Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü AvenueEV tanıtıldı
Teknoloji

Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü AvenueEV tanıtıldı

Tüm dünyada elektrikli otomobillerle ilgili çalışmalar sürüyorken, ülkemizde de hem yerli otomobil hem de elektrikli otomobiller konusunda bazı adımlar atıldığını sıkça duyuyoruz. Son gelişme toplu taşıma açısından oldukça değerli çünkü TEMSA ve ASELSAN işbirliği ile Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü AvenueEV'in tanıtımı gerçekleştirildi.

Ticari araç kategorisinde önemli üretici ülkelerden biri olan ülkemiz, ihracat konusunda da bu alanda önemli bir role sahip. Yüzde 100 yerli ve elektrikli otobüs Avenue EV'in kısa bir süre sonra seri üretime geçmeyi hedefliyor. Elektrikli otobüsün hem ülkemizdeki yollara çıkması hem de ihraç edilmesi bekleniyor.

8 dakikada hızlı şarj özelliği ile tam olarak şarj edilebilen elektrikli otobüs, bu tek şarjla 50 ile 70 kilometre arasında menzile sahip olabiliyor. Araca binen yolcu sayısına yani ağırlığa göre otobüsün menzili değişiklik gösteriyor. Toplamda 88 yolcu kapasiteli otobüs, 35 oturan yolcu, 52 ayakta yolcu alabiliyor ve tekerlekli sandalyeli bir yolcu kapasitesi mevcut.

Yorumlar (16)
 1. Gokcen Karan Gokcen Karan

  %100 yerli derken, cıvatasından kullanılan bilgisayarına, bu bilgisayarındaki işletim sistemine, burada kullanılan yazılım diline, bilgisayarda kullanılan diyot ve entegresine, motorundaki %100 her parçadan, tekerleğine, ampülüne, boyasında kullanılan ham maddesinden, klimasına kadar hepsi gerçekten Türkiye'de mi üretilmiş olarak anlamamız gerekiyor ? Nedir bu %100 yerli ibare merakı. Türk mühendisleri tarafından Türkiye'de üretilmiş demek yetmiyor mu ? Gerçekten her şeyini %100 yapabilme imkanı var mı ? Varsa da bilen biri izah ederse en azından öğrenmiş oluruz. Tamam reklam cümlesi olarak X bir gazetede haber bülteni olarak tamam da Webrazzi okurunun zekasına saygısızlık olmuyor mu ? :-)

  1. Ibrahim Ibrahim

   niye zorunuza gidiyor bu kadar uzun edebiyat yapıyorsunuz ne kadar yerliyse yerli dünyada %100 yerli üretilen ne var onu soyle once bütün dünya çinde üretiyor zaten

   1. Gokcen Kadan da bunu soylemis zaten: Dunyada %100 yerli uretilen ne var? Neden bu sekilde haber yapiyorsunuz?

   2. Gökçen Karan Gökçen Karan

    Olay o zaten. Dünya üzerinde %100 Amerikan malı bir ürün yok. %100 Alman malı bir ürün de yok. Şimdi taze simit diye bir ilan görseniz ve biraz taze olsa kabul müdür ? Ne gerek var diyorum sadece. Olmadığını yurt dışındaki adam da biliyor siz de ben de.

   3. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

    Kavga etmeye mi geldin ibrahim. Bu nasıl bir dil. Külhanbeyi misin? Yoksa tartışmanın politik referansına zeval gelmesin diye mi öfkelendin.

    Her gün yediğin ekmek bile %100 yerli ve milli değilken, kalkmış yüksek teknolojinin olduğu yalanını söyleyenlere inanalım mı istiyorsun?

    İnanmazsak bu sinirle ne yapacaksın, "İnanmayan binmesin, kullanmasın" mı diyeceksin?

    Bu ülkenin orta gelir kıskacından kurtulması için en büyük engel senin gibi "düşünemeyenler" diye düşünüyorum.

