Google, 2017'de bütün enerji ihtiyacını yenilenebilir enerjiden kazanır duruma gelecek

Google, 2017'de bütün enerji ihtiyacını yenilenebilir enerjiden kazanır duruma gelecek

Google, 2017 bitmeden önce bütün enerjisini yenilenebilir enerjiden kazanacağını iddia ediyor. Teknoloji devi Google'ın yıllardır rüzgar ve güneş enerjileri üzerine yatırımlar yaptığını biliyoruz. Şimdi ise son adıma geldiler. Enerjisinin yüzde 100’ünü yenilenebilir enerjiden elde edeceği hamlesini bu yıl tamamlıyor. Google bu iddiasını 2012 yılında paylaşmıştı ve gelecek senenin sonuna kadar bu hedefini tutturacağını söylüyor.

google-green-renewable-energy-nov-2016-889x481

Google, “Google Green” girişimi adı altında yenilenebilir enerji alanında eşi görülmemiş çalışmaları yıllardır yapıyor. İlk iş olarak 2010 yılında Iowa’da 114 megawat enerji üreten rüzgar santrali kurmuştu. Şimdi ise dünyada yenilenebilir enerjinin en büyük müşterisi konumunda. Google söylenenlere göre 2.6 gigawat rüzgar ve güneş enerjisi satın alıyor. "Google Küresel Altyapı" Birim Başkanı Neha Palmer: “Yıllık tükettiğimiz enerjiyi hesaplıyoruz ve çıkan miktar kadar enerjiyi yenilebilir kaynaklardan satın alıyoruz." diyor.

Bütün teknoloji devleri Google ile aynı sözü verdi ama bu anlamda sözünü yerine getirmeye en yakın aday Google olarak görünüyor. Apple 2015 yılı başlarında enerjisinin %87 kadarını yenilenebilir kaynaklardan sağlıyordu. Google, Apple’ı örnek aldığı halde ondan bir adım daha ileriye geçmiş durumda. Teknoloji devlerinin yanı sıra devletlerin de aynı mantaliteyle hareket etmesi temennisiyle.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.