Volkswagen 13'üncü markası Moia ile Uber'e rakip oluyor

Volkswagen 13'üncü markası Moia ile Uber'e rakip oluyor

Emisyon skandalının ardından yüzünü elektrikli araçlara dönen Volkswagen, bu kez TechCrunch Disrupt London etkinliğinde karşımıza çıktı. Markasını inovasyon ve teknolojiyle temize çekmek isteyen şirket, Disrupt London'da yeni markası Moia'yı tanıttı. Mobilite servisleri şirketi olarak tanımlanan Moia, Volkswagen'in 13'üncü markası olma özelliğinde.

Volkswagen Group çatısı aldında bağımsız bir şirket olarak faaliyet gösterecek olan Moia, araç çağırma başta olmak üzere filo tabanlı shuttle servislere ve uzun vadede talebe göre otonom ulaşım sağlamaya odaklanıyor. Moia, geleceğin otomotiv endüstrisini elektrikli ve sürücüsüz otomobillerin şekillendireceği beklentisine bir cevap niteliğinde ve gelecekte araç mülkiyetinin bugünkü kadar yaygın ol(a)mayacağı tahmininden yola çıkıyor.

Moia CEO'su Ole Harms'ın açıklamalarına göre Moia, kullanıcıların Uber benzeri bir uygulamayla shuttle servisleri çağırmalarını sağlayacak. Kullanıcıların belirledikleri alış noktalarına göre bir rota oluşturan uygulama, tek bir kullanıcıdan talep gelmesi durumunda talebi Gett uygulamasına yönlendirebilecek. Volkswagen Avrupa’nın en önde gelen taksi çağırma ve araç paylaşım uygulamalarından Gett’e 300 milyon dolar yatırım yaptığını geçtiğimiz Mayıs'ta duyurmuştu. "

Berlin merkezli Moia, 50 kişilik bir ekiple başlayı 2017 sonunda kadar bu sayıyı hızla arttıracak. Ardından Hamburg'a açılacak olan servisin Avrupa çapında denenmesi, Gett'in faaliyet gösterdiği Moskova'ya ve ABD'ye açılması planlanıyor. Özelleştirilmiş tasarıma sahip Moia araçların önümüzdeki yıl tanıtılması da planlar arasında. Bir test aracının büyük ve dışarıyı gösterecek şekilde yarı şeffaf bir ekrana sahip olduğunu söyleyen Harms, ekranın aynı zamanda TV programları ve filmleri izlemek için kullanılabileceğini söylüyordu. Bu, Volkswagen'in araç içi eğlence sistemleri sağlayarak içerik sağlayıcılardan gelir elde etmeyi umduğuna işaret ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.