OmniChannel e-ticaret platformu Dopigo, pazar yeri satıcılarına uçtan uca hizmet sunmayı hedefliyor
E-Ticaret

OmniChannel e-ticaret platformu Dopigo, pazar yeri satıcılarına uçtan uca hizmet sunmayı hedefliyor

E-ticarette pazar yeri modelinin popülerleşmesi bu dikeyde yeni girişimlerin filizlenmesini de sağlıyor. Pazar yerlerinde satış yapanların işini kolaylaştıran Dopigo.com da bu alanda filizlenen yeni bir girişim.

Incir.com'un eski çalışanları M. Melih Karcı ve M. Engin Şatana tarafından kurulan Dopigo, kendini "OmniChannel e-ticaret platformu" olarak tanımlıyor. Yazılım temelli bir hizmet (saas) olan Dopigo, ürünlerinizi hem pazar yerleri ve e-ticaret platformları (Shopify, Woocommerce, Magento vb) hem de sosyal ağlar ve mobil platformlardan (Letgo vb) kolayca satabilmenizi sağlıyor.

Şu anda ürün listeleme, sipariş yönetimi, XML oluşturma ve stok takibi özelliklerine sahip olan Dopigo, önümüzdeki dönemde fatura oluşturma, kargo takip, ürün iade süreçlerine de dokunarak uçtan uca bir platform olmayı hedefliyor. Bir kaç ay içinde 70 mağazaya ulaşan girişim, 4 bin civarında ürünün dağıtımına aracılık ediyor ve bu sayıyı hızla yükseltmek istiyor.

Kurucu ortaklardan Engin Şatana'dan aldığım bilgilere göre Dopigo şu anda n11.com ve gittigidiyor.com ile tam entegrasyona sahip. Şimdilik ücretsiz kullanım olan Dopigo, yakında aylık üyelik paketleri üzerinden gelir elde etmek istiyor. Buna paralel olarak hizmet sunduğu pazar yeri ve platform sayısını da artırmayı planlıyor.

Türkiye'de kaç tane pazar yeri satıcısı var?

Türkiye'de pazar yeri ticaretinin gerçekten artarak büyüdüğünü biliyoruz ama yine de bu dikeyin potansiyelini benim gibi merak ediyor olabilirsiniz. Engin Şatana'nın paylaştığı rakamlara göre n11, Gittigidiyor ve Hepsiburada gibi büyük mecralarda mağazası olan 70.000'e yakın özel ve tüzel kişi bulunuyor. Bu kümenin içinde İdeasoft, Entegrabilişim, Tsoft, Ayensoft ve Stockmount gibi entegratörler toplam 4.500 - 6.000'lik bir pazarı elinde tutuyor. Dopigo'nun hedefi de hem mevcut kanalları kullanan kitleyi hem de pazar yerlerine yeni giriş yapacak şirketleri yakalamak.

Dopigo'nun uçtan uca platform hedefini gerçekleştirmesi halinde bu alanda önemli oyuncu olacağını söyleyebilirim. Zira pazar yeri satıcılarının sayısı artsa da bu platformları etkin olarak kullanan satıcı sayısının çok yüksek olduğunu sanmıyorum. Diğer yandan kurucuların toplamda 4 yıla yakın bir incir.com tecrübesi bulunuyor. Bildiğiniz gibi incir.com kendine has tarzda herkesin bir e-ticaret sitesi açmasını sağlamıştı ve aldığım bilgilere göre o taraftaki mağaza sayısı incir.com kapanmadan önce 30 bine kadar çıkmış. Yani Dopigo.com kesinlikle doğru bir yaraya parmak basıyor ama ne kadar başarılı olacağını zaman gösterecek.

Eğer pazar yerlerinde satış yapıyorsanız Dopigo.com'u hemen ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Yorumlar (13)
 1. Biomarks Biomarks

  çok fazla olduğunu düşünüyorum böyle şeylerin oldukça da aktif kullanılıyor.

