Yazılım mühendisi maaşları ülkelere göre nasıl değişiyor?

Yazılım mühendisi maaşları ülkelere göre nasıl değişiyor?

Yazılım mühendisiyseniz ve birçokları gibi siz de San Francisco'da bir hayatın hayalini kuruyorsanız, gerçekler düşünüzdeki kadar "pembe" olmayabilir. Hired imzalı Teknoloji Maaşlarının Küresel Durumu araştırmasının 2017 sonuçları, Silikon Vadisi'nde işlerin yazılım mühendisleri için gittikçe zorlaştığını ortaya koyuyor. Rapor, San Francisco dışında dünyanın tüm teknoloji merkezlerinde çalışmak içinse doğru zaman diyor.

5 bin şirkete ait, 45 bin adayla yapılan 280 bin iş görüşmesi talebini baz alan araştırma,  ABD'nin farklı şehirleriyle birlikte Kanada, İngiltere, Fransa ve Avustralya'ya uzanıyor. Araştırmanın 2017 sonuçlarına göre yazılım mühendislerinin dünyada en çok kazandığı bölge yıllık 134 bin dolar maaş ortalamasıyla San Francisco. Onu 126 bin dolarla Seattle izliyor. New York 120 bin öderken, en düşük maaş 110 bin dolarla Austin'de. Kanada için bu ortalama Toronto'da yıllık 74 bin dolara düşüyor. Melbourne, Avustralya için bu ortalama, yıllık 83 bin dolar.

San Francisco'nun en çok kazandıran şehir olması, yazılım mühendisleri için cazip bir destinasyon olmasına yardımcı oluyor ancak bölgede yaşam masrafları çok yüksek olduğu için yazılımcıların harcanabilir gelirleri epey bir düşüyor. Kıyas için Austin'de 110 bin dolar kazanmak, San Francisco'da 198 bin dolar kazanmak demek. Aynı şekilde Melbourne'deki net maaşınızı San Francisco'da kazanmak istiyorsanız 158 bin dolarlık bir anlaşma yapmanız gerekiyor.

ABD dışındaki teknoloji merkezlerinden Londra'da yıllık 73 bin dolar kazanan yazılım mühendisleri, Paris'te 55 bin dolar, Singapur'da 61 bin dolar kazanıyor.

Şehirlerde yerli çalışanlar ve yurt dışından gelecek yazılım mühendislerine teklif edilen ortalama maaşlar şu şekilde:

Adayların iş başvurularında maaş taleplerini de inceleyen araştırma siyahlar ve Latin ve Asya kökenliler gibi azınlıkların maaş taleplerinin beyazlara göre daha düşük olduğuna dikkat çekiyor. Araştırmaya göre firmalar siyahi çalışanları işe almaya daha yatkınlar ancak diğer azınlıklar için böyle bir durum söz konusu değil.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.