Türkiye'de 15 bin başvuru alan Crossover, 50'ye yakın yerli yeteneği işe yerleştirdi
Kariyer

Türkiye'de 15 bin başvuru alan Crossover, 50'ye yakın yerli yeteneği işe yerleştirdi

Geçtiğimiz yılın sonunda sizlere tanıttığımız uzman platformu Crossover.com, Türkiye'deki bugüne dek 46 işe alım yaptı ve 2017'de daha fazla yetenek keşfetmek istiyor.

Bilmeyenler için kısaca anlatacak olursam Crossover, ABD'li şirketler için farklı ülkelerden kıdemli iş gücü sağlayan bir platform. Sıkı bir seçim sürecinden geçen yetenekler, uzaktan takip usulüyle ABD'li şirketler için çalışıyor ve dolar üzerinden maaş alıyor.

Başvuru sayısı 15 bin, işe alım sayısı 46

Kasım 2015'te Türkiye operasyonlarına başlayan Crossover, Türkiye Ülke Müdürü Sinan Ata'dan aldığım bilgilere göre bugüne dek 15 binden fazla başvuru almış. Ancak ince eleyip sık dokuyan Crossover'in işe alım yaptığı kişi sayısı 46 olmuş. Sinan Ata'ya göre sınavların zorluğu yanında akıcı İngilizce konuşabilme şartı bu durumun iki ana sebebi. Ata, 1400’ün üzerinde kıdemli yazılım geliştiriciyle de yüz-yüze görüştüğünü ve çalışma yöntemlerini anlattığını paylaşıyor. Java Chief Architect rolü için halen 130’un üzerinde açık olduğunu da ekliyor.

"Hem yetenekli olmak hem de dil sorunu çözmek gerekiyor"

Sinan Ata, operasyona başladıkları Kasım 2015'i takip eden aylarda zorlandıklarını ancak işe alımların sayısı arttıkça daha rahat ilerlediklerini söylüyor. Zira hem Crossover kendini daha iyi tanıtmaya başlamış hem de Crossover adına çalışanlar kendi tecrübelerini yeni adaylara aktarabilmiş. Şu anda Crossover aracılığıyla dünya genelinde 2500’ün üzerinde tam zamanlı profesyonel çalıştığını söyleyen Sinan Ata, ilk denemede seçilemeyen adayların 3 aylık bir aradan sonra şanslarını tekrar deneyebileceklerini de hatırlatıyor.

Java for Good Hackathon

Türkiye'deki kıdemli yazılım geliştiricileriyle etkileşimi artırmak isteyen Crossover, 10 Aralık 2016’da Java for Good adlı sosyal sorumluluk odaklı bir kod maratonu (hackathon) da gerçekleştirmiş. 40 kıdemli (en az 10 yıl deneyimli) java geliştiricisinin davet edildiği 'iyilik için kod yazma' maratonuna 25 uzman geliştici katılmış.

java-for-good-hackathon
Java for Good kod maratonundan bir görüntü.

Türk Kızılayı, HAYTAP, Oracle ve ActiveBuilder’in destekleriyle düzenlenen organizasyonda 22 proje geliştiren yazılımcılar, yılda $100k kazanan Java Chief Architect pozisyonunun sınavlarını da atlama hakkı elde etmiş. Aldığım bilgiye göre bu projeler açık kaynak olarak Github üzerinden paylaşılmayı bekliyor.

worksmart-crossover
Worksmart yönetim ekranı

Crossover Türkiye Ülke Müdürü Sinan Ata bu kod maratonu sonrasında işe alım sayısını 50'ye ulaştırmayı planladıklarını söylüyor. Diğer yandan yerli teknoloji şirketi ActiveBuilder'ın Crossover tarafından gelişitirilen ve kullanılan çalışan takip sistemi WorkSmart'ı da kullanmaya başladığını da ekliyor. Sinan Ata, “Bir Türk şirketi ve yöneticileri sağlayabildiğimiz veri setine eriştiğinde nasıl davranıyor bunu görmek istedik, %100 isabetli performans verisi ile ne gibi stratejik kararlar alabiliriz bunları konuşuyoruz. Türkiye’de uzaktan konuşma çoğunlukla ‘eve gidebilirsiniz’ denerek kontrolsüz yapılmış, çoğunlukla gerekli görevler dahi doğru teslim edilememiş, bu sebeplede başarısız olunmuş. Önümüzdeki dönemde şirketlere sağladığımız garantilerle bu geçişin kolaylaşmasını sağlamayı hedefliyoruz.” diyor.