 2. Mehmet Y Mehmet Y

  incir.com dan sonra dopigo.com,

  İnşallah kullanıcılarını bu sefer de yüzüstü bırakmazlar,

  Not : Kurucularını araştırın, ne demek istediğimi anlarsınız :)

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   İncir.com'un eski bir çalışanı olarak e-ticaret alanında çok büyük eksiklikler olduğunu görerek bu işe başladık. Amacımız e-ticareti Türkiye'de herkese ulaşılabilir kılmak. Bu incir.com ile aynı iş modelini yapıyoruz anlamına gelmiyor - kaldık ki eski şirketimi savunmak bana düşmez ama oranın eski bir yöneticisi olarak yapılan bir çok pozitif şeyi de görmezlikten gelemem. İş hayatında riskler alırsınız ve ne yazıkki her zaman her iş arkasında mutluluklar bırakmaz. Keşke böyle olmasa ama ekonomik gelişmeler ve sektörel gerçekler bunlar.

   Bu arada ben de o mağdurlardan biri olarak bunu yazıyorum:) Çünkü işsiz kaldım... Ancak ''kaybetsek de öğrendiklerimizi kaybetmiyoruz'' ve hayata ve gelişmeye devam ediyoruz.

   Sevgiler

   Engin

   1. Yılmaz K. Yılmaz K.

    Engin Bey, incir.com batarken, incir.com u kurtarmak yerine kendiniz bir şeyler çıkarmaya çalışmanız hiç etik olmamış,

    Muhtemelen incir.com un datalarını da kullanıyor olabilirsiniz,

    Sizin bir mağduriyetiniz yok, asıl mağdur olanlar incir.com a inanmış olanlar, şimdi böyle bir durum varken kullanıcıların size mi güvenmelerini bekliyorsunuz, sitenizin iletişim sayfasında gerçek bir ofis adresi bile yok, kworks un adresini yazmışsınız, kworks sizin üzerinizden desteğini çekse hiç bir şey yapamazsınız.

 3. Merve Yaren Merve Yaren

  Adamların paylaştığı tüm rakamlar balon,

  Aşağıdaki linkte bulunan açıklamayı okuyun, bizden başka bu işi yapan yok yazıyor,

  https://www.f6s.com/dopigo

  Ayensoft ile StockMount ne iş yapıyor acaba? Bu adamlar bulut tabanlı çalışmıyorlar mı?

  Balon bir girişim, girişim de değil aslında ama neyse, 2. seneyi göremezler.

  1. Merve Hanım Merhaba,

   Teşekkürler ilginiz için. Dopigo.com'a başlarken evet önce entegrasyon - Hatta kolay, ucuz ve ulaşılabilir entegrasyon - ile yola çıkmayı uygun gördük. Bu strateji pazarda tanınma ve ilerleme için en uygun başlama yöntimiydi. Bana kalsa buradan başlamazdım ancak Türkiye'deki e-ticaret gerçekleri var.

   Dopigo.com bir entegratör olmayacak hiç bir zaman. Entegrasyonu olan ancak akıllı tedarikçiler yaratacak bir çözüm olacak. Burada bir çok teknolojik çözümü sunmayı hedefliyoruz ve hali hazırda bir çok rakibimizden farklı olduğumuz alanlar var.

   Ayensoft bulut tabanlı çalışsa da Demo talebi yapmadan sürece dahil olamıyorsunuz. Biz de yaklaşık 20 dakikalık bir süreçten sonra - ki buna kayıt, eğitim, entegrasyon ve ilk fatura basılması dahil - oyuna giriyorsunuz.Gerçek bir Saas olarak ulaşılabilir ve kolay kullanılabilir olamayı hedefliyoruz. 40 tane ekranla değil - 7 ekranla bunları yapıyoruz.

   Hem Ayen hem Stockmount benzer ama farklı segmentlere ve beklentilere hizmet verirken Dopigo.om'un hedefi biraz daha farklı. Onu burada anlatmayım. Kworks Demoday videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

   f6s sayfasını güncelleme fırsatım olamamıştı. Hatırlattığınız için teşekkür ederim.

