Dikey tarım girişimi Portakal, Accenture'ın 8 ülkede düzenlediği hackathon'un birincisi oldu

Dikey tarım girişimi Portakal, Accenture'ın 8 ülkede düzenlediği hackathon'un birincisi oldu

Küresel danışmanlık şirketi Accenture, bu yıl ilk kez bir uluslararası hackathon etkinliği düzenledi.Expo 2020 Dubai iş birliği ileRoma, Londra, Madrid, Amsterdam, Dortmund, Prag, İstanbul ve Dubai’de düzenlenen Accenture Digital Hackathon'un birincisi İstanbul’dan Portakal oldu. Yarışmada ikinciliği Almanya/Dortmund, üçüncülüğe ise BAE/Dubai takımları aldı.

İstanbul ayağı 26-27 Kasım'da düzenlenen hackathon'un İstanbul lideri olarak uluslarası finale kalan Portakal bir dikey tarım girişimi. Kaba bir özetle, daha az yer kaplayarak daha verimli ve etkin bir şekilde ürün yetiştirmeyi amaçlayan dikey tarım dünyanın sürdürülebilirlik odaklı gelecek senaryosunda gittikçe daha önemli bir yer ediniyor. Portakal'ın dikey tarım için geliştirdiği Planty projesi mobile entegre bir kit. Prototip aşamasındaki ürün, bireylerin doğayla tekrar bağ kurabilmesini hedefliyor ve karbon ayak izini azaltarak küresel ısınma ile mücadele etmeyi amaçlıyor. Portakal Planty ile yarışmanın birincisi olarak 5 bin euro’luk hediye çeki kazandı ve projesini Expo 2020 Dubai'de sunma fırsatını elde etti.

Portakal'ın birinci olduğu Accenture Digital Hackathon'un ikincisi Almanya'dan blockchain teknolojisini kullanarak dijital oylamalarda hile yapılmasını engelleyen CryptoVote oldu. Üçüncü Taqas ise Dubai'den; evlerdeki enerji tüketimini azaltarak şehirlerin daha sürdürülebilir enerji politikalarına sahip olmasını hedefliyor.

Facebook, Google Cloud ve GE’nin İstanbul’daki yerel iş ortakları olduğu Accenture Digital Hackathon’da yazılım geliştirme, tasarım ve pazarlama konusunda uzman 8 ülkeden toplam 946 başvuru arasından seçilen 292 kişinin oluşturduğu 62 takım bir araya geldi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.