Startupbootcamp Istanbul mezunu Sixa, bulut tabanlı süper bilgisayarları için 3,5 milyon dolar yatırım aldı

Startupbootcamp Istanbul mezunu Sixa, bulut tabanlı süper bilgisayarları için 3,5 milyon dolar yatırım aldı

Startupbootcamp Istanbul 2015 mezunu olan ve StartersHub'dan yatırım alan Sixa, bulut tabanlı süper bilgisayar vizyonunu destekleyen önemli bir yatırıma imza attı. Y Combinator'a da seçilen ve mezun olan Sixa, Tandem Capital'den 3,5 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı.

Bilhassa yazılımcı, tasarımcı ve oyuncuları kendine çekmek isteyen Sixa, bulutta Windows tabanlı ‘süper bilgisayar’ kiralama hizmeti sunuyor. Yüksek bellek veya işlemci gerektiren kullanımlarda düşük gecikmeli bir performans vadeden Sixa, saatlik ücretlendirmeyle çalışıyor ve 16 vCPU, 15 Gb RAM, 200 Gb SSD Disk gibi donanımları uzaktan kulllanabilmenizi sağlıyor.

Aralık 2015'te 300 müşterisi olduğunu paylaştığımız Sixa, ilk olarak yayına girdiği günden bugüne (son 3 ayda) 15 bin geliştiriciyi kendine çekmiş ve test (beta) sürümüyle ilk kez bugün (dün) yayına başladığını duyuruyor.

sixa-super-bilgisayar

Hemen hatırlatalım Sixa, Startupbootcamp Istanbul'a yurtdışından (Ukrayna) katılan girişimlerden biriydi. Mykola Minchenko ile Ievgen Nechaiev tarafından kurulan Sixa'nın bugün gelinen noktada gerçekten dikkat çekici bir yol katettiğini söyleyebiliriz.

Girişimin kurucusu ve CEO'su Mykola Minchenko yakaladıkları yazılım/donanım performansının başarılı olduğunu söylüyor ve Tandem Partners'dan da Doug Renert de buna dikkat çekiyor. Sixa'nın sınırlı hizmet sunduğu dönemde bile geliştiricilerden yoğun ilgi gördüğünü paylaşıyor. Tandem Partners'ın Sixa'ya neden yatırım yaptığını da açıklamış oluyor.

Eğer siz de bu alanda işinize yarayacağını düşünüyorsanız saatlik 0,49 dolar'dan veya aylık 49 dolardan başlayan fiyatlarla Sixa'yı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ücretsiz deneme imkanı da sunan girişim hakkında detaylar Sixa.io adresinde.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.