Arastta: Açık kaynak kodlu ve ücretsiz e-ticaret yazılımı [Yerli GitHub]
E-Ticaret

Arastta: Açık kaynak kodlu ve ücretsiz e-ticaret yazılımı [Yerli GitHub]

 • Açık kaynak kodlu, ücretsiz ve fonksiyonel bir e-ticaret platformu olarak tanımlayabileceğimiz Arastta, GitHub üzerinde bugüne kadar 120'nin üzerinde 'star' alıp 40 kez de fork'lanmış.

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

arastta-logoAçık kaynak kodlu, ücretsiz ve fonksiyonel bir e-ticaret platformu olarak tanımlayabileceğimiz Arastta, GitHub üzerinde bugüne kadar 120'nin üzerinde 'star' alıp 40 kez de fork'lanmış.

Şubat 2015'te 5 kişilik bir ekip tarafından geliştirilmeye başlanan platform, ekibin OpenCart sisteminin artılarının yanında çok sayıda yazılımsal ve yönetimsel eksiklerinin olmasını düşünmesi sonucu ortaya çıkmış.

Aynı zamanda bir internet girişimi olarak da değerlendirebileceğimiz Arastta'yı dilerseniz ücretsiz olarak kullanabilir, dilerseniz de Arastta Cloud ile hem sunucu yönetimi hem de teknik destek alarak e-ticaret projenizi ayağa kaldırabilirsiniz.

Bir buçuk yıl içinde dünya çapında 500'den fazla online mağaza tarafından kullanılmaya başlanan platformun Kanada'dan Norveç'e, Norveç'ten Avustralya'ya kadar müşterileri varmış. Arastta kullanan online mağazalara örnek vermek gerekirse; vulcanet-shop.ch, kosuyorum.net ve hempzcz.cz'yi sayabiliriz.

arastta-ekran-goruntusu

Açık kaynak topluluğundan gelen görüş ve yorumlar Arastta'ya büyük değer katmış

Denis Duliçi ve Enes Ertuğrul tarafından kurulan bir girişim olan Arastta, 5 kişilik bir ekibe ve GitHub üzerinde 18 kişilik bir geliştirici (çoğunluğu gönüllü olarak) takımına sahip.

Kurucu ortaklara göre Arastta'nın öne çıkan özelliklerinin başında, Facebook üzerinde kolayca e-ticaret yapabilmenizi sağlayan Facebook Store modülü, hiç kod yazmadan arayüze müdehale edilip değişiklikler yapılabilmesi, mağazaların müşteri, sipariş ve ürünlerini mobilden kontrol edebilmelerini sağlayan mobil uygulamalar, çoklu dil desteği ve platform içindeki uygulama mağazası geliyor.

Bu ve bunlar gibi çok sayıda özelliği ücretsiz olarak kullanıcılarına sunan Arastta, sunucu yönetimi ve teknik destek gibi imkanlarla e-ticaretin teknolojik taraflarına hiç bulaşmak istemeyen kullanıcılar için de geçtiğimiz aylarda Arastta Cloud'u devreye almış. Arastta Cloud'un fiyatlandırması aylık 9 dolarla 79 dolar arasında değişiyor.

Arastta'yı açık kaynak felsefesi gereği özgürlük, güvenilirlik, esneklik, kalite ve maliyet etkenlerini gözeterek geliştirdiklerini paylaşan kurucu ortaklara göre açık kaynak topluluğundan gelen görüş ve yorumlar girişime çok büyük değer katmış.

Webrazzi üzerinde Arastta gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Arasttanın admin paneli

Yorumlar (22)
 1. Bu opencart kardeş kimi kandırıyorsunuz :)

  1. Hüseyin Palali Hüseyin Palali

   KESİNLİKLE ÜSTÜNDE ÇALIŞILMIŞ ANA SAYFA SEPETEKLE BEĞEN KARŞILAŞTIR DÜĞMELERİ BİLE AYNI HERŞEY OPENCART

 2. Mehmet Uysal Mehmet Uysal

  Tebrikler.

