Gümrüksüz alışverişlerde muafiyet oranı 30 euroya düştü

BT

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci son dönemde yabancı e-ticaret sitelerinden ithal olarak gelen ürünler için uygulanan gümrük muafiyet oranlarının haksız rekabet ortamına neden olduğunu belirterek 75 euroya kadar yapılan siparişlerde uygulanan gümrüksüz işlemler için limitin 30 euroya düşürüldüğünü açıkladı.

Türkiye Teknoloji Buluşmaları etkinliğinde gerçekleştirdiği konuşmada ”haksız rekabet ortamını” ortadan kaldıracak bu girişim ile ilgili bilgiler veren Tüfenkci; E-ticaret’in Türkiye olarak çok mesafe alınabilecek bir alan olduğunun altını çizerek temellerin doğru atılması konusunun öneminden bahsetti.

‘E-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere muafiyet oranları çok yüksek’

Avrupa’da 22.5 euro olarak uygulanan muafiyet oranlarının Türkiye’de 75 euro olması nedeni ile haksız rekabet ortamının giderilmesi adına bir adım attıklarından bahseden Tüfenkci, Bakanlar Kurulu’nda imzalanan kararın Resmi Gazete’de yayınlanarak birkaç gün içerisinde yürürlüğe gireceğini belirtti.

Henüz Türkiye’de faaliyet göstermeyen Amazon’un Almanya mağazası üzerinden Türkiye açılımını başlatmasının ardından gelen bu karar dikkat çekiyor. Hatırlayacağınız üzere Amazon.de mağazasına Türkçe dil seçeneğini ekleyen e-ticaret devi, Türkiye’ye özel ücretsiz kargo teklifi sunmaya başlamış ve geçtiğimiz haftadan itibaren 40 euroluk alışverişler için 10 euro indirim kodu dağıtmaya başlamıştı.

Yorumlar (17)

 1. PayPal kapalı, muafiyet düşük.. Güney Kore’yi örnek alacağımız yerde Kuzey Kore’ye döneceğiz.

  Cevapla
 2. Tuna Çelik |

  Kötü bir hareket gibi dursada aslında gayet güzel bir adım. Çünkü paypal, amazon ve benzeri dünyanın önde gelen markaları dışardan Türkiye’de ki operasyonları yürütüp, vergisini falan vermeden işlerini görüyorlardı. Avrupa’da öyle birşey yok ve tıpış tıpış gelip burada kurulumlarını yapıyorlar. Kanunlara göre kendilerini ayarlıyorlar düzenliyorlar. Türkiye şamar oğlanı mı? Türkiye pazarı büyük bir pazar, bu adı geçen markaların Türkiye’de şube açmaları için zorlayıcı bir neden olabilir. Paypal zaten tükürdüğünü yaladı, Amazon’da kendi dağıtım filosunu kuracak kadar sağlam kaynakları sahipse, gelip Türkiye pazarınına giriş yapacak gücü var demektir. Gelsinler Türkiye’yi orta doğu merkezi olarak kullansınlar.

  Cevapla
  • gerekli isim |

   vergi olayında haklısın ama vergiler nereye gdiyor o da şüpheli. bu hareket tüketici alıp tr deki distrubutörlerin kucağına oturtmaktan başka birşey değil.

   Cevapla
 3. bunu türkiye teknoloji buluşmalarında söyledi.

  Cevapla
 4. Cemal Soydemir |

  Çok güzel bir uygulama hatta ve özellikl çinden gelen ürünler için kanserojen boya ve sair içermediğine dahil belge istenmeli Eğerki bulunamayan bir ürün ve ihtiyaçsa ön izinle satın alınmalı Bununla birlikte asıl yapılması gereken Türkiyeden ürün satıcak saıcılar için şu ptt nin inanılmaz yüksek hatta kazık ücretleri indirilmeli İşbank ziraat bank ve benzeri bankaların türkiye şubeleri üzerinden yurtışında satış yapanlara hesap açılması sağlanmalı 500milyar ihracat yapacağız diyerek ve tamamaı kurnazlara giden destekleri savunarak bir yere varılmaz İndirin şu PTT yurtışı gönderi ücretlerini ve alım yapan memurlarada bu milli mesele yurtışına satış yapanlara mutlak yardımcı olun deyin bakın nasıl satış oluyor dolarda işte böyle düşer yoksa ahmet mehmete dolar satmış mehmet hasana satmış sonra tekrar geri satmış öyle dolar düşmez

  Cevapla
 5. PayPal’ı kapatarak ilk darbeyi vurdular, şimdi de limiti düşürerek tamamen öldürdüler… Yerli e-ticaret şirketlerinin ofislerinde bugün şampanya şişeleri art arda patlatılıyordur…

  Cevapla
 6. Ahmet Alegöz |

  Aman gariban vatandaş 3-5 kuruş ucuza bir şey alamasın! Ne gerekiyorsa yapın. Haksız rekabetmiş; bahaneyi kes…

  Cevapla
 7. Mehmet Yemen |

  Amazondan, Alibaba dan iki parca hesaplı bişeyler alıyorduk onada göz diktiler.

