React ile geliştirilen Robe React UI, çok sayıda UI bileşeni içeriyor [Yerli GitHub]

React ile geliştirilen Robe React UI, çok sayıda UI bileşeni içeriyor [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Açık kaynak kodlu Robe React UIson dönemin popüler JavaScript kütüphanesi 'React üzerinde geliştirilmiş bir UI kütüphanesi' olarak tanımlanabilir.

Zeminini React-Bootstrap ve recharts gibi halihazırda kullanılan React kütüphanelerinin oluşturduğu Robe React UI kısa bir süre önce beta olarak yayına girmiş ve şimdiden GitHub'da 25 'star' almayı başarmış.

Özellikle çok sayıda form elemanı barındıran web uygulamalarını hedefleyen kütüphane, geliştiricilerine göre 'sıkışık zamanlarda hızlı iş çıkarmak zorunda olan ve modern JS teknolojilerinden de geri kalmak istemeyen' geliştiricilere hitap ediyor.

Validation, CRUD, filtreleme, sıralama, grafik işlemleri ve çok sayıda UI bileşeni...

Seray Uzgur, Kamil Büküm ve Hasan Mumin tarafından yaklaşık 5 ay önce geliştirilmeye başlayan kütüphanenin çıkış noktası ise gerçek bir ihtiyaca dayanıyor. Ekibe neredeyse her katılan yeni takım arkadaşlarının UI kodlamasında zorluklar yaşadığını farkeden geliştiriciler, bir süre sonra şirket (Mebitech) içinde kullanmak üzere temel bazı ihtiyaçlara cevap veren bir kütüphane geliştirmeye başlamış.

'Validation' yani doğrulama, CRUD işlemleri, filtreleme, sıralama, 'mock data' yani örnek veri oluşturma ve grafik çizimleri gibi temel fonksiyonlarda kullanılabilecek olan Robe React UI, aynı zaman tasarım öğelerinin kodlanması ve yerleştirilmesiyle test süreçlerinde de kullanıcılarına yardımcı olmaya çalışıyor.

Biz bu yazıyı hazırlarken 800'ün üzerinde 'commit' yapılan projeye dair geliştiricileriyle gelecek planlarını da konuştuk. Öncelikle bizzat kendilerinin de performans kaybı yaşadıkları noktaları gidermeye çalışacaklarının altını çizen geliştirici ekip, sonrasında doyurucu bir Türkçe dokümanla beraber Türkiye'deki yaygınlıklarını arttırmak istiyorlar.

Robe React UI'ın beta olarak yayında olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Dilerseniz hemen şimdi kütüphanenin GitHub sayfasına ve dokümantasyonuna (şimdilik yalnızca İngilizce) göz atabilirsiniz.

Webrazzi üzerinde Robe React UI gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.