   Not: XML entegrastörleri bizim rakibimiz evet ancak biz XML yapmadan da bu işlerin yapılabileceğine inanıyoruz.

   Sevgiler

 4. Merve Yaren Merve Yaren

  Linkteki açıklamayı da ekliyorum, aynen şöyle yazıyor;

  Our potential competitors are XML integrators, e-commerce integrators and warehouse management companies, none of which operates as a SAAS and they do not offer end-to-end solutions as does Dopigo. Existing quasi substitute products online are tradegecko.com and shiphero.com. However, they overlap only with 80% of Dopigo's proposed solutions. Dopigo has a better product inventory attribute structure, more integrated accounting processes, better inventory management processes enabling product aging and end to end return processes (from customer to supplier).

  Karşılığı;

  Potansiyel rakiplerimiz XML entegratörleri, e-ticaret entegratörleri ve depo yönetimi şirketleri olup hiçbiri bir SAAS işlevi görmemektedir ve Dopigo'nun yaptığı gibi uçtan-uca çözümler sunmamaktadır.

  Yorum sizin...

 5. Entegra var. Ayensofware var Listele var bunlar iyileri bunlara rakip olacaksan farklı bir şey üretmen lazım bunlardan başka.

 6. Mustafa Mustafa

  Dopigo.com

  Büyük olasılık yasa dışı şekilde ele geçirdikleri N11, hepsi burada vb. tüm kayıtlı satıcıların kişisel bilgileri ile SPAMA başladılar. Önce topluca bi spam mail attılar ertesi günde sizden cevap alamadım ile başlayan 90 lı yılların aptal avlayan tarzı mail başlıkları ile 2. spam atağına geçtiler. Burda kendilerini ballandıra ballandıra şişirmişler. işe yasa dışı SPAM ile başlamanızdan belli amötör ve çok aç olduğunuz. birde incir.com da çalıştık diyorlar yoksa son 1 yılında batmaya başladığı için incir.com u saadet zincirine çevirme fikride sizden mi çıkmıştı? O dönem birileri geldi burda komşunun arkadaşıymış komşuya incirsitesi aççakmış açtı laptopu sunumlar sunumlar bi baktım dedim bu incir.com saadet zincirine dönmüş. Elemanla iddialaştık bak dedim bu incir.com a 8 ay ömür biçiyorum olurmu vs.. dedi tamı tamına 8 ay sonunda incir.com o meşhur kapattık birader indexini koydu topukladı.

  1. Mustafa Bey Merhaba,

   Aslında yasa dışı elde edilen bir bilgi yok. Siz de o bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Sadece biraz araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Gönderdiğimiz mailler ise benim tarafımdan yazılıyor. [email protected] adresinden... Maillere cevap verirseniz size de seve seve geri dönerim. Ayrıca burada balandıra balandıra şişirdiğimiz bir konu yok sunduğumuz işi kısaca özetliyoruz. Bu alanda sunduğumuz değeri N11, Hepsiburada ve Gittigidiyor da biliyor ve bizi kendi kullanıcılarına tavsiye ediyorlar.

   Gönderdiğim mail:

   Merhaba,

   Dopigo N11, Gittigidiyor ve Hepsiburada'yı tek bir panelden yönetmenizi sağlıyor. Yakında Opencart entegrasyonu da hayata geçiyor. Böylece ürün, sipariş ve müşteri bilgilerini tek bir panelden yönetebilirsiniz.

   2 haftalık deneme süresini kullanıp Dopigo hakkında daha çok fikir elde edebilirsiniz.

   Bu süre boyunca;

   Aynı anda tüm pazaryerlerinde tek seferde ürün satışa çıkarma

   Tek tıkla, kopyala/yapıştır yapmadan, cari açmadan, kolay fatura yazdırma

   e-Fatura entegrasyonu - Bu konuda oldukça iddialıyız. Çok iyi bir çözüm sunuyoruz.

