Kişisel zeka asistanı Einstein robotuyla tanışın

Kişisel zeka asistanı Einstein robotuyla tanışın

CES 2017 bizlere gelişen robot teknolojisi ve akıllı ev asistanlarının geleceğinin parlak olduğuna dair ipuçları vermeyi başardı. Yine bu fuarda tanıtılan asistan robotlardan biri olan ve 2 gün önce Kickstarter'da fon toplamaya başlayan Einstein robotu ise insanları dünyaca ünlü fizikçi Albert Einstein'ın bir benzeriyle eğitmek ve eğlendirmek amacı taşıyor.

Hanson Robotics tarafından geliştirilen, yürüme, konuşma ve gerçekçi yüz ifadeleriyle tepki verebilme kabiliyetine sahip mekanik profesör; bir yandan temel bilimlere dair eğitici bir rol üstlenirken diğer yandan da muzipçe şakalar yapabilecek şekilde tasarlanmış.

Şirketin kurucusu ve CEO'su David Hanson, Einstein robotun insanlarla etkileşimi içinse şu sözleri sarfediyor : "Yapay zekayı çok akıllı hale getirmek ve insanlarla iyi ilişkiler kurmasını sağlamak, aynı zamanda insana benzeyen bir şekil vermek, ona insana dair çok daha fazla şey öğretebileceğimiz anlamına geliyor. Einstein robotu dünyayı bir bebeğin yaptığı gibi fiziksel ve sosyal anlamda keşfedebilir ve insanlardan bir şey öğrenebilir".

Mobil platformlarla haberleşebilen robot, çevrimiçi ve çevrimdışı çalışabiliyor

Çocukların görsel-işitsel aktivitelerle meşgul olmalarını sağlamak için tasarlanan "Stein-o-Matic" isimli uygulaması ile Apple ve Android tabletler üzerinden haberleşebilen Einstein robot, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı modda kullanıcıyla iletişimde bulunabiliyor.

Wi-Fi aracılığıyla internete bağlanarak çevrimiçi moda geçtiğinde kendisine yöneltilen bilimsel soruları anlamak ve cevaplamak için doğal dil işleme ve yapay zeka yeteneklerini kullanıyor. Şirket ayrıca, robotun kendi ses tanıma (speech recognition) tekniğini oluşturmak yerine  açık kaynak API'lerden destek alarak, hava durumu bilgilendirmesi ve takvim yönetimi gibi işleri yapmasını da sağlıyor.

Profesör Einstein, 50’den fazla gerçekçi jest ve mimiğe sahip

Einstein robotun plastik yüz ifadelerinin altında birçok teknoloji yatıyor. Robotun Albert Einstein'e benzemesi için de oldukça çaba sarfeden firma, göğüs hizasına yerleştirilen kameradan elde edilen görüntüleri "blob detection"olarak bilinen görüntü işleme tekniği sayesinde anlamlandırarak konuşmasını iletişimde bulunduğu kişiye doğru yöneltmesini sağlıyor. Albert Einstein'in en çok bilinen dil çıkartma hareketini de içeren 50'dan fazla yüz ifadesi, jest ve mimikte bulunabilen robot, bu hareketleri dengeli bir şekilde gerçekleştirmek için 9 adet motorla kontrol ediliyor. Şarj edilebilir pillere sahip robot tek şarjda 3-4 saatlik bir kullanım imkanı tanıyor.

Yale Üniversitesi'nde "kavramsal kazanımlar" üzerine yapılan araştırmalar doğrultusunda edilen sonuçlara göre insanlar, fiziksel tepkiler verebilen robotlarla iletişime geçmeyi daha çok tercih ediyor. Hanson Robotics CTO'su Rikin de şirketin odak noktasının Einstein robotu gibi "karakter robotları" üzerine kurulmasının sebebini "Duygusal yüzler; öğrenmeyi, sorgulamayı ve düşünmeyi daha açık hale getiriyor" sözleriyle açıklıyor.

Profesör Einstein, ilk etapta çocuklar ve ebeveynler için geliştirilmiş gibi dursa da diğer sanal asistanlarda bulunan birçok özelliğe sahip olması sebebiyle aslında herkese hitap ediyor. Amazon Alexa ve Google Home gibi sesle kontrol edilen dijital asistanların insan-makine etkileşimlerini daha yaygın hale getirdiği düşünüldüğünde Einstein robotun akıllı oyuncaklar için yeni bir gelişimin önünü açtığını söyleyebiliriz.".

775 bin Hong Kong dolarlık Kickstarter kampanya hedefinin üçte birlik kısmına 2 gün gibi kısa bir sürede ulaşmayı başaran Einstein Robot’una platform üzerinden 269 dolarlık erken sipariş fiyatı ile sahip olunabiliyor. Robotun Nisan ayı itibariyle de 299 dolarlık fiyatla genel satışa sunulması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.