Tiobe'ye göre 2016'nın en popüler programlama dili Java, en hızlı yükselense Google Go
Yazılım

Tiobe'ye göre 2016'nın en popüler programlama dili Java, en hızlı yükselense Google Go

Programlama dillerini popülerliklerine göre uzun süredir sıralayan TIOBE Index, 2016 sonuçlarını açıkladı. Her yıl en çok popülerlik kazanan programlama dilini ayrıca ödüllendiren TIOBE'nin bu yılki kazananı Google'ın programlama dili Go oldu. TIOBE Index'in değişmeyen şampiyonu Java, 2016'da da zirvedeki yerini korudu.

The TIOBE Programming Community endeksi, programlama dillerinin popülerliğini reyting sistemiyle belirliyor. Dünya çapında dilleri kullanana yetenekli mühendislerin sayısı, kurslar ve üçüncü parti tedarikçileri baz alan endeks, Google, Bing, Yahoo, Wikipedia, Amazon, YouTube ve Baidu arama sonuçlarını da değerlendirmeye alıyor. TIOBE endeksi en iyi ya da en çok kullanılan programlama dilini belirlemek gibi bir kaygısı yok.

TIOBE'nin sonuçlarına göre Ocak 2017 itibariyle dünyanın en popüler 20 programlama dili şu şekilde sıralanıyor:

Listede Go'nun bir yılda reytingini 2.16 puan arttırarak, en hızlı yükselen programlama dili olduğu görülebiliyor. Java en yüksek reytingi almış olsa da, zirvedeki yerini yıllık 4.19 puanlık bir düşüşle koruyor. Apple'ın kısa sürede yükselişe geçen programlama dili Swift ise Go'nun hemen ardından 14'üncü en popüler dil. Ancak reytingi 0.57 puan yükselmiş 2016'da.

TIOBE'nin sıralamalarını kesin sonuçlar olarak görmemek gerekiyor ancak liste, programlama dillerinin popülerlikleri açısından fikir veriyor.

 

Yorumlar (7)
 1. Visual Basic .Net yükselişte mi? Komik geldi bana. C dilinin python ve ruby'e verdiği destek biraz yansımış.

 2. Arama sonuçlarını baz alınıyorsa normal o sıralamadaki diller ile geliştirme yaparken mutlaka aramak zorundasınız zaten.Daha üst katman olan dillerin onlardan daha fazla aranması beklenemez.Ancak şuan en populer dilin javascript olduğu bir şüphesiz bir gerçektir.İleride ise machine learning konusunda en ideal dil hangisi olacaksa o ön planda olacaktır.Bu durumda python gibi gözüküyor.

 3. Faceroot Faceroot

  .NET yükselişte ve PHP düşüşte ? böykk..

 4. Mert Öge Mert Öge

  Tiobe index'den aldığınız ekran görüntüsü tüm yıla ait verilerin ortalaması değildir ve 2016'nın en populer programlama dili listesi değildir. Bir önceki yılın o ayı ile şimdiki ayın farkıdır. Yılın en populer programlama dilleri listesini yapmak istiyorsanız Tiobe index'in her ay yayınladığı, bir önceki yılın o ayıyla karşılaştırılan listeyi diğer yılın tüm aylarında yayınlanan listeyle birleştirip ortalaması almanız gerekmektedir.

 5. Ali Yaman Ali Yaman

  kime göre, neye göre, hangi zamana göre, hangi projeye göre .... aklımda deli sorular :D

 6. Şakamı bu böyle sıralamamı olur yaaa güldürdünüz gece gece 😂😂😂

 7. java hayatımda gördüğüm en gerizekalıca dil. bu itobe kimse işi gücü bıraksın. hayatında program görmediği aşikar