   Tüm pazaryerleri için tek tıkla kargo etiketi

   Telefonunuza sipariş geldi uyarısı

   Tüm ürünlerinizi listeyebildiğiniz, online ürün kataloğu

   Rakip fiyatlarını takip etme ve otomatik fiyat ayarlama

   Kataloğunuzu xml formatında paylaşabilme

   Pazaryerleri arası otomatik stok güncelleme

   En çok satan ürünleri kategori ve satıcı bazlı takip edebilme

   Yukarıda yazanların hiçbirinde eksik yaptığımız bir konu yok onu belirtmek isterim. Eksik yapıyorsak da seve seve buradan cevap vermek isterim veya sizler ile görüşmek isterim.

   Mustafa Bey,

   Sizlerin bu yazıyı iyi niyetli yazdığınızı tahmin ederek İncir.com konusuna da değinmek isterim. İncir.com'un ne ortağıydım ne de hissedarı. İmza yetkisi olan biri değildim bu sebele benden çıkan bir ticari karar olmadığını da iletmek isterim. Ben (Operasyon) Melih (Yazılım) de incir.com'da son dakikaya kadar sistemin ayakta durup tüm müşterilere kargolarının gönderilmesini sağlayan iki kişiyiz. Burada daha çok detaya inmeyeceğim çünkü bizler de burada mağdur olanlardanız.

   Anladığım kadarıyla incir.com'da yaşadığınız kötü bir tecrübe yüzüden bu olumsuz düşünceler içindesiniz. Haklısınız da... Bu sebeple de Dopigo'yu karalamanızı da anlayışla karşılıyorum.

   İyi günler dilerim.

   M. Engin Şatana

 7. İnternet Gezgini İnternet Gezgini

  Siteye ulaşılamıyor : https://i.hizliresim.com/8Y027n.png

  incir in geldiği son mu acaba?

  Eğer öyle ise, bunlara para yatıran var ise geçmiş olsun diyorum.

 8. Mehmet Melih Karcı Mehmet Melih Karcı

  Gece yarısı 3'te bile bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

  Geçtiğimiz günlerde Intel'in işlemcilerinde bir açık keşfedildi: https://www.theregister.co.uk/2018/01/02/intel_cpu_design_flaw/

  https://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/news/vulnerabilities-and-exploits/meltdown-and-spectre-intel-processor-vulnerabilities-what-you-need-to-know

  Bu açık sebebiyle, Intel işlemci kullanan ve paylaşımlı çalışan tüm sunuculara kernel güncellemesi yapılması gerekti. Sistemimiz Microsoft Azure Cloud üzerinden çalıştığından, biz de güncelleme sırasında bir down time yaşadık.

  https://azure.microsoft.com/en-us/blog/securing-azure-customers-from-cpu-vulnerability/

  Biz konuyla ilgili 18'inde bir güncelleme beklerken, güvenlik sebebiyle Azure daha hızlı hareket etti. Siz de bu maintenance sırasında bizi ziyaret etmişsiniz.

  Müşterilerimizin e-ticaret operasyonlarını yürüttüğü sistem hiç bir aksaklık olmadan hizmetine devam etmesine rağmen, www.dopigo.com adresinden hizmet veremedik.

  Konuyla ilgili 4 Ocak'ta Azure'un bize attığı "Güvenlik sebebiyle öne alınmış güncelleme" e-postası: https://i.hizliresim.com/762ZjY.png

 9. Alican Erkal Alican Erkal

  firmamız için programa geçiş yapmamızdan sadece bir hafta sonra fiyatı %50 den fazla arttırarak bizi mağdur durumda bıraktılar, konu ile ilgili sorumuz ve eleştirimiz üzerine fiyat artış haklarının kendinde olduğunu ve sözleşmelerde bunların yazılı olduğunu belirttiler, programa abone olmadan önceki nazik tavır kaybolup bambaşka bir tavır ile karşılaştık,

  güven adına herşey 15 gün içinde kayboldu meğer önceki programlarında da durum aynıymış, bunlar iyi günlerimiz sanırım

  önceki programı bıraktığımız için çok pişmanız,