Google, internet trollerine karşı geliştirdiği yapay zeka yazılımını tüm geliştiricilere açtı

Google, internet trollerine karşı geliştirdiği yapay zeka yazılımını tüm geliştiricilere açtı

Google, internet trollerine karşı geliştirdiği yapay zeka yazılımını tüm geliştiricilere açtı. Gelişmeyi duyuran Google, Perspective adını verdiği yazılımla tüm yayıncıların taciz içeren ve aşağılayıcı yorumları yönetmesi işini otomatize etmesini sağlıyor.

Google'ın Jigsaw birimi ve internette tacizle mücadele ekibi tarafından bir yıldan uzun sürede geliştirilen Perspective API'ı machine learning destekli ve herhangi bir bloklama listesinden çok daha doğru çalışma iddiasında. Geliştirilen yapay zeka tabanlı yazılım yorumların ne derece toksik olduğunu doğru bir şekilde tespit ediyor ve insan moderatörlerden çok daha hızlı eyleme geçiyor.

Günde binlerce yorumu düzenleyen büyük haber organizasyonları ve yayıncılar tarafında bu tip bir araç oldukça kritik bir ihtiyacı görüyor. Bugüne kadar The New York Times tarafından denenen Perspective, The Guardian ve The Economist gibi tanınmış yayıncılar tarafından da kullanılmış durumda. Bundan da önemlisi Google, bu araçları online taciz ve siber linçin yaygın olduğu Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlara da entegre etmek istiyor. Bu, Google'ın Conversation AI adlı girişiminin genel amacına da hizmet ediyor. Google, Conversation AI ile taciz ve saldırıan uzak bir şekilde internette özgür düşünce ve tartışmanın yaygınlaşmasını istiyor.

İlk etapta İngilizce sunulan Perspective'in zaman içinde diğer dillere açılması planlanıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.