Tiobe'ye göre 2016'nın en popüler programlama dili Java, en hızlı yükselense Google Go

Tiobe'ye göre 2016'nın en popüler programlama dili Java, en hızlı yükselense Google Go

Programlama dillerini popülerliklerine göre uzun süredir sıralayan TIOBE Index, 2016 sonuçlarını açıkladı. Her yıl en çok popülerlik kazanan programlama dilini ayrıca ödüllendiren TIOBE'nin bu yılki kazananı Google'ın programlama dili Go oldu. TIOBE Index'in değişmeyen şampiyonu Java, 2016'da da zirvedeki yerini korudu.

The TIOBE Programming Community endeksi, programlama dillerinin popülerliğini reyting sistemiyle belirliyor. Dünya çapında dilleri kullanana yetenekli mühendislerin sayısı, kurslar ve üçüncü parti tedarikçileri baz alan endeks, Google, Bing, Yahoo, Wikipedia, Amazon, YouTube ve Baidu arama sonuçlarını da değerlendirmeye alıyor. TIOBE endeksi en iyi ya da en çok kullanılan programlama dilini belirlemek gibi bir kaygısı yok.

TIOBE'nin sonuçlarına göre Ocak 2017 itibariyle dünyanın en popüler 20 programlama dili şu şekilde sıralanıyor:

Listede Go'nun bir yılda reytingini 2.16 puan arttırarak, en hızlı yükselen programlama dili olduğu görülebiliyor. Java en yüksek reytingi almış olsa da, zirvedeki yerini yıllık 4.19 puanlık bir düşüşle koruyor. Apple'ın kısa sürede yükselişe geçen programlama dili Swift ise Go'nun hemen ardından 14'üncü en popüler dil. Ancak reytingi 0.57 puan yükselmiş 2016'da.

TIOBE'nin sıralamalarını kesin sonuçlar olarak görmemek gerekiyor ancak liste, programlama dillerinin popülerlikleri açısından fikir veriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.