Yazılım mühendisi maaşları ülkelere göre nasıl değişiyor?
Kariyer

Yazılım mühendisi maaşları ülkelere göre nasıl değişiyor?

Yazılım mühendisiyseniz ve birçokları gibi siz de San Francisco'da bir hayatın hayalini kuruyorsanız, gerçekler düşünüzdeki kadar "pembe" olmayabilir. Hired imzalı Teknoloji Maaşlarının Küresel Durumu araştırmasının 2017 sonuçları, Silikon Vadisi'nde işlerin yazılım mühendisleri için gittikçe zorlaştığını ortaya koyuyor. Rapor, San Francisco dışında dünyanın tüm teknoloji merkezlerinde çalışmak içinse doğru zaman diyor.

5 bin şirkete ait, 45 bin adayla yapılan 280 bin iş görüşmesi talebini baz alan araştırma,  ABD'nin farklı şehirleriyle birlikte Kanada, İngiltere, Fransa ve Avustralya'ya uzanıyor. Araştırmanın 2017 sonuçlarına göre yazılım mühendislerinin dünyada en çok kazandığı bölge yıllık 134 bin dolar maaş ortalamasıyla San Francisco. Onu 126 bin dolarla Seattle izliyor. New York 120 bin öderken, en düşük maaş 110 bin dolarla Austin'de. Kanada için bu ortalama Toronto'da yıllık 74 bin dolara düşüyor. Melbourne, Avustralya için bu ortalama, yıllık 83 bin dolar.

San Francisco'nun en çok kazandıran şehir olması, yazılım mühendisleri için cazip bir destinasyon olmasına yardımcı oluyor ancak bölgede yaşam masrafları çok yüksek olduğu için yazılımcıların harcanabilir gelirleri epey bir düşüyor. Kıyas için Austin'de 110 bin dolar kazanmak, San Francisco'da 198 bin dolar kazanmak demek. Aynı şekilde Melbourne'deki net maaşınızı San Francisco'da kazanmak istiyorsanız 158 bin dolarlık bir anlaşma yapmanız gerekiyor.

ABD dışındaki teknoloji merkezlerinden Londra'da yıllık 73 bin dolar kazanan yazılım mühendisleri, Paris'te 55 bin dolar, Singapur'da 61 bin dolar kazanıyor.

Şehirlerde yerli çalışanlar ve yurt dışından gelecek yazılım mühendislerine teklif edilen ortalama maaşlar şu şekilde:

Adayların iş başvurularında maaş taleplerini de inceleyen araştırma siyahlar ve Latin ve Asya kökenliler gibi azınlıkların maaş taleplerinin beyazlara göre daha düşük olduğuna dikkat çekiyor. Araştırmaya göre firmalar siyahi çalışanları işe almaya daha yatkınlar ancak diğer azınlıklar için böyle bir durum söz konusu değil.

Yorumlar (26)
 1. bize ne amerikadan

  1. Savascanaltun Savascanaltun

   Adam haklı :D

  2. Çağsan Çağsan

   Sen burda 2000 liraya yazılımcı olarak çalışmaya razıysan sanane Amerikadan haklısın :)

   1. 2000 liralık adamsan 2000 lıraya sukretmelısın

  3. Hayrulla Hayrulla

   bunlar hepsi amarikanin oyunlari)

 2. Ilica18 Ilica18

  Türkiyede 2000 - 2500 lira maaşla iş bulursan öp başına koy

  1. Türkiye'de 3000 TL'nin altında çalışan varsa o işi bıraksın. Sigortam şu bu olacak diye amele kafasıyla çalışan adam ne kendini geliştirebilir ne de çalıştığı iş verimli olur. İlk kovacağım insan da o olur. Kendi emeğinin değerini bilmeyen adam ile çalışılmaz.

  2. Eduardo Gonzalez Eduardo Gonzalez

   eziyetli iş tr daha rahat

 3. Seda Altun Seda Altun

  Sizin kalitenizdeki bir yayının, ülkemizdeki İK firmaları ve istihdam büroları (online ya da geleneksel) ile iletişime geçerek ülkemizin en azından 2-3 şehri için de rakamları derlemesini beklerdim. Hala da bekliyorum :-) Yapabilirsiniz, yaparsanız memnun da oluruz. Hatta fiyatların temel pozisyonlara göre, "yazılım geliştirici", "kıdemli yazılım geliştirici", "yazılım test uzmanı" gibi kırılımını da yapabilir hatta ve hatta Teknokent'lerde, plazalardaki ortalamaları da sizler rahatlıkla bulabilir ve bizimle paylaşabilirsiniz. Teşekkür ederim.

  1. Burakhandincak Burakhandincak

   Kim uğraşacak onla :) ? Ama bu link size biraz yardımcı olabilir, admalar yapmış :) https://www.michaelpage.com.tr/sites/michaelpage.com.tr/files/TECHNOLOGY%20TUR.pdf

 4. Bir de şunu araştırmak gerekir. Programcıların sağladığı katmadeğer!

 5. bunlar yillik burut ucretler degilmi? icerisinde vergide var

 6. Evet, Yıllık ücretler ama bizim burada ki vergi sistemi gibi maaşın yarısını devlet almıyor. Yani vergi çıkarılmış sayabilirsin.

