Bisiklet paylaşım girişimi Mobike, Foxconn'u da yatırımcıları arasına ekledi
Genel

Bisiklet paylaşım girişimi Mobike, Foxconn'u da yatırımcıları arasına ekledi

Bu ay başında yaklaşık çeyrek milyar dolar yatırım alan Çin merkezli bisiklet paylaşım Mobike.com, şimdi de Foxconn'dan stratejik bir yatırım aldı.

2015 yılında Mobike, farklı noktalardan bisiklet kiralama hakkı sunan bir girişim ve saatlik 1 CNY (35 kuruş) gibi oldukça ucuza seyahat yapmanızı sağlıyor. Söz konusu yatırım tutarı paylaşılmıyor ancak Foxconn bu yatırımla Didi Chuxing ve Xiaomi'yi karşısına almış oldu. Çünkü bu ikili daha önce Ofo adlı bir başka bisiklet paylaşım girişimine yatırım yapmıştı.

Mobike'ın son yatırımına Tencent liderlik etmişti ve Ctrip ile Huazhu Hotels Group gibi iki stratejik yatırımcı da D serisi yatırıma katılmıştı. Gelen bilgiler Foxconn'un yatırımının o yatırım turundan bağımsız olduğunu söylüyor ve bu açıdan bakıldığında Mobike'ın değerlemesinin daha da artmış olduğunu düşündürüyor.

Nisan 2016’da Şangay’a açılan Mobike, 215 milyon dolarlık yatırımla küresel büyümeyi hedeflediğini söylemişti ve Foxconn yatırımının da bu yönde kullanılacağı belirtiliyor. Ayrıca Foxconn'un Mobike'a GPS destekli bisiklet üretimiyle destek olabileceği, ücretim ücretleri düşüreceğine vurgu yapılıyor. Bu noktada da önemli zira Mobike'ın yılda 10 milyon yeni bisiklete ihtiyaç duyacağı belirtiliyor.

Mobike'ın CEO'su Davis Wang, Foxconn'un küresel açılımına destek olacak ideal bir iş ortağı olduğunu söylüyor ve Foxconn'dan bir kıdemli başkan yardımcısı da internetten güç alan akıllı üretim potansiyelini en yüksek düzeye çıkarmak istediklerini söyleyerek Wang'ı destekliyor.

Ofo ve Mobike gibi girişimlerin bisikletin itibarını yeniden yükselttiği malum ancak hangi şehirlerin bu dönüşüme hazır olduğu büyük bir soru işareti. Kendi ülkemize bakarsak hemen aklımıza İstanbul gelecektir fakat halen bu işi yapan bir girişim görmüş değiliz. Maalesef ilerleyen dönemde de büyük cirolar yapacak bir girişim olacağını sanmıyorum.

Yorumlar (2)
 1. Mehmet Deniz Mehmet Deniz

  bende baya takipteydim güzel oldu

 2. Yüksel Can Kabaklarlı Yüksel Can Kabaklarlı

  Merhaba. Bu büyüklükte yatırım alan bir girişimi anlatan bir iki şey yazmak istedim.

  Son iki ayda 51 kez kullanmışım Mobike'ı. 14 saat, 146km bisiklet sürmüşüm. Cebimden çıkan para 36,50CNY (20,08TL) Kullanışlı ve makul fiyatlı bir ulaşım aracı. 5-6km mesafeli bir alan içerisinde yaşıyorsanız; metro dahil toplu taşımadan, taksiden ve yürümekten çok daha avantajlı bir hale geliyor Mobike kullanmak.

  - Mobike ve Mobike Lite adında iki farklı türde bisikleti var şirketin. Lite pedalları daha hafif, sepetli ve tasarım olarak standart bir bisiklet. Mobike ise A-Z ye farklı bir kimliği olan (ön maşası dahi herhangi bir bisiklette görmediğim güzellikte, jantları kalite, zincir görünmüyor) ancak sürüşü daha sert bir bisiklet. İki tür de düz vites bisikletler. GPS le takip ediliyor. Lastikler asfaltta iyi. Bisikletteki QR kod okunamıyorsa, bisikletin seri numarasını girerek de kilidi açabiliyorsunuz.

  - Uygulamaya giriş için kimlik bilgileri isteniyor. (4-5 ülke vatandaşları hariç) Yabancılar pasaportlarıyla fotoğraf çekilip kayıt oluyorlar. Kayıt onayı Mobike ekibi tarafından veriliyor.

  - 300CNY depozito yatırıyorsunuz ve sistem ön ödemeli çalışıyor. 10-50-100CNY sürüş bakiyesi daha yatırıp, siz bisikleti sürdükçe bakiyenizden düşüyor. Mobike 1 Yuan alırken, MobikeLite 50 Jiao (28 kuruş) şu an (Tarife saate göre işlemiyor tam, onu çözemedim 32dk da 5,6km ye 1 Yuan ödemişken; 38dk da 1km fazlasına 2 Yuan ödedim). Mobike'dan çıkmak isterseniz depozito hariç, bakiye geri iade edilmiyor. Geri dönerseniz, bakiyenizi kullanabiliyorsunuz.

  - Kredi/Ceza puanı uygulaması var. 100 puanla başlıyorsunuz, puanınız sıfırlanırsa 1 hafta Mobike kullanamıyorsunuz.

  Bisiklet sürmemeniz gereken bir yerde polise yakalanırsanız ve ceza yerseniz, puanınızdan 70-80 puan düşüyor. Bisikleti yanlış yere parkederseniz, başka bir kullanıcı yanlış park edilen bisikletin fotoğrafını çeker Mobike'a ihbar ederse, 10-20 puan düşüyor. Kazaya karışırsanız ayrı. Her sürüşte 1 puan kazanıyorsunuz. Arızalı bisikleti bildirirseniz 5-10 puan kazanıyorsunuz.

  - Metro çıkışlarında, otobüs duraklarında, merkezi caddelede; neredeyse her yerde bisiklet bulabiliyorsunuz. Yakındaki bir bisikleti 15dk boyunca rezerve edebiliyorsunuz. İşin en güzeli bisikleti istediğiniz yere bırakabiliyorsunuz, Şanhay için geniş kaldırımlarda bisiklet ve motorsikletler için park yerleri var. Yükseltisi olmayan, bisiklet/motor yolu olan şehirler için oldukça kullanışlı bir araç.

  Bu büyüklükteki şirketlerin, bu büyük yatırımlarıyla nasıl hareket eder Mobike bilmiyorum ancak şehir içi ulaşımına gerçekten çözüm sunan bir hizmet.