Girişimciler büyümeye odaklanmadan önce ne yapmalı?
Girişim

Girişimciler büyümeye odaklanmadan önce ne yapmalı?

Girişimciler için hızlı büyümenin ne kadar önemli olduğu pekala malum. Hatta 'hızlı büyüme' tabirinin yeni nesil teknoloji girişim tanımına dahil kabul ediyoruz. Ancak her şeyde olduğu gibi büyümeye de doğru zamanda ağırlık vermek gerekiyor. Sam Altman'ın son yazısı da tam olarak bu konuya parmak basıyor.

Y Combinator'ın Başkanı Sam Altman, 'Before You Grow' yani 'Büyümeden Önce' başlıklı yeni yazısında girişimcilerin büyüme adımlarını atmadan önce yapması gereken önemli bir iş olduğunu söylüyor; sevilen bir ürün yapmak. Altman'a göre kullanıcıların seveceği bir ürün geliştirmek, kesinlikle büyümeye odaklanmadan önce atılması gereken bir adım ve bunun aksini uygulamak girişimciler için oldukça kötü olabilir.

sam-altman-y-combinator
Sam Altman - Y Combinator

Tecrübeli girişim uzmanı, girişimcilere öncelikle sevilen bir ürün geliştirmelerini tavsiye ediyor. Büyüme adımlarının elbette gerekli olduğu söylüyor ve fakat iyi bir ürün geliştirmeden geniş bir kullanıcı/müşteri kitlesine ulaşmanın doğuracağı olumsuz sonuçlara işaret ediyor. Altman'a göre sevilen bir ürün geliştirmeden önce çok sayıda kullanıcı kazanmak, daha sonra düzeltilmesi zor sorunlara sebep olabilir. Dolayısıyla ilk yapılması gereken yeterli sayıda kullanıcıyı çekerek sevilen bir ürün yapmaya odaklanmak. Eğer ürününüz iyi değilse, kullanıcıların kapıya kadar gelip geri döneceğine veya içerde çok kalmayacağına işaret ediyor Sam Altman.

Utanılacak ürün mü, gurur duyulacak ürün mü?

LinkedIn'in kurucu ortağı Reid Hoffman'ın "Eğer ürününüzün ilk halinden utanmıyorsanız geç kalmışsınızdır" mealindeki sözü meşhurdur. Sam Altman bu söze atıfta bulunmuyor ama tabiri caizse "büyüme saplantısına girmenin" doğru olmadığının da altını çiziyor. Facebook kulaktan kulağa yayılarak büyümeye başladığını ve Airbnb'nin insanların seveceği bir hale gelene kadar 1000 gün (yaklaşık 3 yıl) harcadığını söylüyor. Bu seviyeyi yakaladıktan sonra da üssel olarak büyüdüğünü ekliyor.

Keza Sergey Brin ile Larry Page'in de çok fazla tanınmadan önce Google'ın algoritmalarını mümkün olduğunca iyileştirmek istediklerini hatırlıyorum.

"Önce iyi bir ürün geliştirmeye odaklanın"

"Ne kadar sürerse sürsün tasviye edilen bir ürün geliştirmeye bakın" diyen Sam Altman, iyi bir ürün geliştirildiğinde büyümenin de daha kolay olacağını söylüyor. Büyümek için erken aşamada inorganik/ücretli pazarlama kanallarını (reklam, pazarlama, PR) kullanmanın doğru olmadığını, bunun için yatırım alınmaması gerektiğini de paylaşıyor. Dolayısıyla daha işin başında olan ama Y Combinator'a gelip 'büyümek için yatırım almamız gerek' diyen/diyecek girişimcilere de selam göndermiş oluyor.

ABD'deki girişimcilerin iyi bir ürün geliştirmek için daha büyük bir rekabet halinde olduğu malum ama Sam Altman'a neredeyse tamamen katıldığımı söylemeliyim. Bu bakış açısını da yükselmeye başlamadan önce ağırlıklardan kurtulmaya çalışmaya benzetmek sanırım yanlış olmaz. Ülkemizde de iyi ürün geliştirme önceliğini oturtabilirsek, daha sağlam girişimlerin geleceğimizi güçlendireceğine dair inancım oldukça net.

Görsel Kaynak: Pexels

Yorumlar (4)
 1. Ürün sağlam olmadan tutturma şansı biraz zor. Başarabilenler de bu işte tecrübeli olanlar (birkaç girişi yapıp exit etmiş, uzun süre startup da çalışmış kişiler). Diğer türlü, yeni mezun olup ürünü iyi olmadan bu işe girenler ya yatırım alamadan sektöre küsüyor ya da 1 yılını doldurmadan parayı eritip iflas etme durumunda kalıyor.

 2. Velican Velican

  çok güzel açıklayıcı bir konu gerçekten çok teşekkürler faydalı bilgilerle sayenizde ciddi derecede bilgi sahibi oluyoruz çok teşkkürler webrazzi

 3. Derya Akpınar Derya Akpınar

  Ticari olarak düşünüldüğünde; bunu elde edene kadar geçen zamanı doğru kullanmak ve bu sürede hem dayanmak hem de ürünü sevilen bir hale getirmek gerçekten zor bir iş açıkçası.. Ama başarı için de kesinlikle doğru bir yaklaşım olduğu inkar edilemez.

  Bu yüzden bu aşamada büyümek için değil, çok daha iyi bir ürün haline gelebilmek için yatırıma ihtiyaç duyuluyor aslında. Bu da pazarlamanın bir parçası sonuçta: Piyasaya çıkarak; türlü yollarla dağılımı iyi olan hedef bir kullanıcı kitlesini çok iyi dinleyerek, gerçekten isteyeceği bir ürüne dönüştürmek. Bir de bunları aslında günümüzde biraz hızlı yapmak gerekiyor derken gittikçe zorlaşıyor :)

  Zaten hiç bir başarı kolay gelmiyor tabi..

 4. sevilen/kaliteli/tavsiye edilen bu tanımlar ürünün niceliğinden çok niteliğine vurgu yapıyor. Ürün doğru olunca zaten domino taşları gibi gerisi geliyor. Teşekkürler Fırat güzel konu.