Sadeceon, internet trollerinin pazar yerine mi dönüşüyor?
Girişim

Sadeceon, internet trollerinin pazar yerine mi dönüşüyor?

 • 10 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunulan hizmetler için pazar yeri girişimi Sadeceon, 2014'te faaliyete başladığında Türkiye'de Fiverr modelini erkenden uyarlayan girişimlerden biri olmasıyla dikkat çekmişti.

10 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunulan hizmetler için pazar yeri girişimi Sadeceon, 2014'te faaliyete başladığında Türkiye'de Fiverr modelini erkenden uyarlayan girişimlerden biri olmasıyla dikkat çekmişti.

Geçtiğimiz yıl Sina Afra'dan aldığı 500 bin TL yatırımın da desteğiyle Türkiye'deki freelancer'ların uğrak noktası haline gelmesini beklenen Sadeceon, bugün daha çok internet trollerinin pazar yerine dönüşmüş izlenimini veriyor.

sadeceon-ilan-detay

Sadeceon'a aşinaysanız, Evren Dinç ve Gamesultan ile PaytoGo kurucularından Kazım Akalın tarafından kurulan girişimin amacı, grafik tasarımdan müziğe, video animasyondan çeviriye, online pazarlama ve teknolojiye 11 ana kategoride kullanıcılar tarafından sunulan hizmetleri listelemek. Ancak pratikte durum biraz farklı. Zira Sadeceon.com'a gittiğinizde,  sözüm ona "online pazarlama ve teknoloji" kategorilerinin siteyi domine ettiğini görüyorsunuz.

sadeceon-ilan-detay3

Sadeceon'un ana sayfasında görebildiğiniz 100'den fazla ilanın neredeyse yarısı takipçi satıyor. Instagram'dan Twitter'a, YouTube'dan Facebook'a popüler sosyal ağlara yönelik takipçi ve yorum "hizmetlerini" satın alabiliyor, dilerseniz doğrudan ana sayfanıza da sahte trafik çekebiliyorsunuz Sadeceon üzerinden.

sadeceon-ilan-detay2

Sadeceon'un bir pazar yeri işletmecisi olarak, bu ilanların sorumluluğunu alması beklenebilir mi? Bir seviyeye kadar evet. Zira ana sayfa tasarımı ister hizmet ister ürünler için pazar yerlerinin yüzü niteliğindedir. Yüzünüzün çizgilerini siz belirlersiniz, bu çizgiler sizin işinize yaklaşımınızı temsil eder. Sadeceon'un ana sayfasını internet trollerinin bu şekilde domine etmesine izin vermesi, freelancer'lar için bir pazar yeri haline gelmek amacıyla taban tabana zıt. Zira, sayfa, internette tesadüfen Sadeceon.com'a giden bir kullanıcıya, ne amaca hizmet ettiği belli olmayan bir websitesine gittiği izlenimini veriyor. Organik büyüme, yeni kullanıcı edinme, marka algısı oluşturma gibi yeni girişimlerin piyasada kalıcılığını sağlayacak esas değerler, ana sayfasını domine eden trol ilanlar tarafından çiğneniyor.

sadeceon-ana-sayfa

Sadeceon'un bu tip bir yönteme, çok ihtiyacı olan trafik ve büyüme için gerekli itişi "satın almak" için başvurduğu düşünülebilir. Ancak bu durum, girişimin işine yaklaşımı ve gerçek büyüme figürleri hakkında ciddi soru işaretleri doğuruyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (30)
 1. Yusuf Ali Yusuf Ali

  Helal Merve. Yatırımcısına falan bakmadan webrazzi nin en cesur yazısını yazmışsın. Gerçi sadeceon çok ilgi alanıma giren ve önemsediğim bir site değil ama ilerleyen zamandaki yazıların için "yanlışa yanlış derim" izlenimi veriyorsun.