Bakalım Türkiye'de de farklı bir örneği olan uluslararası yetenek bulma platformları 2017'de neler yapacak ve yerleşik şirketler çalışanlarını bu gibi platformlara kaptırmamak adına daha fazla esneklik sağlayacak mı...

Yorumlar (7)
 1. Western Western

  "Bir Türk şirketi ve yöneticileri sağlayabildiğimiz veri setine eriştiğinde nasıl davranıyor bunu görmek istedik" veri setinde ne gibi veriler var?

  "Türkiye’de uzaktan konuşma çoğunlukla ‘eve gidebilirsiniz’ denerek kontrolsüz yapılmış," kısmını biraz daha açabilir misiniz?

  "...bu sebeplede başarısız olunmuş" başarısız olan olan kim ActiveBuilder mı?

  "Önümüzdeki dönemde şirketlere sağladığımız garantilerle bu geçişin kolaylaşmasını sağlamayı hedefliyoruz." iş gücü sağladığınız şirketler mi, yoksa WorkSmart'ı kullanan ActiveBuilder gibi şirketler mi?

  Benim en çok korktuğum şey Türkiye'nin Hindistan olması.

  1. Sinan Ata Sinan Ata

   Merhaba, hızlıca cevaplamaya çalışayım;

   1) Yazıda ekran görüntüsü paylaşıldığı WorkSmart isimli bir teknoloji aslında sözü edilen. Yalnızca bireysel olarak zaman takibini değil aynı zamanda takım, maliyet, performans yönetimini de kolaylaştırıyor. Takımların performans metriclerini ölçebilmek için Jira, Salesforce, Google Speadsheets vs gibi alanlara bağlanıp performans takip edebiliyor. Bir çalışana dair kullanılan uygulamalar, yoğunluk ve focus score'lar hesaplayabiliyor. Daha iyi performans gösteren bir çalışanın bir diğer çalışana örnek olarak atanabilmesi ile uyumluluk oranı ölçülebiliyor, çalışan optimizasyonu sağlanabiliyor.

   2) Pek çok şirket uzaktan çalışmaya soğuk değil, hatta bazı deneyler de yapmışlar fakat çoğu örnekte görevler dahi düzgün atanamadan çalışanlara evlerinden çalışma izni verilmiş. Doğru metric takip edilememiş. Çoğu hikayede çalışanlar bunu yıllık izinden bir parça gibi kullanmış. Günün sonunda işverenler bunun performans üretmediğine inanmışlar.

   3) Hayır ActiveBuilder sanıyorum Türkiye'de uzaktan çalışma deyince öncü şirketler arasındadır.

   4) Her iki taraf içinde, aslında Crossover'dan WorkSmart almadan insan kaynağı almanız mümkün değil. Crossover hem teknolojisine hem insan kaynağına kefil olarak işletmelerin dönüşüm süreçlerinde risklerini ortadan kaldırıyor.

   5) Hindistan dev bir pazar olsa da insan kaynağı kalitesi, nüfus yoğunluğu, pazar dinamikleri açısından Türkiye'nin farklı olduğunu düşünüyorum.

 2. bu üst düzey çalışıyor sanırım. Hem akıcı ingilizce hemde teknık olarak profesyonel kişiler zaten burada da iyi para kazanırlar.

  1. Sinan Ata Sinan Ata

   Haklısın, operasyona başladığımız haftalarda ödediğimiz paranın ciddi bir argüman olduğunu düşünürken artık bunun birincil argüman olmadığını düşünüyorum. İşe aldığımız yetenekler için asıl mesele remote mühendislik süreçlerini deneyebilme imkanı, yeni teknoloji ile çalışma imkanı ve sağladığımız özgürlük gördüğüm kadarıyla.

 3. Tamsag Tamsag

  Software Architect icin $60k yillik ucret komik olmus.

  1. Sinan Ata Sinan Ata

   Sanırım Türkiye ve US şirketleri arasındaki Architect tanımı biraz farklı, ilk haftalarım bunu anlamakla geçti aslında. Bir US enterprise'i Architect derken herhangi bir proje üzerinde 100% hands-on kod yazacak ve bunun yanında mimari farkındalığı olan bir yazılım geliştiriciden bahsederken Türkiye'de Architect title'ı özellikle bir domain üzerinde 20 yıldan fazla deneyimi olan, çoğu senaryoda artık hands-on kod yazmayan biri olarak görülüyor.

 4. Alperen Alperen

  Bu üst düzey çalışıyor sanırım.