Periyodik olarak tekrar eden HTTP isteklerini yöneten kütüphane: Finch [Yerli GitHub]

Periyodik olarak tekrar eden HTTP isteklerinin yönetilmesine yarayan Finch, sunmuş olduğu API sayesinde web ve mobil uygulamalar tarafından kullanılabiliyor.
Periyodik olarak tekrar eden HTTP isteklerini yöneten kütüphane: Finch [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Periyodik olarak tekrar eden HTTP isteklerinin yönetilmesine yarayan Finch, sunmuş olduğu API sayesinde web ve mobil uygulamalar tarafından kullanılabiliyor.

GitHub üzerinde MIT lisansıyla açık kaynak olarak yayınlanan kütüphane bugüne kadar 100'ün üzerinde 'star' alıp 7 defa da 'fork'lanmış.

Yalnızca sunmuş olduğu API üzerinden kullanılabilen Finch'te, gerekli token'ı (anahtarı) aldıktan sonra ileri bir tarih için HTTP isteği düzenleyebiliyorsunuz. "Yarında itibaren 15 dakikada bir bu adrese şu veriyi POST ile gönder" gibi görevler tanımlayabildiğiniz kütüphane belki de en çok kullanım kolaylığıyla öne çıkıyor.

Finch'in İngilizce olarak ancak detaylıca hazırlanmış API dokümantasyonunu Swagger UI'da bulabilirsiniz.

Finch'i geliştiricisi Emre Kayan, bugüne kadar tek başına kodlamış

Web ve mobil uygulama geliştiricilere hitap eden Finch'i belirli aralıklarla HTTP isteği yapması gereken tüm uygulamalar kullanabilir. Finch ile GET ve POST methodlarını kullanabilir, dilerseniz 'plain text' ya da JSON formatında bir dosya kullanabilirsiniz.

Finch'in geliştiricisi Emre Kayan'la konuştuğumuzda, kütüphaneye dair gelecek planları arasında daha iyi bir 'monitoring' özelliği sunmanın ilk sırada yer aldığını öğrendik. Kayan, bunun dışında Finch kullanıcılarına HTTP isteği gönderebilmek haricinde başka işleri de (e-posta göndermek ya da dosya yükleme) zamanlayabilme imkanı sunmayı düşünüyormuş.

Hem GO dilini daha iyi öğrenebilmek hem de diğer geliştiricilerin bir ihtiyacına ücretsiz olarak çözüm bulmak amacıyla bu kütüphaneye başladığını paylaşan Emre Kayan, Finch gibi bir ürüne ihtiyaç duyan tüm geliştiricileri kütüphaneye katkıda bulunmaya, isteyen herkesi de kütüphaneyi fork'layıp kendi sunucularında çalıştırmaya çağırıyor. :)

Webrazzi üzerinde Finch gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.