  2. Cengiz E. Cengiz E.

   %99.9 yerli olunca arkadaş rahatlayacak sanırım.

   1. Gökçen Karan Gökçen Karan

    Sizi tanımıyorum, arkadaşınız da değilim. Ne demek istediğimi de anlamamışsınız. Ben yapılan ürün ile ilgili değil bu ibare ile ilgili bir yorum yapıyorum.

  3. Gökçen Hanım sayesinde ürünü ve içeriğini değil, "%100 yerli" ibaresini tartışıyoruz. Tebrikler!

  4. Seyda Karatepe Seyda Karatepe

   %100 yerli üretim bunun gibi butik üretimler için mümkün. Üretim sayısı az olduğu sürece yonga dahi türkiyede üretiliyor bahsettiğimiz aselsan firmasında. Bu yorumu yaparken yılda milyonlar araç üreten firmalara dayanarak yapıyorsun. Ama amaç yılda 100 otobüs üretmekse evet her türlü parça türkiyede üretilebilir, yazdığın bütün parçalarında butik olarak üretimi türkiyede var. Burada malzeme dışarıdan alındığında dikkate alınan şey maliyettir. Türkiyede yüksek teknoloji üretim sınırlı ve butik olduğundan maliyeti yüksek siparişlerde yüksek az siparişlerde yurtdışı satın almaya göre düşük olur. Verimlilik meselesi. Türkiyede şu an halka sunulan bütün teknolojiler yerli üretilebilir durumdadır. Maliyet ve verimlilik konularını teknik konularla karıştırmayın.

 2. Tebrik ediyoruz mühendislerimizi. Yalnız menzil çok yetersiz duruyor artırmayı başarabilirlerse şehirlerarası otobüsçüler için de bir canlandırma sağlayabilir bu gelişmeler.

 3. Savaş Genç Savaş Genç

  Dünyada 8 dakikada tam şarj olan herhangi bir elektrikli araç var mı? Bana bu süre çok iddialı geldi.

 4. Yasin Drm Yasin Drm

  Yerli vurgusunda "avenue" markası da ayrı bir ironi bence

  1. Kuresel markette rekabet avantaji saglayacagi hesaplanmissa ismin Ingilizce olmasi cok da muhim degil. Ismi Turkce olup yabanci kontrollu uretim olanlardan evladir.

 5. Cemal Soydemir Cemal Soydemir

  Araçın elektrik motoru yazılımı motor kontrolçüsü yerli ise araba yerlidir yoksa kullanılan plastik petrolü ithal kullnılan devrenin elemanları ithal dersek o işin içinde çıkılmaz Ama motoru bile yabancı ise ona yerli demek pek olmaz Batarya konusunda bence iyi düşünülmüş kısa mesafe ama hızlı şarj bu sayede batarya maliyeti düşer örneğin büyükşehirlerde araç kalkış ve son durakta beklerken şarj edilir yada yolun bazı kısımlarına elektromanyetik şarjda konulabilir batarya maliyeti bir şekilde aşılmalı yoksa tesla gibi yerli otomobile 150bin dolar istenirse burda kimse almaz örneğin bana şöyle ucuz bataryası 20-30km giden ama hızlı şarj olan münkünse acil durumlarda yolda kalmada falan hariçi jenaratör takabileceğim (yani şarj olurken hareket eden gibi) bir araba yeter

 6. "Elektrikli otobüsün hem ülkemizdeki yollara çıkması hem de ithal edilmesi bekleniyor."

  Sayın admin ihraç olmasın o ?

 7. Temsa ne güzel elektrikli araç üretmiş hem çevreci hem ülkemiz için faydalı şu kriz ortamında memleketin parası memlekette kalacak denmemiş birisi ismine takmış diğeri yüzde 100 yerli slogana takmış çok sığ bir muhabbet dönmüş işin aslını kaçırmışsınız. Tebrikler Temsa