Samsung Gear S3, dahili GPS ve hoparlörüyle 2 Aralık'ta satışa çıkıyor

Samsung Gear S3, dahili GPS ve hoparlörüyle 2 Aralık'ta satışa çıkıyor

Samsung Türkiye, yeni akıllı saat modeli Gear S3'ü Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim'in de katıldığı basın toplantısıyla tanıttı. Tasarım açısından halefi Gear S2'ye benzeyen Gear S3, bazı dikkat çekici yeniliklere sahip.

Gear S3 de bir önceki seride olduğu gibi iki farklı model ile geliyor. Gear S3 Frontier plastik kayışıyla daha spor bir görünüm sunarken, Gear S3 Classic deri kayışıyla sade ve şık bir görünüm sunuyor. Analog saat işçiliğinden ilham alınarak üretildiği söylenen Samsung Gear S3, 22mm’lik standart kayış* boyutuna uygun olduğu için kolayca farklı kayışlarla kullanılabiliyor. Gear S3 sahipleri önceden tasarlanmış saat arayüzlerini kullanabileceği gibi kendi arayüzünü de tasarlayabiliyor. Yani hem dijital hem de fiziksel manada saatini kişiselleştirebiliyor.

Gear S3'ün teknik özellikleri

Teknik özelliklerinden bahsedecek olursam; 16 milyon renge sahip olan Gear S3 "Her Zaman Açık Ekran" (AOD) özelliği sayesinde sahip. Yani Gear S3’ün ekranı kararmıyor ve her daim saati okumanızı mümkün kılıyor. Gear S3’ün yeni 380 mAh'lik pil kapasitesinin 3-4 gün dayandığı paylaşılıyor ama bu sürenin kullanım sıklığına bağlı olarak değişeceği herkesçe malum.

Gear S3, IP68 suya** ve toza dayanıklılık standardına sahip. Daha ziyade sporcuları hedefleyen Gear S3 Frontier modeli, MIL-STD-810G standartlarında dayanıklılık sunuyor. Gear S3’ün her iki modelinde de çizilmeye karşı dirençli 1,3 boyutunda, 278ppi çözünürlüklü dokunmatik ekran kullanılıyor.

samsung-gear-s3-classic

Gear S3'ün imzası niteliğindeki döner çerçeve, yeni özellikler ile geliştirildi. Kullanıcılar, Gear S3’ü telefonla eşleştirdiğinde ekrana dokunmadan bir çağrıya yanıt verebiliyor ya da bir alarmı erteleyebiliyor. Buna ek olarak ekran üzerine yazılan mesajlar, otomatik olarak metinlere çevrilebiliyor. Anımsatıcı uygulaması ise kullanıcıların takvimlerini ve yapılacaklar listesi rahat bir şekilde yönetmesine yardımcı oluyor.

samsung-gear-s3-frontier

Samsung Gear S3, dahili hoparlör, GPS, barometre ve hızölçer gibi normalde akıllı telefonlarda görmeye alışık olduğumuz donanımlara da sahip. Dolayısıyla Gear S3 sahipleri komum, rakım ve atmosfer basıncı gibi değişimleri ölçebiliyor. Gear S3 sahipleri istedikleri zaman aile üyelerine, arkadaşlarına veya yardım ekiplerine konumu hakkında bilgi veren SOS mesajı gönderebiliyor. Bu durumda mesajı alan taraf Gear S3 sahibinin konumunu görüp kendisine ulaşabiliyor. Keza dahili hoparlör ile sesli mesajlar etkinleştirebiliyor, müzik dinlenebiliyor veya sesli görüşme yapabiliyor.

samsung-gear-s3-saat

İşletim sistemi tarafında Tizen (v2.3.2) kullanan Gear S3, çift çekirdekli 1.0 GHz hızında bir işlemciye sahip ve ağırlığı kayışsızken 57 (frontier) ve 62 (classic) gram olarak değişiyor. Gear S3'te 4GB dâhili bellek, 768MB RAM ile Bluetooth, kablosuz ağ ve NFC bağlantısını da destekliyor. Gear S3 aynı zamanda kablosuz şarj teknolojisine de sahip.

Uygulama sayısında büyük artış

Samsung, Gear S3'ü teknik anlamda geliştirmenin yanında uygulama tarafında da iyi bir iş çıkarmış. Geçen yılın Ekim ayında Gear S2 ile uyumlu uygulama sayısı 559 iken bu yıl Gear S3 ile uyumlu 11 binden fazla uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar içinde elbette yerli uygulamalar da (GoPro Shutter, Maestro vs.) var ve yelpaze spordan müziğe, haberden bankacılığa (Yapı Kredi Bankası, TEB) kadar genişliyor.

Gear S3'ün fiyatı ne kadar?

Samsung Türkiye'nin paylaştığı bilgilere göre Gear S3 Frontier ve Classic modellerinin her ikisi de 1299 TL fiyat etiketine sahip ve 2 Aralık'tan itibaren Samsung mağazalarında ve diğer satış kanallarından satın alınabilecek.

Samsung Electronics Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen'in paylaştığı rakamlara göre 2017 yılında Türkiye'de 400 bin akıllı saatin satılması bekleniyor ve Samsung da bu konuda kendini iddialı bir oyuncu olarak görüyor. Tansu Yeğen'in GFK verilerinden paylaştığı rakamlara göre 2014'te Türkiye'de satılan akıllı saat sayısı 24 bin iken bu sayı 2015'te 28 bine çıkmış ve 2016'da 51 akıllı saatin satılmış olması bekleniyor.

turkiye-de-akilli-saat-satislari

Detaylı bilgiler için Samsung'un resmi Gear S3 sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

*Kayışlar, ayrı olarak satılmaktadır. **Ürünün suya dayanıklılığı, saf suda 1,5 metre derinliğe ve 30 dakikaya kadar yapılan IP68 testine dayanır. Suya dayanıklılık özelliği belirli koşullarda geçerlidir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.