 2. Hakan Durmuş Hakan Durmuş

  Sadeceon amacından şaşmış gibi görünebilir fakat bu tamamen site kullanıcılarının bu alanı daha kolay para kazanılabilir bir alan görmesi ve site yönetiminin de bunu daha çok ön plana çıkarması olabilir,

  Aslında muadilleri olan bionluk.com ve onayap.com siteleri de aynı şekilde ilanlar listeliyor yalnız bence hepsinin yapması gereken ana sayfada bir algoritma yazarak karışık kategorilerden ilanlar göstermeleri daha sağlıklı olabilir,

  Bende bir pazar yeri projesi hazırlıyorum yalnız bu siteler gibi 10 tl muhabbeti olmayacak, zaten sanırsın tüm ilanlar 10 tl, neyse, gerçekten iş yapan ve yaptırmak isteyenlerin istedikleri fiyatı verebileceği bir site olacak,

  sadeceon aldığı yatırımı full reklama basıyor sanırım, bu yüzden birazda tutuluyor olabilir,

  bionluk ise BIC ve kolektif in desteğini sağlam bir şekilde aldığı için hızlı bir şekilde ilerliyor,

  onayap sitesine bakıldığında daha çok yolun başında bir site gibi görünüyor, bu iki sitenin yanında geleceği ne olur bilinmez.

 3. Trol işer dışında 10TL ile iş yapmak pek mümkün değil. Örneğin, orta halli bir ilan sitesini ya da sevgililer günü video klibi gibi fazla saat emek gerektiren işleri 10TL veya bu tarz küçük paralara vermek mümkün değil. Bu nedenle bu sitelerin trolden kurtulmaları pek mümkün gibi görünmüyor bana (hazır bot scriptleri ile backlink seo yaptırmak, ziyaretçi kastırmak gibi.). Kaliteli içerik için envato her zaman fiyat ve satın alma sayıları açısından cezbedici olacaktır.

 4. Bence Merve'nin bu yazısı çok özel. Hepimizin yapıcı eleştiriye ihiyacı var ve Webrazzi sektörün kalbinde durarak bunu böylesine cesur ve zarif yapabiliyorsa gerçekten de iyi bir şeyler oluyor demektir. Tebrik ederim.

 5. Aslında bir çok internet startup'ının bu tarz hizmetlere ihtiyacı oluyor, özellikle de başlangıç aşamasında. Bu yüzden bence çok yadırganacak bir durum yok gibi. Başka sitelerde de bu tarz kısa dönemli boost'lamaya yönelik şeyler çok gördüm.

 6. Alihassan Alihassan

  Ben zaten en başında Sina Afra'nın neden böyle bir siteye yatırım yaptığını anlayamamıştım bana göre çok boş ve gereksiz bir yatırımdı, kaldı ki zaten o paraya bu sitenin çok daha güzeli oluşturulabilirdi. Şimdi herhalde Sina bey keşke yatırım yapmasaydım diyordur.

 7. Arda Arinik Arda Arinik

  Açıkçası işi olmayan bir insan bu sitede ne arayabilir ki ? İşi yoksa zaten x e basıp çıkacaktır. İşi olan bir insanın zaten kafasında ne istediğini kurmuş ve aramadan rahatlıkla istediğini bulacaktır. ( Genelde siteyi kullanan bir firmayız )

  Site ön yüzünde ki algoritmayı değiştirdi mi sizin yorumunuza göre daha düzgün bir site olabilir. Ancak işlerini güzel şu an güzel yapıyorlar :)

 8. Birgül Çetin Birgül Çetin

  Bende diyordum sadeceonun bu ilanları ne zaman birilerinin dikkatini çekecek diye,

  Açıkçası Webrazzi de bu haberin yayınlanması şaşırttı beni, bu yüzden tebreik ediyorum,

  Yayınlanan bir çok ilan aslında kullanıcıların gerçekten işine yarayacak ilanlar olmasına rağmen bazı ilanlar var ki tam bir fiyasko,

  Mesela 1 günde 100 youtube beğei hizmeti alıyorsun, videonun izlenme sayısı 20, beğeni sayısı 100, 80 kişi izlemeden nasıl beğeniyor çok ilginç :)

  Ya da 1 aylık siteyi alexa da yükseltip, sonra tanıtım yazısı satıp, bir sonraki ay alexa değeri düştüğünde aslında tanıtım yazısının hiç bir anlamı kalmaması,

  Çeviri hizmetlerinde, google translate kullanarak çeviri yapmaya çalışanlar, liseli ergenlerin online logo yapma sitelerinden logo yapması...

