FlipFeed, başka kullanıcıların Twitter akışını okumanıza izin veren Chrome eklentisi

FlipFeed, başka kullanıcıların Twitter akışını okumanıza izin veren Chrome eklentisi

Sosyal ağlar, bizi küçük yankı çemberimizle sınırlayarak, hızla kutuplaştırıyor. Susturmak istediğimiz insanları, TV'deki konuşan kafaları susturur gibi tek tuşla sessize alıp, onların "gerçek" olduğunu unutuyoruz. Dünyanın sadece bizim sosyal çevremizden ibaret olduğu yanılgısı, yüz yıllardır iktidarlar tarafından alt üst edilen empati duygusuna sahip olduğumuzu da neredeyse unutturuyor. Bu hapishaneden kaçışsa yine çeşitlilikte. Gözünü kulağını açıp başka bakışları, başka akışları keşfetmek isteyenler için  FlipFeed, "sanal bir empati butonu" gibi çalışıyor.

MIT Media Lab ve Social Machines araştırmacıları tarafından geliştirilen FlipFeed, bir Chrome eklentisi şeklinde kullanıma sunuluyor. Eklentiyi yükleyip Twitter hesabınızı açtığınızda, başka gerçek Twitter kullanıcılarının haber akışlarını görmeniz mümkün hale geliyor. Bunun için Twitter'da profil bilgilerinizin yer aldığı bölümde, Trendler'in hemen üstünde beliren "Load Another Feed" butonuna tıklamanız yeterli.

Derin öğrenme ve sosyal medya analiziyle desteklenen FlipFeed, getirdiği haber akışlarının sizin politik görüşünüzle zıt bir eksende olmasına özen gösteriyor. Örneğin, eğer Twitter'daki paylaşımlarınızda politik sağ görüşlerine ağırlıkla yer veriyorsanız, FlipFeed size sol eğilimli kullanıcı tweet'lerini gösteriyor. FlipFeed'in yapılış amacı sosyal ağın insanları bölmek yerine onları birleştirmek için kullanılabileceğini göstermek. FlipFeed kullanıcılarına bu amacına uygun kısa bir anket de gösteriyor. Anket, başka bir kullanıcıda gördüğünüz tweet'lerin size empati konusunda ne kadar yardımcı olduğunu da ölçerek araştırmanın başarısına dair geri dönüş topluyor.

MIT bir süre önce, Twitter'dan aldığı 10 milyon dolarlık yatırımla Social Machines laboratuvarını kurmuş ve kamuya açık tweet'lerin gerçek zamanlı erişim sağlamıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.