Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü AvenueEV tanıtıldı

Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü AvenueEV tanıtıldı

Tüm dünyada elektrikli otomobillerle ilgili çalışmalar sürüyorken, ülkemizde de hem yerli otomobil hem de elektrikli otomobiller konusunda bazı adımlar atıldığını sıkça duyuyoruz. Son gelişme toplu taşıma açısından oldukça değerli çünkü TEMSA ve ASELSAN işbirliği ile Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü AvenueEV'in tanıtımı gerçekleştirildi.

Ticari araç kategorisinde önemli üretici ülkelerden biri olan ülkemiz, ihracat konusunda da bu alanda önemli bir role sahip. Yüzde 100 yerli ve elektrikli otobüs Avenue EV'in kısa bir süre sonra seri üretime geçmeyi hedefliyor. Elektrikli otobüsün hem ülkemizdeki yollara çıkması hem de ihraç edilmesi bekleniyor.

8 dakikada hızlı şarj özelliği ile tam olarak şarj edilebilen elektrikli otobüs, bu tek şarjla 50 ile 70 kilometre arasında menzile sahip olabiliyor. Araca binen yolcu sayısına yani ağırlığa göre otobüsün menzili değişiklik gösteriyor. Toplamda 88 yolcu kapasiteli otobüs, 35 oturan yolcu, 52 ayakta yolcu alabiliyor ve tekerlekli sandalyeli bir yolcu kapasitesi mevcut.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.