  Daha buna benzer bir çok ilan var sadeceonda ve benzeri sitelerde ama sadeceon bu yazıdan da anlaşılacağı üzere çok abarttı bu ilanları.

 9. Kapıda Ödeme Kapıda Ödeme

  çok yerinde bir yazı olmuş. bionluk bu tarz hizmetlere daha mesafeli, sınırlamaları var. sadeceon kendini böyle konumlandırmayı veya farklılaşmayı seçmiş de denebilir.

 10. Arz talep meselesine göre site tasarımı oluşturulmuş olabilir. Konusu geçen ürünler oldukça tercih ediliyorsa, bunları ön plana koymak ve göstermek gayet mantıklı. Ayrıca söz konusu ürünler zaten günümüzde farklı bir çok yerde satılan şeyler.

 11. Hilal Tesettür Hilal Tesettür

  Öncelikle merve hanımı ve tüm webrazzi ailesini bu cesurca eleştirisinden dolayı tebrik ederim, türkiyede malesef bu tarz sitelerin bu trollerden kurtulmalarını şahsım adına pek mümkün görmüyorum çünkü saatlerce zaman ve emek alacak kaliteli işler 10 tl ye yapılamaz bu ucuzcu mantıkla anca bu kadar işler yapabilirler ve trollerden de kurtulamazlar ayrıca şunu da anlamıyorum, ülkemizde o kadar orjinal güzel girişim ve girişim fikirleri var iken neden bir yatırımcı giderde böyle basit trollerle dolu bir siteye yatırım yapar, he buna da birileri şunu diyebilir " yatırımcı işin ne oldupuna da getirisine cirosuna bakar " derseniz o zaman o adamlar yatırımcı falan değillerdir benim nazarımda çünkü yatırımcı getirisen bakacağı gibi yapılan işin ve içeriğin kalitesine de bakmalı...

 12. İnternette bu ürünleri yazdığınızda tahmin edilemeyecek kadar çok yerde bu ürünlerin satışları mevcut. Sadeceon’da da bu ürünlerin satılması gayet normal. Sonuç olarak bunlar da bir hizmet ve sistemin genel tanımına uygun şekilde satılıyor.

 13. Ucuz Takipci Ucuz Takipci

  Pazaryerinin amacı satıcı ve alıcıyı güvenli bir platformda buluşturarak 2 tarafın da haklarını korumak. Bizim gibi satıcıları sınırlamak doğru bir yaklaşım değil, o yüzden pek katılamadım bu habere. Alıcı zaten ne almak istediğine kendisi karar veriyorsa arz / talep dengesi hakkında anlamsız yorum yapmak hayatında hiç internetten satış yapmamış birine düşmez sanki... Onlarca butik, instagram dükkanı, küçük işletme, cafe/restoran bu hizmetlerden kullanıyor hedefli müşteri çekmek için... Yorumlar ve skorlamalar da hizmet memnuniyetleri hakkında fikir veriyor zaten...

 14. Burhan Özdemir Burhan Özdemir

  Güzel bir yazı olmuş buna örnek kıyaslamak gerekirse ben bu alanda bionluk.com sanki daha profesyonel gibi geliyor.

 15. Faruk Uzun Faruk Uzun

  Tutarlı ve gerçekçi bir eleştiri, tebrikler

 16. Sadeceon, bionluk, uzmankirala bunlar tamamen web sektorunun kalitesini bozan seyler, web islerini ayak islerine cevirmeye ve insanlarin oyuncak olarak gordugu bi mecra haline cevirdiler pazari. Aldıkları yatırımlari sektorü bozmaya neden harcarlar anlayamıyorum.

  1. Volkan Sezen Volkan Sezen

   Malesef öyle tamamı ölücülerle dolu.

 17. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Doların her geçen gün arttığı ve liranın değer kaybettiği bir ülkede "sadeceon" diye bir site açarsan zaten baştan 1-0 yenik başlarsın. Yurt dışındaki bir girişimi ülkemize uyarlarken ülkenin durumunu ve kullanıcısını da derinlemesine düşünme ve uyarlamak gerekmekte. Konu ile ilgili yazılacak çok şey var ama yorum uzadıkça okunmayacağını da kendimden biliyorum :)

 18. Ucuz Alışveriş Ucuz Alışveriş

  Yıllardır bionlukla çalışıyorum ve çok memnunum. Bu konuda tavsiye isteyenlere belirtebilirim.

