Arastta: Açık kaynak kodlu ve ücretsiz e-ticaret yazılımı [Yerli GitHub]

Açık kaynak kodlu, ücretsiz ve fonksiyonel bir e-ticaret platformu olarak tanımlayabileceğimiz Arastta, GitHub üzerinde bugüne kadar 120'nin üzerinde 'star' alıp 40 kez de fork'lanmış.
Arastta: Açık kaynak kodlu ve ücretsiz e-ticaret yazılımı [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

arastta-logoAçık kaynak kodlu, ücretsiz ve fonksiyonel bir e-ticaret platformu olarak tanımlayabileceğimiz Arastta, GitHub üzerinde bugüne kadar 120'nin üzerinde 'star' alıp 40 kez de fork'lanmış.

Şubat 2015'te 5 kişilik bir ekip tarafından geliştirilmeye başlanan platform, ekibin OpenCart sisteminin artılarının yanında çok sayıda yazılımsal ve yönetimsel eksiklerinin olmasını düşünmesi sonucu ortaya çıkmış.

Aynı zamanda bir internet girişimi olarak da değerlendirebileceğimiz Arastta'yı dilerseniz ücretsiz olarak kullanabilir, dilerseniz de Arastta Cloud ile hem sunucu yönetimi hem de teknik destek alarak e-ticaret projenizi ayağa kaldırabilirsiniz.

Bir buçuk yıl içinde dünya çapında 500'den fazla online mağaza tarafından kullanılmaya başlanan platformun Kanada'dan Norveç'e, Norveç'ten Avustralya'ya kadar müşterileri varmış. Arastta kullanan online mağazalara örnek vermek gerekirse; vulcanet-shop.ch, kosuyorum.net ve hempzcz.cz'yi sayabiliriz.

arastta-ekran-goruntusu

Açık kaynak topluluğundan gelen görüş ve yorumlar Arastta'ya büyük değer katmış

Denis Duliçi ve Enes Ertuğrul tarafından kurulan bir girişim olan Arastta, 5 kişilik bir ekibe ve GitHub üzerinde 18 kişilik bir geliştirici (çoğunluğu gönüllü olarak) takımına sahip.

Kurucu ortaklara göre Arastta'nın öne çıkan özelliklerinin başında, Facebook üzerinde kolayca e-ticaret yapabilmenizi sağlayan Facebook Store modülü, hiç kod yazmadan arayüze müdehale edilip değişiklikler yapılabilmesi, mağazaların müşteri, sipariş ve ürünlerini mobilden kontrol edebilmelerini sağlayan mobil uygulamalar, çoklu dil desteği ve platform içindeki uygulama mağazası geliyor.

Bu ve bunlar gibi çok sayıda özelliği ücretsiz olarak kullanıcılarına sunan Arastta, sunucu yönetimi ve teknik destek gibi imkanlarla e-ticaretin teknolojik taraflarına hiç bulaşmak istemeyen kullanıcılar için de geçtiğimiz aylarda Arastta Cloud'u devreye almış. Arastta Cloud'un fiyatlandırması aylık 9 dolarla 79 dolar arasında değişiyor.

Arastta'yı açık kaynak felsefesi gereği özgürlük, güvenilirlik, esneklik, kalite ve maliyet etkenlerini gözeterek geliştirdiklerini paylaşan kurucu ortaklara göre açık kaynak topluluğundan gelen görüş ve yorumlar girişime çok büyük değer katmış.

Webrazzi üzerinde Arastta gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Arasttanın admin paneli

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.