Sadeceon, internet trollerinin pazar yerine mi dönüşüyor?

10 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunulan hizmetler için pazar yeri girişimi Sadeceon, 2014'te faaliyete başladığında Türkiye'de Fiverr modelini erkenden uyarlayan girişimlerden biri olmasıyla dikkat çekmişti.
Sadeceon, internet trollerinin pazar yerine mi dönüşüyor?

10 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunulan hizmetler için pazar yeri girişimi Sadeceon, 2014'te faaliyete başladığında Türkiye'de Fiverr modelini erkenden uyarlayan girişimlerden biri olmasıyla dikkat çekmişti.

Geçtiğimiz yıl Sina Afra'dan aldığı 500 bin TL yatırımın da desteğiyle Türkiye'deki freelancer'ların uğrak noktası haline gelmesini beklenen Sadeceon, bugün daha çok internet trollerinin pazar yerine dönüşmüş izlenimini veriyor.

sadeceon-ilan-detay

Sadeceon'a aşinaysanız, Evren Dinç ve Gamesultan ile PaytoGo kurucularından Kazım Akalın tarafından kurulan girişimin amacı, grafik tasarımdan müziğe, video animasyondan çeviriye, online pazarlama ve teknolojiye 11 ana kategoride kullanıcılar tarafından sunulan hizmetleri listelemek. Ancak pratikte durum biraz farklı. Zira Sadeceon.com'a gittiğinizde,  sözüm ona "online pazarlama ve teknoloji" kategorilerinin siteyi domine ettiğini görüyorsunuz.

sadeceon-ilan-detay3

Sadeceon'un ana sayfasında görebildiğiniz 100'den fazla ilanın neredeyse yarısı takipçi satıyor. Instagram'dan Twitter'a, YouTube'dan Facebook'a popüler sosyal ağlara yönelik takipçi ve yorum "hizmetlerini" satın alabiliyor, dilerseniz doğrudan ana sayfanıza da sahte trafik çekebiliyorsunuz Sadeceon üzerinden.

sadeceon-ilan-detay2

Sadeceon'un bir pazar yeri işletmecisi olarak, bu ilanların sorumluluğunu alması beklenebilir mi? Bir seviyeye kadar evet. Zira ana sayfa tasarımı ister hizmet ister ürünler için pazar yerlerinin yüzü niteliğindedir. Yüzünüzün çizgilerini siz belirlersiniz, bu çizgiler sizin işinize yaklaşımınızı temsil eder. Sadeceon'un ana sayfasını internet trollerinin bu şekilde domine etmesine izin vermesi, freelancer'lar için bir pazar yeri haline gelmek amacıyla taban tabana zıt. Zira, sayfa, internette tesadüfen Sadeceon.com'a giden bir kullanıcıya, ne amaca hizmet ettiği belli olmayan bir websitesine gittiği izlenimini veriyor. Organik büyüme, yeni kullanıcı edinme, marka algısı oluşturma gibi yeni girişimlerin piyasada kalıcılığını sağlayacak esas değerler, ana sayfasını domine eden trol ilanlar tarafından çiğneniyor.

sadeceon-ana-sayfa

Sadeceon'un bu tip bir yönteme, çok ihtiyacı olan trafik ve büyüme için gerekli itişi "satın almak" için başvurduğu düşünülebilir. Ancak bu durum, girişimin işine yaklaşımı ve gerçek büyüme figürleri hakkında ciddi soru işaretleri doğuruyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.