Uber, şimdi de Bangladeş'e adım attı

ABD'nin son yıllarda çıkardığı en değerli teknoloji şirketi Uber, Çin pazarından çıktı ama büyüyen pazarlarda atılım yapmaya devam ediyor. Uber, bu kez Bangladeş'e adım attı.

Dünya genelinde İstanbul'un da dahil olduğu 450 şehirde hizmet veren Uber, gelen bilgilere göre ilk önce başkent Dakka'da hizmet vermeye başlayacak. İstanbul'da olduğu gibi Dakka'da da yavaş yavaş büyümek isteyen Uber, 18 milyonluk şehirdeki varlığını zaman içinde artırmaya çalışacak.

Bangladeş, 150 milyon kişilik bir nüfusuyla belki 10'dan fazla Avrupa ülkesinden daha büyük bir nüfusa sahip ve büyüyen bir pazar olarak gösteriliyor. Fakat nüfusun tek başına yeterli olmadığını da belirtmek gerek. Zira Bangladeş'in nüfusunun sadece yüzde 11'i internet erişimine sahip. Ülkedeki cep telefonu sayısı ise 130 milyon. Bu sayının ne kadarının akıllı telefon olduğu ise ayrı bir soru işareti.

Diğer yandan Uber, Bangladeş'in en büyük mobil oepratörü Grameenphone (Telenor) ile anlaşmış ve yapılabilecek en mantıklı işbirliği şansını değerlendirmiş. Fakat Uber'in kısa vadede Bangladeş gibi bir pazardan yüksek gelir elde etmesi yine de zor gözüküyor. Zira ülkedeki sorunlardan biri de kredi kartı kullanımının az olması.

Neticede Uber'in yeni pazarlara erkenden tohum atmak istemesi makul karşılanabilir. Sonuçların nasıl olacağını ise yine zaman gösterecek.

Görsel Kaynak: Pexels.com

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.