 3. Yunus Emre Yunus Emre

  Opencartın yan sanayisi diyebilrmiyiz hocam buna ?

 4. Emeği geçen tüm arkadaşların ellerine sağlık.

  Sadece konuşmak/eleştirmek yerine harekete geçerek üretim yapan tüm arkadaşlarımızı desteklemeliyiz.

  Tebrik ederim.

  1. Neyin üretimini yapmışlar ? Opencartı alıp tasarımı değiştirip, ek olarak 1,2 modülü içine ekleyip yayınlayınca üretim mi yapmış olunuyor? Boş konuşmayın bırakın, gerçekten düzgün bişey yapsalar zaten destekleriz.

 5. Seda Altun Seda Altun

  İsim tercihleri konusunda can-ı gönülden kutlarım. Muhteşem isim! Zamanla palanlanıp Arasta.com olmasını dileriz :-) Allah yollarını açık etsin.

 6. Opencart olduğu inkar edilmiyor ancak bu çalışma Opencart geliştiricilerinden Daniel Kerr'i baya kızdırmış. Diğer detayları yazıp burayı karalamaya dönüştürmeye gerek yok ilgilenenler, detaylı bilgiyi şu linkten alabilir; https://forum.opencart.com/viewtopic.php?f=192&t=123405

 7. Opencart olduğu inkar edilmiyor ancak bu çalışma Opencart'ın ağababası Daniel Kerr'i baya kızdırmış, merak edilenler için burda yer alan bilgilerden daha fazlası; https://forum.opencart.com/viewtopic.php?f=192&t=123405

  1. Ne güzel söylediniz, ağababası. Zaten Arastta'nın çıkış noktası da kendisi, diktatörlüğü. Ağababasının koltuğu sallanınca fütursuzca saldırması da gayet tabii. Daniel bu konuda tescilli zaten https://twitter.com/Bry_Campbell/status/689922336259215360 https://twitter.com/campuscodi/status/801036653343240192

 8. Ramazan Goksu Ramazan Goksu

  bence haksızlık etmeyiniz. zaten opencartın eksikliklerinden yola çıkılarak yapılmış diyor.. bence gayet güzel olmuş.. opencart taki UX/UI eksiklikleri giderilmiş anladığımda kadari opencart ve wordpress biraz harmanlanmış ortaya gayet güzel bir olay çıkmış.. güvenlik konusunda denemek lazım. Template sistemi ni henüz incelemedim ama Arkadaşları tebrik ediyorum. Gelişim için destek vermek lazım.

 9. Yerli opencart olması kötü değil önemli olan markalaşıp dünya çapında altyapı haline gelebilmesi. Başarılar..

 10. Saçmalamayın, adam Opencartta kod değişikliği yaparak piyasaya sürmüş. Bildiğin adamların emeğini çalmış, bu resmen kod hırsızlığıdır. Eğer dava açarlarsa da milyon dolarlar ödenir. Ne kadar freelance olsada buna yapmaya hakları yok.

  Ahmet Bey sizin mantığınızla o zaman bizde Apple alalım dış kasasını değiştirelim Elma Telefon diye piyasaya sürüp, dünya çapında markalaşalım mantıklı dimi :)

  Not: Bugünden sonra mahkeme süreçlerinin başlayacağından mutlaka emin olabilirsiniz.

  Şimdiden arkadaşları tebrik ederiz!

  Webrazzi ailesi lütfen haber yaparken gerçek girişim ve teknolojiyi yazarsanız seviniriz.

  1. Rıza Ergün Rıza Ergün

   Open Source, lisanları ve felsefesi hakkında biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Bu arada OpenCart GPLv3 lisansı ile sunuluyor. İlk başta bu lisansın dağıtım ve kullanım şartlarını araştırarak başlayabilirsiniz mesela.

   Çok gereksiz ve bilmeden yazılmış talihsiz bir yorum olmuş.

   Ayrıca yorumunuzda yine bahsettiğiniz için Apple'ın OS X işletim sisteminin temelleri neye dayanıyor onuda bi araştırabilirsiniz mesela.

   Arkadaşları tebrik ediyorum. Umarım amaçlarına ulaşırlar.