 19. Hayır saçma bı eleştiri olmuş gibi. Yıllardır gittigidiyor.com sahte ürün satarken gıkınızı çıkarmadınız şimdi mevzuat değişikliği sahte ürün satılmasının bir nebze de olsa önüne geçince gittigidiyor bu alana daha çok eğilmiş, engellemeye çalışır gibi olmuş oldu. Ama hala saçma sapan Çin mali ve replika ürünlerle dolu. Ama kimse yine ağzını açmıyor. Adamlar takipçi satıyor diye yerden yere vurulmuş.

 20. Güzel bir yazı olmuş, tebrikler

  Firmadan konu hakkında bilgilendirme yapılsa güzel olurdu. Düşünce yapılarını görmek isterdim.

 21. Trol'ün anlamını bilmeden yazı yazmak değişik, bunu beğenenlerin olması ise üzücü.

 22. Webrazzi ilk defa bir siteyi yerin dibine soktu, umarım yapıcı eleştri yerine ulaşır.

 23. Usevinc Usevinc

  Bence bionluk bu alanda daha iyi, benimde usevinc adında profilim var. Wordpress Yardımı üzerine hemen, hemen her konuda yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

 24. Volkan Sezen Volkan Sezen

  Malesef tamamen ölücülerle dolu bir site. 10 TL ye logo mu yapılır yada 50 TL ye sitemi yapılır? Gerçek kaliteli freelancerları boşa çıkaran insanlarla dolu. Gereksiz yere çalıntı işlerle piyasayı düşürüyorlar..

 25. Zeynep Demir Zeynep Demir

  sadeceon, onayap, bionluk, uzmankirala, idemama vs. hepsi aynı, bunların yüzünden bir logo teklifi veriyoruz, 500 TL dediğimizde bu siteleri örnek gösteriyorlar, iş yaptırmaktan vazgeçiyorlar.

  Ya bu deveyi güdücez ya bu diyardan gidicez, ya da bu sitelere biz de üye olucaz :)

 26. Gökçen Karan Gökçen Karan

  Açıkcası bu site dijital işlere verilen emeğin küçültülmesi zaten ucuza yapılması gereken bir iş gibi algılanan web sitesi tasarımından, logo dizaynına hatta video çekimine kadar her işin kalitesinin iyice düşük görülmesine sebep veriyor diye düşünüyorum ve desteklemiyorum. Zaten bu yazıdan da anlaşıldığı gibi geldiği yer ortada. Ülkede iş kalitesini arttırmak için desteklemek yerine bunu düşürmeyi hedeflemiş bir siteye yatırım yapılmasını da çok garip buluyorum.

 27. bçakır hocamızın dediği gibi kaliteli işler, uzun vadeli projeler için envato, idemama veya ajanslara devam. Ancak r10, sadeceon da bir türkiye gerçeği arz talebi doğuruyor belki diğer ülkelerde de var.

 28. Hergün Bir Freelancer sitesi yani Fiverr Cakmasi cikiyor, Sadeceon, Bionluk, Birde El ayaga düsen Sanalisci Derken Simdide Piyasaya Onpapel.com Adinda Fiverr Tarzi Bir Portal geliyor. bakalim O nasil olacak, Sosyal medya ve tanitim videolarina bakildiginda iddali bir Platform Gibi Duruyor.

  Suan Yapim asamasinda Oldugu Görünüyor,.

  Verdikleri bilgilere göre Suan Mobil Uygulamalarini Yapiyorlarmis, Demekki ilk acildiginda uygulamalari ile beraber olan bir Platform gelecek.

  Hep beraber bakip görecegiz Hayirlisi.

 29. Ola ki burada bir sorun yaşar ve çözüm merkezinden dönüş alamayıp bunu şikayetvara yazarsanız. Yazınızı silene kadar kazandığınız parayı ödememekle sizi tehdit eden bir platform.

  100 lira köpeğiniz olsun da bu nasıl bi para üstüne yatış şeklidir kral?

  Satıcı arkadaşlar çok dikkatli olsunlar.