React ile geliştirilen Robe React UI, çok sayıda UI bileşeni içeriyor [Yerli GitHub]
Yazılım

React ile geliştirilen Robe React UI, çok sayıda UI bileşeni içeriyor [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Açık kaynak kodlu Robe React UIson dönemin popüler JavaScript kütüphanesi 'React üzerinde geliştirilmiş bir UI kütüphanesi' olarak tanımlanabilir.

Zeminini React-Bootstrap ve recharts gibi halihazırda kullanılan React kütüphanelerinin oluşturduğu Robe React UI kısa bir süre önce beta olarak yayına girmiş ve şimdiden GitHub'da 25 'star' almayı başarmış.

Özellikle çok sayıda form elemanı barındıran web uygulamalarını hedefleyen kütüphane, geliştiricilerine göre 'sıkışık zamanlarda hızlı iş çıkarmak zorunda olan ve modern JS teknolojilerinden de geri kalmak istemeyen' geliştiricilere hitap ediyor.

Validation, CRUD, filtreleme, sıralama, grafik işlemleri ve çok sayıda UI bileşeni...

Seray Uzgur, Kamil Büküm ve Hasan Mumin tarafından yaklaşık 5 ay önce geliştirilmeye başlayan kütüphanenin çıkış noktası ise gerçek bir ihtiyaca dayanıyor. Ekibe neredeyse her katılan yeni takım arkadaşlarının UI kodlamasında zorluklar yaşadığını farkeden geliştiriciler, bir süre sonra şirket (Mebitech) içinde kullanmak üzere temel bazı ihtiyaçlara cevap veren bir kütüphane geliştirmeye başlamış.

'Validation' yani doğrulama, CRUD işlemleri, filtreleme, sıralama, 'mock data' yani örnek veri oluşturma ve grafik çizimleri gibi temel fonksiyonlarda kullanılabilecek olan Robe React UI, aynı zaman tasarım öğelerinin kodlanması ve yerleştirilmesiyle test süreçlerinde de kullanıcılarına yardımcı olmaya çalışıyor.

Biz bu yazıyı hazırlarken 800'ün üzerinde 'commit' yapılan projeye dair geliştiricileriyle gelecek planlarını da konuştuk. Öncelikle bizzat kendilerinin de performans kaybı yaşadıkları noktaları gidermeye çalışacaklarının altını çizen geliştirici ekip, sonrasında doyurucu bir Türkçe dokümanla beraber Türkiye'deki yaygınlıklarını arttırmak istiyorlar.

Robe React UI'ın beta olarak yayında olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Dilerseniz hemen şimdi kütüphanenin GitHub sayfasına ve dokümantasyonuna (şimdilik yalnızca İngilizce) göz atabilirsiniz.

Webrazzi üzerinde Robe React UI gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Bu arada keşke twitter bootstraptan farklı bir UI görebilseydik, react çalışıyor olması çok hoş. teşekkürler.. Bu arada 68 star olmuş :)

  1. Serayuzgur Serayuzgur

   Merhaba,

   İleride ek tema destekleri ile farklı görünümler kazandırmayı düşünüyoruz. Yapıcı yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

 2. Mustafak. Mustafak.

  Ben de yıkıcı bir yorum yapayım ozaman; Keşke framework'unuze verdiğiniz önemi çalışanlarınıza(Mebitech) da verseydiniz, hadi önem vermiyorsunuz bari haklarını verseydiniz. bizler çok meraklı değildik işe girip 3 ay sonra başka şirketlere geçmeye.

  1. Serayuzgur Serayuzgur

   Merhaba,

   Biliyorsunuz ki bir şirket birçok birimden oluşur. Bu proje ismi geçen kişiler ve birçok arkadaşımız tarafından mesai içi ve dışı olmak üzere kişisel emekler değerlendirilerek geliştirilmiş bir projedir. Yorumunuz yıkıcı değil , alakasızdır. Bir meslektaşınız olarak yaşadıklarınıza üzüldüm.

   Teşekkürler.

 3. Hasip Timurtas Hasip Timurtas

  İnceledim, gayet başarılı bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık. Bir star da benden :)

  1. Serayuzgur Serayuzgur

   Teşekkür ederiz. Sorularınız olursa GitHub üzerinden aktif yanıtlıyoruz. Bekleriz...