Speedtest, Türkiye sabit genişbant ve mobil internet hızı sonuçlarını açıkladı
Genel

Speedtest, Türkiye sabit genişbant ve mobil internet hızı sonuçlarını açıkladı

Türkiye'nin 4.5 G ile tanıştığı 2016, internetin de ülke çapında mobil öncelikli hale geldiği bir yıl oldu. Mobil internet hızı yükselmeye devam ederken Türkiye mobil internette dünyanın en hızlı 20 ülkesinden biri haline geldi. Ancak aynı ilerleme sabit genişbant internette sağlanamadı. Türkiye'nin sabit genişbant hızı, 2016'da yıllık yaklaşık yüzde 10 oranında düştü.

Türkiye, küresel indirme hızı ortalamalarında 81'inci sırada yer alıyor

speedtest-tr

Popüler internet hızı ölçümleme servisi Speedtest'in 2016 ikinci ve üçüncü çeyrekte yapılan 4 milyondan fazla hız testinden derlediği rapora göre, Türkiye’de 2016 yılının 2. ve 3. çeyreklerinde ortalama sabit genişbant indirme hızı 14,51 Mbps ve yükleme hızı da 4,04 Mbps düzeylerinde. Bu seviyeler, geçtiğimiz yılın indirme hızı 16,27 Mbps’den yüzde 10,8’lik bir düşüş ve yükleme hızı 4,75 Mbps’den yüzde 14,9’luk bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Türkiye, küresel indirme hızı ortalamalarında Sri Lanka’nın altında ve Kıbrıs’ın üstünde 81'inci sırada yer alıyor. Ortalama yükleme hızında ise Türkiye, Pakistan’dan sonra küresel olarak 110'uncu sırada yer alıyor.

Toplam sabit genişbant abonelikleri söz konusu olduğunda Türkiye, OECD ülkeleri arasında ABD, Japonya, Meksika ve Kanada gibi ülkelerin hemen ardında 11'inci sırada yer alıyor. Buna karşın sabit genişbant ve mobil kullanım yaygınlığına bakıldığında Türkiye, OECD sıralamasının en alt düzeylerinde, sırasıyla yüzde 12,27 ve yüzde 50,44 penetrasyon oranlarına sahip.

iss-internet

En hızlı ISS Turkcell 

Hızlarına göre İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS) da kıyaslayan raporda, indirme ve yükleme hızlarında Turkcell Superonline ilk sırada. İndirme hızlarında Türksat Kablo'yu küçük bir farkla geride bırakan Turkcell, yükleme hızları açısından en yakın rakibi Vodafone'un hızını neredeyse ikiye katlıyor.

2016'da ortalama mobil indirme hızı yüzde 206; yükleme hızı yüzde 580 arttı 

Mobil internet hızında yeni bir virajın alındığı 2016 ikinci ve üçüncü çeyrekte ortalama mobil indirme hızı, geçtiğimiz yılın 10,13 Mbps seviyesinden, yüzde 206,1’likartışla 31,01 Mbps seviyesine yükseldi. Bu hızla Türkiye mobil indirme hızında dünyada 16'ıncı ve Avrupa’da 10'uncu sıraya yükseldi.

2015’in 2. ve 3. çeyreklerine göre yüzde 580'lik artış gösteren ortalama yükleme hızı bu yıl ikinci ve üçüncü çeyrekte, 3,40 Mbps’ye çıktı. Bu, Türkiye'yi küresel sıralamada 9'uncu sıraya yükseltti. Türkiye’nin en hızlı ortalama mobil indirme hızı 34,94 Mbps ile Adana’da. Başkent Ankara’daki hız 31,90 Mbps; ülke ortalamasının hemen altındaki 29,96 Mbps ile en düşük ortalama indirme hızına sahip büyük şehirse İzmir.

Mobilde de en hızlı Turkcell 

screen-shot-2016-12-21-at-15-54-47

Mobil internet indirme ve yükleme hızlarında da Turkcell ilk sırada. İndirme hızında 38,80 Mbps ve yükleme hızında 16,26 Mbps’lik ulusal ortalamaya sahip Turkcell'in mobildeki hızları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre sırasıyla yüzde 242,2 ve yüzde 764,9’lik artışlar gösterdi.

Yorumlar (5)
 1. Türkiye'nin en hızlı iss'leri grafiği ve içeriğinin oluşturulma algoritması nitelik açısından gerçekçi değil. Neden mi? Kıyaslar birbiri arasında eşit değil de ondan. Türk Telekom tüm Türkiye'de hizmet sunan alt yapıya sahip. Kimi yerlerde fiber kimi yerlerde ise fiber olmayan klasik alt yapıya sahip. Ancak Turkcell Superonline ise Türk Telekom'a kıyasla çok çok az bir hizmet alt yapısına sahip ve oran olarak fiber alt yapı daha fazla. Bu açıdan bakınca operasyonel anlamda abone sayısı/hız ortalaması, ortalama olarak Turkcell Superonline'ın lehine olacağı analize ihtiyaç duymayan bir gerçeklik.

  1. Tespitinize katılıyorum.

  2. Tespitiniz yanlış, çünkü Superonline da türkiyenin her ilinde ve bütün altyapı (FIBER,ADSL,DSL) koşullarında hizmet sağlıyor. Ayrıca fiber hizmet verdiği il sayısı Türk Telekom'dan daha az.

   Superonline'ın abone sayısını arttırmasıyla Türkiyenin internet hızı ortalaması daha yukarı çıkacaktır ve abone sayısı ne kadar artarsa artsın Superonline kullanıcılarının hız ortalaması düşmeyecektir.

  3. Bahadır Bahadır

   Anlattıklarınızdan çıkarttığım sonuç lider operatörün yeterli yatırımı (özellikle fiber için) yapmadığı.

  4. Teknocard Teknocard

   Türkiye küresel indirme hızı ortalamalarında 81’inci sırada yer alıyor. Daha çok yol kat etmemiz lazım.