırım aldığını paylaşmıştık.

Yorumlar (4)
 1. Yasin Canli Yasin Canli

  Güzel bir girişim, tebrik ederim. Aynı mantığı yürüten yabancı bir girişimden başvuru yapmak istediğimde sadece Avrupa Birliği ülkeleri yönünde gerçekleşen seyahatlerde kullanılabileceğini görmüştüm ancak bu girişime yaptığım başvuru da bu şart aranmadı ve başvurum kabul edildi. Bekleyip göreceğiz bakalım gerçekten işe yarıyor mu..

 2. Deniz Can Deniz Can

  Bu tür girişimlerin açılmadan önce daha fikir aşamasındayken bir hukukçu ile görüşmelerinde fayda var. Güzel bir iş fikri olduğunu kabul etmekle beraber, yasal engellere takılacaklarını düşünmekteyim. Çünkü, havayollarının tazminat ödemesini 3. bir kişiye ödemesi için vekalet görmesi gerekiyor, bu vekalet ise ancak avukatlara verilebilir. Tazminat almak isteyen yolcudan bir veya bir kaç avukata vekalet çıkarmalarını isteyeceklerdir, burada da sorun yok. Ancak, çıkar karşılığı avukata iş getirmekten dolayı ve avukatlar arası haksız rekabet yaratmaktan dolayı barolar bu girişim hakkında suç duyurusunda bulunabilir, işin geleceği bu yüzden riskli. Diğer mesele, zaten düşük bir tazminat alacak yolcunun notere gidip vekalet vermesinin maliyetinin 150 TL. olması. Kaldı ki, bu tazminatları başvuru yaparak herkes alabiliyor, özel bir püf noktası varmış gibi sunulması baş ağrıtabilir. Zamanında, bankalara ödenen hesap işletim ücretini geri alma işini yapanların başına neler geldiğini hatırlatmakta fayda var. işin sırrı Yolcu Hakları Yönetmeliği'ni bilmekte ve hakkını talep etmekte..

 3. Baran Baran

  Bence müthiş bir girişimci profili veriyor.Bu alandaki eksiği fark edip, Almanya veya Avrupa pazarından hiç tanımadığı Türkiye pazarına inmesi ve bu pazarda hizmet vermesi bence taktir edilicek bir durum.Bu pazara inmiş ise bu arkadaşlarımız mutlaka bunun risk analizlerini yapmışlardır.Burdaki biyokrasi işlerinide göz önünde bulundurarak bu Alanda yatırımlarını gerçekleştirmişlerdir.

  Bu projede başarılı olacaklarını düşünüyorum ve bir çok insana kolaylik sağlayacağı kanaitindeyim.

 4. bir miktar yatırımla bürokrasi ve diğer problemleri profesyonel destek alarak çözebilirler başarılar.