Halka arza hazırlanan Snapchat, 22 milyar dolar değerleme bekliyor

Halka arza hazırlanan Snapchat, 22 milyar dolar değerleme bekliyor

Geçtiğimiz yılın sonunda halka arz başvurusunu yapan ve 20-25 milyar dolar değerleme görmeyi bekleyen Snapchat, tavan rakamı tutturamayacak gibi. Perşembe günü açıklama yapan Snapchat'in çatı şirketi Snap Inc., 22 milyar dolar değerleme beklediklerini açıkladı.

Henüz halka arz gerçekleştirmeyen en büyük firmalardan olan Snapchat, 200 ila 230 milyon hisse senedi satmak istiyor. Hisse senedinin fiyatlarının ise 14 ila 16 dolar arasında olacağı belirtiliyor. Şubat ayı içerisinde yatırımcılarla çeşitli toplantılar gerçekleştirecek olan Snap, bu toplantılarda yatırım sözü almaya çalışacak.

17 Şubat tarihinden 1 Mart'a kadar yatırımcılarla farklı şehirlerde 8 toplantı yapacak olan Snapchat, Goldman Sachs, JPMorgan, Deutsche Bank, Barclays, Credit Suisse ve Allen & Co gibi önemli şirketlerle buluşacak. Beklenen değerlemenin 22 milyar doların altında da kalabileceği ve 19.5 milyar dolara kadar düşebileceği de konuşulanlar arasında.

Ayrıca halka arz bu rakamlarla gerçekleşirse Alibaba Group’un halka arzından sonraki en büyük açılış olacağını da ekleyelim. Snapchat başarılı ve sürekli taklit edilen bir platform olsa da özellikle Instagram'ın hikayeler kısmının yükselişi nedeniyle büyük yara almıştı. Instagram Stories lansmanıyla büyümesi yüzde 82 oranında yavaşlayan Snapchat, 2016'nın son çeyreğine günlük 158 milyon kullanıcıya sahipti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.