Fransız çalışanlar mesai saatleri dışında şirket e-postalarına bakmama hakkı kazandı

Fransız çalışanlar mesai saatleri dışında şirket e-postalarına bakmama hakkı kazandı

Günümüzde çalışanların mesai saatlerinin dışında da işten kop(a)mamaları, teknolojinin gelişmesi ve iletişimin kolaylaşmasıyla birlikte daha çok tartışılan bir sorun haline geldi. Konu uzun süredir Fransa'da yoğun tartışmalara neden oluyordu.

İlk olarak geçen Mayıs'ta ülkede gündeme gelen mesai saatler dışında gelen e-postalara cevap vermeme ve çevrimdışı kalma hakkı nihayet yasa olarak yürürlülüğe girdi. 1 Ocak 2017 itibariyle yürürlülüğe giren yasayla birlikte Fransız çalışanlar mesai saatleri dışında çevrimdışı kalabilecek üstlerinden gelen e-postalara bakmak veya cevap vermek zorunda kalmayacaklar.

Yeni yasa sayesinde mesai dışında e-postalarına cevap vermeyen Fransız çalışanlar için herhangi bir cezai yaptırım olmayacak. Ayrıca bu yasanın en az 50 çalışanı olan şirketleri kapsadığını da belirtelim. Yasanın en büyük problemi ise İnternet sektörü gibi 7/24 canlı kalan iş kollarını olumsuz etkileyebilecek olması.

Fransız araştırma şirketi Eleas, Ekim ayında yayınladığı raporla birlikte, Fransız çalışanların üçte birinin her gün mesai saatleri dışında çalışmak durumunda kaldıklarını belirtti. Aynı rapor içerisinde yer alan bilgilerde çalışanların %60'ının da mesai saatleri dışında e-postalara bakılıp bakılmamasının kesin bir şekilde netleştirilmesini istedikleri de bulunuyor.

Çalışanların haklarını koruyan az sayıda yasadan biri olan çevrimdışı kalma hakkının diğer ülkeler tarafından da yasa olarak kabul edilip dilmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.