Qualcomm ve Google, Android Things için iş birliğine gidiyor

Qualcomm ve Google, Android Things için iş birliğine gidiyor

Kısa süre önce tanıtılan Android Things için önemli haberler gelmeye devam ediyor. Gelecek sene karşımıza çıkacak olan Android Things işletim sistemli cihazlar Qualcomm işlemciler tarafından desteklenecek. Kısa süre önce Windows 10'a destek vereceğini açıklayarak PC dünyasına açılan Qualcomm, yeni hamlesi ile nesnelerin interneti için ilk adımı atmış oldu.

android-at-home

Öncelikle Google'ın yeni işletim sisteminden bahsetmek gerekirse yaklaşık 1.5 yıl öncesinde karşımıza çıkan Brillo adlı işletim siteminin yenilenmiş ve isim değiştirmiş hali olan Android Things, günümüzün en popüler alanlarından biri olan nesnelerin interneti için geliştirildi.

Akıllı evler ve ev ürünleri için önemli bir adım olan Android Things, özellikle Android işletim sistemine yatkınlığı olan geliştiriciler için büyük kolaylık sağlayacak gibi görünüyor. Qualcomm ise bugün yaptığı açıklamayla birlikte, Google ile yaptığı iş birliği sayesinde Snapdragon işlemcilerinin Android Things işletim sistemini destekleyeceğini duyurdu.

Nesnelerin interneti için cihaz geliştirmenin oldukça karmaşık bir süreç olduğundan bahseden Qualcomm, bu iş birliği sayesinde zorlu sürecin nispeten kolaylaşacağını da belirtiyor.

Uygun fiyatlı ve güvenlik odaklı akıllı cihazların karşımıza çıkması için önemli bir adım olan bu iş birliği sayesinde ürünler için BluetoothWi-Fi, çeşitli sensörler ve hücresel veri gibi özellikler, Snapdragon işlemcileri tarafından sağlanmış olacak. Qualcomm'un iş geliştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Jeffery Torrance ise Google ile birlikte çalışacak olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Şimdilik developer Preview olarak kullanıma açılan Android Things, Snapdragon işlemcili akıllı cihazlar ile 2017 yılı içerisinde karşımıza çıkacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.