iyzico, Vostok Emerging Finance liderliğinde 13 milyon dolar yatırım aldı
Finans

iyzico, Vostok Emerging Finance liderliğinde 13 milyon dolar yatırım aldı

Türkiye'nin önde gelen ödeme sistemleri girişimi iyzico, üçüncü turda 13 milyon dolarlık rekor bir yatırım aldı. Vostok Emerging Finance liderliğindeki tura, iyzico'nun halihazırda yatırımcısı olan Dünya Bankası'nın yatırım kolu International Finance Corporation (IFC) ve 212  katıldı. Yatırımda iyzico'nun yeni değerlemesiyle ilgili bilgi ise paylaşılmadı.

Yatırımla birlikte iyzico yurt dışında hedef büyütüyor ve Türkiye için geliştirdiği çözümleri Orta Doğu ve Avrupa'da kullanıma sunmak istediğini söylüyor. iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu konuyla ilgili açıklamasında, “Ülkemizde ödeme sistemleri sektörüne öncülük eden iyzico Türkiye’den doğan bir başarı hikayesi olarak bögesel liderlik hedeflerine emin adımlarla ilerlemeyi sürdürüyor" diyor. Önemli güncellemeler paylaşan Özbuğut, iyzico'nun her ay ortalama 400 yeni üye işyerini bünyesine kattığını; 8 bin 500'in üzerinde aktif üye işyerine ve pazar yerleri altında yer alan 160 bin aktif satıcıya ödeme hizmeti sunduklarını söylüyor.  Son 1 yıl içinde ortalama işlem sayısını yüzde 500 büyüterek 1.5 milyar lira işlem hacmine ulaşan iyzico, hem Türkiye’de hem de bölgede ortaya koyduğu performansla uluslararası yatırımcıların radarına giriyor. "Bu doğrultuda, çok sayıda yatırım şirketi ile olan temasımız sonucunda büyüme ve bölgesel liderlik hedeflerimizde bize daha fazla katkıda bulunacağına inandığımız VEF’nin yanında önceki yatırımcılarımız IFC ve 212 ile ilerleme kararı aldık" diyor Özbuğutu.

Stockholm Borsası'na kayıtlı şirketlerden biri olan Vostok Emerging Finance (VEF), özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki fintech girişimlerine odaklanan bir yatırım şirketi. Hızlı büyüyen girişimleri tercih eden VEF yaptığı açıklamada Türkiye'nin ödemeler açısından gelecek vaat eden pazarına vurgu yapıyor ve iyzico'nun bu pazardaki fırsatları değerlendirme başarısına odaklanıyor.2015 yılında, BlaBlaCar, Delivery Hero, GeTT gibi küresel çapta tanınmış girişimlere yaptığı yatırımlarla öne çıkan Vostok New Ventures bünyesinden çıkan VEF'in Genel Müdürü Dave Nangle yatırımla ilgili "Bu, Türkiye pazarında yaptığımız ilk yatırım olma özelliğini taşıyor. iyzico’nun gelişmekte olan pazarlarda karşılaştığımız en iyi ödeme sistemi şirketlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. iyzico’nun başarısı, ekibinin değerli tecrübeleri ve Türkiye’nin ödeme sistemleri alanında sunduğu fırsatlar bizi bu yatırımı yapmaya yönlendiren başlıca etkenler oldu” yorumunu paylaşıyor.

2016'da yurt dışı açılımına PayPal gibi rakiplerinden önce İran ile başlayan iyzico'nun bu adımı çok ses getirmişti. iyzico'nun bu adımı, Türkiye'den markaların şimdiden İran pazarında satış yapmasının önünü açtı ve markalar bu fırsatı kullanmaya başladı.

Son turla birlikte bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı 80 milyon TL'ye ulaşan iyzico, önümüzdeki 5 yılda bir milyar dolar değerlemeye ulaşmayı planlıyor.

Yorumlar (7)
 1. Mehmet Mehmet

  teknik altyapı olarak zayıf bir şirket olarak tanımlayabilirim, avrupada söz sahibi olmak istiyorlarsa mevcut uptimelarını arttırmalılar.

  1. Utku Demir Utku Demir

   Biz gayet memnunuz. Hem altyapısı zayıf olsa bu kadar çok firma tarafından tercih edilmezlerdi. Biz mesela PayU ile çok ciddi sorunlar yaşamıştık.

   1. Ahmet Y. Ahmet Y.

    Selam, ne gibi sorunlar yaşadınız Utku, PayU hakkında?

   2. Mehmet Mehmet

    Utku bey,

    PayU ile sorun yaşamanızın konu ile alakası nedir? Açıklayabilir misiniz?

 2. ilk unicorn'u 2023'ten önce görecek miyiz yoksa?

 3. Sertac Sertac

  sahibinden.com'a hizmet veriyorlar bildiğim kadarıyla.

 4. Ali Fehmi Turan Ali Fehmi Turan

  Net bir şekilde iyzico'dan önce ve iyzico'dan sonra olarak ayrılıyor bu sektör Türkiye'de.

  Hem Lawoud hem de Psikologofisi.com markalarımızda iyzico'nun pazar yeri altyapısını kullanıyoruz ve hiçbir sorun yaşamıyoruz.

  Ben 3. Parti bir yer ile çalışmadan önce tüm seçilebilir şirketlerin müşteri hizmetlerini arıyorum ve yalandan bir ticket açtırıyorum, hangisi daha önce geri dönüş yapıyorsa ve ilgileniyorsa o şirketi seçiyorum. Iyzico en hızlı dönüşü ve ilgiyi gösterdiği için seçmiştim zamanında ve beni haksız çıkarmadılar.

  Hatta, entegrasyon sürecinde ofislerine laptopla gidip destek almışlığımız bile oldu. Böyle bildiğin yanımıza teknik taraftan arkadaşlar geldi ve kod yazdık. İlgi ve müşteri memnuniyetleri bildiğin çıtayı yükseltiyor.

  Özellikle pazar yeri olarak sub-merchantlarınıza da sanal pos altyapısı sağlamayı düşünüyorsanız iyzico bunun için mükemmel arkadaşlar. Çünkü, pazar yerinizin sanal pos altyapısında sorun yaşıyorsanız probleminiz sizin haricinizde yüzlerce kullanıcınızı da etkiliyor demektir. Önceden farklı bir yerde yaşadık diye söylüyorum, sanal pos altyapınızda sorun yaşarsanız kullanıcılarınız hizmet aldığınız yeri değil, sizi arıyor. Iyzico bize bu konuda bir defa bile sıkıntı yaşatmadı. Bu bence en önemlisi...

  Son olarak, Barbaros'u ve ekibini şu zamanlarda bile ülke adına değer üretebildikleri için tebrik ediyorum.

  Türkiye'nin ilk unicorn'u geliyor bence.