Mobil uygulamalara para veren kullanıcıları en çok 'içerik' etkiliyor

Mobil uygulamalara para veren kullanıcıları en çok 'içerik' etkiliyor

Dijital içeriğe para vermeyi tercih etmediğimiz açık bir gerçek fakat yapılan bir araştırma mobil uygulamalara para veren kullanıcıların gerekçelerinin 'içeriğe bağlı' olduğunu gösteriyor.

Söz konusu araştırma Think with Google ve Ipsos tarafından 999 akıllı telefon kullanıcısı arasında yapılmış. 16-66 yaş aralığındaki ABD'li katılımcıların tam olarak yarısı mobil uygulamalara para verdiğini belirtmiş ve para verme gerekçesini de 'istediğim içeriğe sahip' olarak göstermiş.

icerikKasım 2016 tarihli güncel araştırmanın biraz ezber bozduğunu söyleyebiliriz. Zira mobil uygulamaya para ödemeye ikna olan kullanıcıların sadece yüzde 35'i ücretsiz sürümde bulunmayan özellikler için para ödediğini söylemiş. Reklam görmemek için para ödemeye razı kullanıcıların oranıysa yüzde 33 olmuş.

Para ödediğini söyleyen katılımcıların yüzde 31'i uygulamanın ücretsiz alternatifini bulamadığı için, yüzde 28'i de uygulamanın iyi yorumlar alması nedeniyle para ödemeye razı olduğunu söylemiş.

Bu yanıtların mobil uygulama geliştiricilerinin stratejilerine yön verecek nitelikte olduğunu söylemek mümkün. Özellikle hangi özelliklerin ücretli tarafa çekilmesi konusunda karar alma süreçlerine etki edebilir.

Diğer yandan bu sonuçların Youtube Red tarafında ücretli üyeler için özel içerikler sunan Google'ı destekler nitelikte olduğunu da söyleyebiliriz. Tabi araştırmanın büyük kitlelerin kanaatini ne kadar yansıttığı tartışmaya açık bir konu.

eMarketer, harcanan süre bakımından mobil uygulamaların mobil web sitelerine göre yüzde 86'ya yüzde 14 önde olduğunu gösteriyor. Özetle bu araştırma "bir mobil uygulamanız olsun ve içeriğe önem verin" diyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.