Apple sürücüsüz araç geliştirme planını ilk kez açıkladı
Teknoloji

Apple sürücüsüz araç geliştirme planını ilk kez açıkladı

Yaklaşık iki yıldır sürücüsüz elektrikli bir otomobil üzerinde çalıştığı yönünde haberlerle gündeme gelen Apple, bu iddiaları sonunda doğruladı. ABD Ulusal Karayolları Trafik Güvenliği Yönetimi (NHTSA) birimine ilettiği mektupta sürücüsüz araçlar için lobi yapan Apple, bu planını kamuoyuyla ilk kez paylaşmış oldu.

Apple'ın Ürün Bütünlüğü Direktörü Steve Kenner imzalı beş sayfalık mektubun tarihi 22 Kasım 2016. Mektupta otonom araçların kamuoyu tarafından kabulün kolaylaşması ve güvenliğinin artması için yorumlarını paylaşan şirket, Apple'ın çalışmalarıyla ilgili şu ifadelere yer veriyor: "Apple, ürün ve servisleri daha akıllı, sezgisel ve kişisel hale getirmek için makine öğrenimini kullanıyor. Şirket makine öğrenimi ve otomasyon alanlarına büyük yatırım yapıyor ve ulaşım başta olmak üzere otomatikleştirilmiş sistemlerin birçok alandaki potansiyeliyle ilgili heyecan duyuyor."

Ulaşım alanında makine öğrenimi tabanlı otomasyon, ki biz buna kısaca sürücüsüz araçlar diyoruz, konusunun Apple'ı heyecanlandırmasının sebebinin Google'ın sürücüsüz araçlar üzerinde açık seçik çalışmalar yapması olmadığını tahmin etmek zor değil. Şirketin bu alana yatırım yaptığını kabul etmesi, ateş olmayan yerden duman çıkmadığını doğruluyor. Bugüne kadar basına yansıyan haberlerin ne kadarının gerçeği yansıttığını ise henüz bilmiyoruz zira Apple, planın detaylarına girmiyor.

Sürücüsüz araçlara yönelik regülasyonlarla ilgili endüstrinin kazalar ve riskli senaryolarda verileri detaylı bir şekilde otoritelerle paylaşması gerektiğini not ediyor. Ancak şirketlerin kişisel veriler söz konusu olduğunda gizlilikten ödün vermemesi gerektiğinin de altını çiziyor ve ortak etik standartların önemini vurguluyor. Apple, NHTSA ve diğer şirketlerle iş birliğine açık olduğunu ve düzenlemelerin uzun süredir faaliyet gösteren otomotiv şirketleriyle, endüstriye yeni giriş yapan firmalara eşit mesafede olması gerektiğini de söylüyor.

Apple'ın mektubu şirketin sürücüsüz araçlar için bir platform tasarlamaktan bir adım ötede kendi ürününü de geliştirdiğini bir kez daha işaret ediyor olabilir. Bu önemli zira, son dönemde şirketin sürücüsüz araç yerine otonom sürüş teknolojilerine odaklandığı yönünde haberler gelmişti. Apple'ın ünlü İngiliz üretici McLaren'le satın alma ya da stratejik yatırım yoluyla iş birliği yapmak istediği de bir süre öncesine kadar konuşuluyordu.

Yorumlar (1)
  1. Ismail Sait Alpagu Ismail Sait Alpagu

    Önceleri karşımızda ürettiği ürün ve teknoloji ile bizi şaşırtan yenilikçi bir firma var idi oturup izliyorduk merakla yeni teknolojilerini bekliyorduk. Artık maalesef karşımızda ürün üreten yenilikçi bir firma yok pazarlama alanında çok iyi olan bir firma var.

    Son 5 yıldır işleri üretmek değil pazarlama alanındaki zekasını kullanıp bizi nasıl kullandığını gördüğümüz bir şirket var. Tahminimce araba olayı da öyle hisse senetleri düşmesin şirketi yükseltsin diye her 5 - 6 ayda bir önceleri yalan söylenti haber çıkartırlardı şimdi kendi ağızlarından bir haber yayınladılar 1 yıl daha zaman bulmuş oldular ;) hissedarları yada piyasada kimse hesap sormayacak ;)

    Merakla beklediğim bir soru var son 8 yıldır piyasalarda popüler olan apple bir 8 yıl daha piyasada var olacak mı?