Amazon, bir cinayetin ortasında kalan Echo'nun ses kayıtlarını vermek istemiyor

Amazon, bir cinayetin ortasında kalan Echo'nun ses kayıtlarını vermek istemiyor

San Bernardino davasında FBI ile Apple'ı karşı karşıya getiren durumun bir benzerini Amazon yaşıyor. Amazon'un akıllı ev asistanı Echo, bir cinayet soruşturmasının odak noktasında.

Olayı kısaca özetleyecek olursam, Echo'nun sahibi olan James Andrew Bates'in ifadesine göre Bates 3 arkadaşını maç izlemek için evine davet eder ve gece 01:00 sularında yatmaya karar verir. O sırada Victor Collins ve Owen McDonald, Bates'in jakuzisinde takılmaktadır. Bates, bir kaç saat sonra uyanır ve Collins'i jakuzide ölü olarak bulur. Mahkeme Bates'in katil olduğunu düşünmektedir. Dolayısıyla evdeki Amazon Echo'ya da el koyar ve Echo'daki ses kayıtlarıyla davayı aydınlatmak ister. Fakat Amazon kullanıcı kayıtlarını vermek istememektedir.

Evet, durum şimdilik Amazon ile mahkeme arasında sıkışmış gözüküyor. Amazon, yasal ve uyulması gereken bir talep olmadığını söyleyerek kullanıcı bilgilerini paylaşmayı reddediyor. Davanın ileri aşamalarında mahkemenin Amazon'a kanuni bir yaptırımı yazılı olarak uygulayıp uygulamayacağını henüz bilmiyoruz. Ancak Apple'ın daha önceki ayak diremesinin Amazon'dan da bekleneceğini pekâla söyleyebiliriz.

FBI vs. Amazon

Diğer yandan söz konusu Echo'nun polisin elinde olması yine FBI'ın işe atabileceğini düşündürüyor. FBI kendisi kıramasa bile işbirliği yapacağı şirketlerle Echo'nun ses kayıtlarına erişmeye çalışabilir. Amazon'un teknik olarak kullanıcılarına bu tür bir erişim hakkı sunup sunmadığı da ayrı bir soru. Yani FBI, direkt olarak Echo'nun bulut sunucularına erişmenin yolunu arayabilir ki bunun ortaya çıkması halinde büyük bir sorun teşkil edebileceğini söyleyebiliriz.

Cinayet zanlısı James Andrew Bates'in evinde çeşitli akıllı cihazlar bulunduruyor olması da işin altı çizilmesi gereken ayrı bir yönü. Bates'in evinde Amazon Echo'nun yanısıra akıllı termostat Nest, akıllı alarm sistemi Honeywell'i bulunmuş ve akıllı su sistemine göre o gece evde 140 galon (yaklaşık 530 lt) su harcanmış.

Akıllı cihazlar ve giyilebilir aygıtlar yaygınlaştıkça veri paylaşımı konusunun daha hassas olaylarla gündeme geleceği artık aşikar. En azından Amazon'un geçen yıla göre 9 kat artışla milyonlarca Echo sattığı düşünülürse, akıllı cihazların şahitliğinde görülecek davaların sayısı pekâla artacaktır. Bu noktada teknoloji devlerinin nasıl bir tutum sergileyeceğiyse kafa karıştırmaya devam edecek.

Bu konularla bağlantılı olduğunu düşündüğüm 'Telefon dinlemenin kısa tarihi (ve bunu nasıl engellersiniz)' başlıklı TED konuşmasını da ilgilenenler için paylaşmadan geçmeyeyim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.