Türkiye e-ticaret pazarında neden bir Bekârlar Günü yok?
E-Ticaret

Türkiye e-ticaret pazarında neden bir Bekârlar Günü yok?

Çinli e-ticaret devi Alibaba, bu sene de 11 Kasım Yalnızlar (Bekarlar) Günü'nde toplam 17,8 milyar dolarlık satışla yeni bir rekora imza attı. Peki Türkiye'de büyümesini beklediğimiz e-ticaret pazarının neden bir veya birkaç 'Bekârlar Günü' yok?

Konuya doğal olarak Alibaba'dan giriş yaptım ama bilhassa ABD'deki girişimlerin özel günlere gösterdiği ilgi bir süredir dikkatimi çekiyor. ABD'de Noel başta olmak üzere, Cadılar Bayramı, Şükran Günü (Black Friday), Okula Dönüş gibi belli bir kaç önemli günde çoğu girişim bir indirim furyasına giriyor. Bu sadece e-ticaretle de sınırlı değil. Cadılar Bayramı'na özel Wordpress dikeyindeki indirimler de bu duruma verebileceğim en iyi örneklerden biri.

Kısacası Çin'de 11 Kasım e-ticaret siteleri için bir zirve noktası olurken, ABD'de SaaS girişimleri bile özel günlerde yüzde 50'ye varan indirimler yapmaktan çekinmiyor. Kısa süre için geçerli bu indirimlerin satışları tetiklediğine şüphe yok ama yine de bu tür bir hareketin işe yarayım yaramayacağını soralım ve bir örnekle devam edelim.

Türkiye'de Bekârlar Günü olsa ne olur?

Türkiye'nin en büyük pazar yeri girişimlerinden n11.com, bu yıl da 11 Kasım'da büyük bir indirime gitti ve 65 milyon TL değerinde satış gerçekleştirdiğini paylaştı. Evet, 11 Kasım dünyanın en büyük e-ticaret günü olarak kabul ediliyor ama 11 Kasım'ın Türkiye için neredeyse hiçbir anlamı yok. Oysa N11'in ortağı Güney Koreli SK Grup (diğeri Doğuş Grubu) bu hareketi Türkiye'de de uygulayarak oldukça başarılı bir işe imza atmış durumda. Hatta bir kaç rakam vererek tabloyu daha da netleştirmek istiyorum;

 • Kampanyanın başladığı ilk 3 saat içerisinde 65 bin adet ürün satılmış ve kampanya boyunca 81 ile satış gerçekleştirilmiş.
 • Geçen yıl 100 bin ürün satan N11, bu yıl tam 450 bin adet ürün satmış.
 • Satışa sunulan 11 otomobil (elbette indirimli) 4 saat içerisinde satılmış.
 • Günün ilk saatinde 7 milyon TL satış gerçekleştirilmiş.
 • Ziyaret sayısı 24 saatte 5 milyona ulaşmış.
 • Trafiğin yüzde 70’i mobilden gelmiş.

Bu rakamlar özel gün kampanyalarının Türkiye'de de işe yaradığını pekala gösteriyor. Üstelik normalde bizim için hiç önem arzetmeyen bir günde yakalanan başarıdan bahsediyoruz. Keza Amazon'un da kendi kendine gelin güvey olup Prime Day diye bir şey başlattığını hatırlayalım.

Sözü fazla uzatmaya gerek yok. Türkiye'de e-ticaretin toplam perakende içindeki payının artmasını istiyorsak belki de sorunu kendi içimizde aramalıyız. Eğer e-ticaret siteleri de bayram geldiğinde indirim yerine 'bindirim' yaparsa Türkiye'de e-ticaretin hızlı büyümemesinden yakınmaya sanırım kimsenin hakkı olmayacak. Yanılıyor muyum?

Ek: Türkiye'nin en çok milli tatili olan ülkelerin başında geldiği aşağıdaki grafikte görebilirsiniz. Başlıca e-ticaret sitelerimizin özel günlerde neler yaptığını başka bir araştırma yazısına bırakıyorum.

resmi-tatil-gunleri-wego

Görsel: Wego.com

Yorumlar (4)
 1. Bende Alibaba ve n11 istatistikleri ile şöyle bir yazı yazmıştım. Buradan paylaşabilirim http://www.serkankaraduman.com/e-ticaretin-yeni-gunu-11-11/

 2. İçerik olarak hoş bir haber olsada verilerin oldukça yanıltıcı olabileceğini belirtmek isterim. Öncelikle Türkiye'de online satış pazarında oyuncuların en büyük hatası altyapılarına gereken yatırımı yapmadan Türkiye çapında bu tarz büyük denebilecek kampanyalara girişmek. Örneğin n11.com özelinde baktığımızda kampanyanın ilk birkaç saatinde (kampanya geceyarısı başlamasına rağmen) markanın web sitesi kullanılamaz haldeydi. Muhtemelen farklı sunucular üzerinden hizmet verdiği için mobilde sorun yaşanmadı ve kullanıcılar mobile yönelerek makalenizde bahsettiğiniz mobil trafik oranının yükselmesine sebep oldular. Benzer bir durum yakın zamanda birçok yerli havayolu şirketinin web sitesinde de yaşandı. Hatta yakın zamanda olay o kadar uç noktalara geldi ki kampanya süresini 2 saatle sınırlayan havayolu şirketlerinden birinin web sitesine yaklaşık 3 saat erişilemedi. Bu bağlamda sektörün önde gelen isimlerinin üzerine düşünmesi gereken nokta kesinlikle "Türkiye'de neden bir bekarlar günü yok?" değil "Biz bu altyapı problemlerini nasıl çözeriz?" olmalı. Zira alibaba örneğindeki gibi bir bekarlar günü etkinliğinin sadece Türkiye'deki kullanıcılar tarafından bile oluşturabileceği yükü kaldırabilecek yerli websitesi sayısı şu an muhtemelen bir elin parmaklarını geçmez.

 3. adının ne olduğunun çokta önemi yok. Önemli olan o gün Türkiye'de internet kullanan herkesin o siteyi mobilden, bilgisayarlarından kullanmak istediğinde hizmet alabilmesi indirimden, kuponlardan yararlanabilmesi ve tabi ki siparişlerin o gün onaylanıp 3 iş günü içinde kargolanabilecek kapasiteye gelebilmemiz. N11 bu yıl geçen yıla göre daha hazırlıklı lakin menzilin henüz başındayız. Bakalım diğer eticaret siteleri de benzer işlere girişecek mi? Zira bizde dini bayramlar, resmi tatiller fırsata çevirilebilecek gün çok.

 4. Hakan Kaya Hakan Kaya

  Desenize bekarlık Alibabaya sultanlık sağlamış. :D