  1. Vergi cikarilmis sayamazsiniz maalesef, maasin onemli bolumunu devlet alir, hem de oran olarak tr den fazlasini alir. Surdan bakarsaniz aslinda tr de personal income tax diger ulkelere daha dusuk, tabi ki maaslarin dusuk olmasi yada diger sorunlar ayri ama income tax olarak yurtdisinda daha yuksek oranda vergi odersiniz. http://www.tradingeconomics.com/country-list/personal-income-tax-rate

  2. Olur mu öyle şey ya. Asıl orada alıyor, tr'de devlet yarısını almıyor.

 7. Yorumlara baktıktan sonra diyorum ki ülkemizde 'yazılım mühendisi' ile 'yazılım geliştirici' kavramları hala karıştırılıyor. Haberde bahsedilen ücretleri kazanmak için öncelikle mühendislik eğitimi gerektiği gibi mantalite olarak da tam bir mühendis olmak gerekiyor. Ülkemizde iki ay yazılım kursuna giden yazılım mühendisi oldum sanıyor. Mühendislik diploması olup da mühendislikten zerre anlamayanlar da düşük ücretle yazılım geliştiricisi olarak iş bulabiliyor ve herkes onu yazılım mühendisi sanıyor. İşin içinde bir de işverenin yazılım mühendisinden ve yazılım geliştiriciden ne anladığı da var ki o ayrı bir konu.

  1. Sistem mühendisi denen kavram da aynı. Microsoft'un para ve soru ezberleyerek alınan 3 sertifikasını ele geçiren kendini mühendis zannediyor. Ülkemizde aslında ÜNVAN takıntısı bir kangren... Ufacık 3 kişin çalıştığı girişimlere bakıyorum içlerinden biri hemen CEO oluvermiş. Adam market işletiyor kartına GENEL MÜDÜR yazdırmış. Farmasi, LR (diğerleri aklına gelmedi) türü pazarlama zımbırtıları elemanlarına MÜDÜR ünvanları dağıtıyor. baştan aşağı saçmalık yani...

 8. Furkan Aydın Furkan Aydın

  Nodejs, Golang, react , vuejs, vanilla js, html 5, css3, canvas, mongodb gibi bir çok teknolojiyi iyi bir şekilde biliyorum. Bir ara türkiye den iş alayım en azından türkçe konuşurum rahat ederim dedim. normalde aylık 4000 dolar alıyordum. Türkiye'den bir firma aradı. Dedi ki cv ni inceledik ve seninle görüşme yapmak istiyoruz. Tamam dedim gittim. Adamların şirketinde GIT kullanmayı bilen bir kişi bile yoktu. Ancak tuaf bir şekilde caf caflı bir şirketleri vardı. Neyse konuştuk. Şartlar felan uygundu. Dedi ki ne zaman başlaya bilirsin. Ben dedim ki maaş konusunda anlaşırsak ertesi gün başlarım. Demedi mi biz sana şu an 3000 TL verebiliriz diye. Sonra dedim ki çayınız ve ofisiniz güzelmiş. Size kolay gelsin. Umarım bu haberi bana 3000 TL teklif eden firma sahibi de okuyordur. Yabancılar 4000 dolar veriyor ayda ama due date lere çok bağlılar. Keşke 2000 - 3000 dolar olan ama due date i biraz daha uzun olan işler olsa da kafam rahat çalışsam.

  1. Hasip Timurtas Hasip Timurtas

   Şiddetle katılıyorum :), Sırf bu yüzden Yurt dışına freelancer olarak çalışıyorum.

 9. Osmanaga Osmanaga

  AGİ dahil mi bunlar?

  1. AGI+Servis+SGK Artı Ramazan ayında erzak yardımı :-)

 10. Benim anlamadığım hala istatiksel olarak Siyah, Asyalı, Latin ve Beyaz olarak bir verinin tutulması!! Bu neyin kafası arkadaş? Tamam istatiksel olarak bir fark söz konusu ama bu resmen insanların nasıl sömürüldüğünüde gösteriyor, ya ben yanlışım ya da bu dünyada bir terslik var!

 11. Türkiye'de maalesef yazılımcıların değeri bilinmiyor. Hele ki İstanbul ve Ankara dışında hiç bilinmiyor.

 12. Daljdhkjahdk Daljdhkjahdk

  3 yıllık tecrübeliyim, Java, Spring Boot ve AngularJS yazıyorum. İTÜ Teknokentte bir yazılım şirketinde 7000net alıyorum. Kendinizi satmayı bildikten sonra maaş sorun değil. Bu arada son 2 yıldır aynı şirketteyim.

 13. Teknocard Teknocard

  Bence ne kadar kazandıkları değil ne kazandırdıkları önemli. Kazandıran kazanır...

 14. Tecrubeli Yazılımcı Tecrubeli Yazılımcı

  Bu işi yapmaya mı geliyorsunuz. Aklınızı peynir ekmekle mi yediniz. Geçin siz o iyi olan kazanır muhabbetini. Türkiye'de 20 yıllık yazılımcı ol adamların kafalarında ki rakam neyse onu veriyorlar. Hazır ki şunu biliyorum bunu biliyorum deyip daha fazla üstüne yük almaktan başka bir şey yapmazsın iş akışında.