   1. GPLv3 ne olduğunu biliyorum da adamların verdiği emeği yok edip üstünden para kazanacak kadar midem olmadığı için yapamıyorum. Ve eminim ki Opencart güncellenip bug düzeltildiğinde arkadaşlar da güncelleyip o bug'u düzeltecekler.

    Ayriyetten Apple ile alakalı yazdığım sadece bir benzetmeydi. Size örnek verirken benzetmeler kullanılabileceği öğretilmemiş okulda herhalde. Lütfen yazmak için değil de bişeyler kazandırabilmek için yazmanız herkesin yararına olacaktır.

 11. Btcointurkey Btcointurkey

  opencart sistemi :) kaktırmayın millete webrazzi sendemi :D yazık bu konuyu buraya yazan elamanınıza söyleyin biraz CPANELDE hazır kurulumlar yapsın tanısın sistemleri :)

 12. Biz neden bir noktaya gelemiyoruz biliyor musunuz çünkü bir birimizi baltalıyoruz projeyi inceledim gerçekten emek verilmiş bir proje burada yorumu yapan arkadaşlar açık kaynak kodun anlamını bilmiyorlar sanırım Linux üzerinden gelişmiş bir işletim sistemi yapsalar Linux üzerinden geliştirmiş emek hırsızlığı dersiniz :)

  Dünya devleri markalardan biri benzer bir proje yapsa vay be adamlar yapmış dersiniz

  Eleştirmek istiyorsanız önce yapın sonra eleştirin emek verilen bir projeyi baltalamayın

 13. Aydın Ünlü Aydın Ünlü

  Kod hırsızlığı diyen dostlar; Tübitak' ın geliştirdiği Pardus Linux için ne diyeceksiniz ? Adı üstünde Opensource... Bence eleştirmek yerine tebrik etmek, başarılarının devamı için mümkünse yardımcı bile olmak gerekir. Ne zaman birbirimizi desteklersek o zaman üretimimiz artar.

 14. Opensource üzerinden varsa lisans şartlarına sağdık kalınarak yeni projeler geliştirebilirsiniz. Böyle projelerde eğer tekrardan dağıtım yapacaksanız (Arastta gibi), lisansa bağlı kalarak siz de açık kaynak olarak dağıtım yapmanız yeterli (yine Arastta gibi).

  Ben yapanları destekliyorum. Modifikasyonlar da hoş durmuş. Tabii ki, oturup sıfırdan böyle bir proje yapıp, onu da açık kaynak yapan yerli yazılımcılarımız da olur elbet.

  Tek olumsuz gördüğüm yanı, forum kısmı çok pasif. Böyle projelerde destek çok önemli. Şahsen ben forumda destek bulamayınca Opencart'a geri dönüş yaptım. Umarım, yakın zamanda bu eksiklerini de tamamlarlar. Başarılar Arastta!

 15. Dizi Eleştirileri Dizi Eleştirileri

  Opencart altyapısı ile hazırlanmış bir sistemi yeni birşey gibi göstermek. İlginç. Çok ilginç

 16. Şeref Adigüzel Şeref Adigüzel

  Ücretsiz dağıtımlarla çok haşır neşir oldum emin olun yazılım bilginiz yoksa sadece para kaybı sağa sola modül yaptırmaya çalıştık yapamadılar yapan varmı elbette oldu ama yapanı bulana kadar gereksiz paralar harcadık. olay bikere yaptırim sonra kullanimda değil ihtiyaçlarımız oluyor süreç içerisinde anında çözüm bulamıyoruz Yazılımcı çalıştıralım dedik maaşları çok yüksek kısaca yazılım bilginiz yoksa ücretsiz çözümler hiç bir işe yaramıyor şuan i-kobi firmasından paket aldım çokta memnunum

 17. Canturkuevikin Canturkuevikin

  cok eksigi var cokta hatalar aldım ama kendim düzelttim elbette taban opencart ama yazılsal kripto olması gereken yerler hep acık kaynak yarın birgün olası shell saldırılarında ayakta kalacak bir yazılım deyil iyi forumlar