Akıllı ev aletleri giderek imrenilecek hale geliyor

Akıllı ev aletleri giderek imrenilecek hale geliyor

Her yıl Las Vegas'ta düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES bu yıl da oldukça ilginç teknolojilere ev sahipliği yapıyor. Fuarın en önemli konuklarından olan akıllı ev aletleri ise her zamankinden daha iyi hale geliyor ve diğer teknolojik ürünlere oranlar çok daha hızlı gelişiyor. Mashable'ın fuardan derlediği 5 akıllı ev aletine bakalım:

Samsung'un 4'ü 1 arada çamaşır makinesi

Samsung, çamaşır makinesi işini çok ciddiye alıyor. Türkiye'de pek yerleşmemiş olsa da Avrupa ve Amerika'da çok büyük bir çamaşırhane olgusu var. Yıkama ve kurutma işlemini yapan makineler çok fazla tercih ediliyor. Samsung'un bu yeni ürünü de iki farklı yıkama ve iki farklı kurutma bölümü ile 4 işlemi bir arada yapabiliyor. Özel kıyafetler için küçük yıkama bölmesi ve yine özel kurutma bölmesi ile 4 farklı şekilde programlanabilen bu makinayı telefonunuza indireceğiniz bir uygulama yardımı ile de kontrol edebiliyor ve süreci takip edebiliyorsunuz.

GE'den Nest ile bağlantılı yanmaya karşı duyarlı fırınlar

GE, akıllı ev sistemlerinde en popüler cihazlardan olan Nest ile bağlı çalışabilen fırını ile beraber akıllı ev aletini daha da akıllı hale getiriyor. Eğer evinizde NEST var ise GE'nin fırını bu sistem ile entegre çalışarak duman tespit edildiği anda fırını kapatıyor. Bu sayede olası büyük kazaların da önüne geçebiliyor.

Whirlpool'dan yıkama ve kurutmayı bir arada yapan Combo çamaşır makinesi

Uzun vadede hepimizin evinde görmek isteyeceği çamaşır makinesi sanırım budur. Yıkama ve kurutma özelliklerini tek bir ünitede birleştiren Whirlpool Combo gün içerisinde çamaşır için harcadığınız zamanı en aza indiriyor. Yıkama işlemi bittiği gibi otomatik olarak kurutma sürecine geçen bu makina mobil uygulamayla da kontrol edilebiliyor. Ek olarak Amazon Dash butonları da bulunan bu makina sayesinde deterjanın bittiğinden de endişe etmenize gerek kalmıyor.

Samsung Family Hub 2.0 buzdolabı mutfak asistanı ile beraber geliyor 

Samsung'un Family Hub 2.0 ürünlerinden bu buzdolabı sesle yönetilebilir (Samsung'un asistanı "S" sayesinde) bir akıllı asistan ile geliyor. Böylece sesli komutlar ile hava durumu öğrenme, takvim kontrolü, alışveriş listesine bir şeyler ekleme gibi fonksiyonları kullanabiliyorsunuz. Ayrıca mobil uygulaması ve dolabın dahili kamerası sayesinde bunların hepsini mobil uygulamadan da yapabiliyor ve dolabın içini görebiliyorsunuz. Spotify gibi uygulamalarla bağlayabilmeniz de diğer artıları.

LG'nin InstaView buzdolabı ise Amazon'un Alexa'sını mutfağınıza getiriyor

29 inç ekrana sahip bu buzdolabı Amazon'un Alexa'sının tüm özelliklerine sahip. Sesli komutlarla yönetebilme dışında Amazon'un bakkal hizmeti sayılabilecek Fresh ve Amazon Music ile entegre çalışıyor. Çok ilginç bir özelliği de bu dev dokunmatik ekrana 2 defa tıklarsanız ekran şeffaf bir hal alıyor ve dolabı açmadan içini görebiliyorsunuz. Dolabı açmadan içine bakabilmek için faydalı bir özellik olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.