Tesla'nın uzun süredir beklenen Autopilot güncellemesi araçları 'yarı-otonom' yapacak
Genel

Tesla'nın uzun süredir beklenen Autopilot güncellemesi araçları 'yarı-otonom' yapacak

Kısa zaman içerisinde otomotiv sektörünün önemli markalarından biri haline dönüşen Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Model S ve Model X araçlarına gelişmiş otonom sürüş özellikleri kazandıracak olan Autopilot 2 yazılım güncellemesinin önümüzdeki hafta kullanıma sunulabileceğini söyledi.

Elon Musk, geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde Autopilot 2'nin kademeli olarak Aralık ayı içerisinde dağıtılacağından söz etmişti. Musk'ın kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklayla birlikte yenilenen Autopilot yazılımının önümüzdeki hafta karşımıza çıkacağı kesinleşmiş oldu.

Daha önce Tesla tarafından yapılan açıklamalarda Tesla sahiplerinin yeni Autopilot yazılımıyla birlikte tam bir otonom sürüş deneyimine kavuşacağı belirtilmişti. Elon Musk ise yaptığı açıklamada, yeni Autopilot yazılımın çoğu özelliğini önümüzdeki hafta araç sahiplerinin kullanımına sunacaklarını belirtti. Açıklamadaki önemli kısım ise çoğu ibaresi, çünkü yazılımın hangi özelliklerle geleceği ve bu özelliklerin hangilerinin ilk etapta kullanıma sunulacağı konusunda henüz bir bilgi yok.

Autopilot görüşünün nöral bağlantılarının başarılı bir şekilde çalıştığını da belirten Musk, otonom sürüşle ilgili çalışmalarını doğrulamak için çok fazla sürüş yapmaları gerektiğinin de altını çizdi. Autopilot 2'nin gelecek hafta karşımıza çıkması beklense de ortada tam anlamıyla bir tarih olmadığını da belirtelim.

Yorumlar (1)
  1. şöyle insan beyni trafikte araba kullanırken ortamın sıcaklığından, etrafındaki nesnelerin haraketlerine kadar komplike herşeyi hesaba katarak kullanabiliyor [trafikte cep telefonu kullanma, dikkatsizlikler, bilinçli alkollu araç kullanma vs durumları hariç] mesela yol kenarında oyun oynayan çocukların ani yola çıkma ihtimali veya 3 şeritli yollarda tır, kamyon sıkıştırmaları, türkiye şartlarında otonomun yerleşmesi için sıkı bir altyapı çalışması yapılması gerek amerikada, norveçte bile kaza yapan araçların trafikte alacağı menzil hayli uzun.