  Cevapla
 8. Anlamadığım olay ben 2 gün önce Aliexpress ten 36 dolarlık bir ürün aldım. Şimdi ne yapmam gerekiyor. İptal etsem yoksa beni kapsamaz mı bu

  Cevapla
  • Aliexpress genellikle fiyatları (Bizim ülkemizin vergi politikalarını bildikleri için) düşük yazıyorlar.
   Ayrıca kanunlar, yürürlüğe girdikten sonra geçerli olur.
   Yine de ürün gönderilmediyse satıcıya fiyatı düşük yazmasını belirtin.
   Gönderdiyse gümrükte takılırsa bile, siz kabul etmezsiniz, iade gider. Siz aliexpress’e dispute (anlaşmazlık) açarsınız.
   30-40 gün içinde paranız iade olur. Olmazsa da bankaya harcama itirazı yaparsınız.
   Fakat fiyatı düşük yazıyorlar. Bunlara gerek kalmaz sanırım.

   Cevapla
 9. Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz? Neyin rekabetinden bahsediyorsunuz? Kime hizmet ediyorsunuz? Sanki içerde fiyatlar çok uygun?

  Cevapla
 10. Yerli e-ticaret siteleri, yurtdışından bir kaç dolara aldıkları ürünleri bizlere min. 20TL ‘den itelemeye gönül rahatlığıyla devam edebilirler.

  Cevapla
 11. “Avrupa’da 22.5 euro olarak uygulanan muafiyet oranlarının” hangi ülkeler? Adamlar 100euro’luk sipariş veriyor gümrüksüz, siz hangi ülkeyi baz aldınız ?

  Cevapla
 12. Aldığım ürünlerin %90’ı zaten Memlekette bulunmuyor. Kiminle rekabet ediyormuş bu satıcılar merak ettim doğrusu. Yazayım mı buraya 10-15 marka ve ürün. Bakalım bulabilecek misiniz Türkiye’de. Bırakın bu işleri. Alınan vergi yetmemiş bariz sipariş verilen ürün ortalamasını cuk diye “limit” olarak koymuşlar. 35 EURO. Yakında millet hiçbir yerden alışveriş yapmayacak göreceksiniz gününüzü. Hadi onu geçtim, vatandaşa niye kaktırıyorsunuz? Git ticaret yapılan ülke ile konuş. Deki bak kardeşim benim insanlarım senden bu miktarda sipariş geçiyor bu işlem için bana bu kadar bedel ödemelisin v.s. v.s. Hep vatandaşa kaktırın.

  Cevapla
 13. Örnek verme muhabbetine bayılıyorum … %22 olan ülkenin kişi başı milli geliri ne kadarmış ve şirketlerden gelir vergisi toplamda ne kadar alınıyormuş onu da örneklendirebilir miyiz?

  Cevapla
 14. Vergi almak için önümüze yatacaklar yakında :))
  Yok şuymuş yok buymuş diye bahane yaratmalarına gerek yok.
  Açıkça “Biz havadan, sudan bile vergi alacağız.” desinler.
  Şu an zaten köprüden geçenden de geçmeyenden de (Yapan işletmeciler, kodamanlar zarar etmesin diye) vergi almıyorlar mı?
  Komple araba almayı, benzin almayı, yurt dışından alışveriş yapmayı vs gariban halka yasak edecekler yakında.
  Kuzey Kore yönetimi geldi ülkeye.
  Hayırlı olsun.
  Hüloooooğ.

  Cevapla
 15. Vergi vermekten bir hal olduk ne yazık ki paypal vergi vermedi diye kapandı sonra tekrar tükürdüğünü yalayıp geri açıldı. Vergi denince iliğimize kadar sömürülüyoruz ama Google Türkiye’ye bir kuruş vergi ödemeden milyonları getiriyor.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın