Fiverr alternatifi yerli girişim: SadeceOn.com
Yeni Girişimler

Fiverr alternatifi yerli girişim: SadeceOn.com

sadece10-logoFiverr'ı duymayanın kalmadığını düşünüyorum ama kısaca değinelim; adını da aldığı üzere 5 dolardan başlayan fiyatlarla hizmet ve ürünlerin alınıp satıldığı bir platform. 5 doların haricindeki rakamlara baktığımızda geçtiğimiz yılın ortasında Fırat kaleme aldığı yazıda 20 milyon dolar yatırım alan girişimin aylık 2 milyon dolar işleme sahip olduğunu paylaşmıştı.

Küresel ölçekte büyümesini sürdüren Fiverr'a rakip yerli bir girişim Evren Dinç ve Kazım Akalın tarafından hayata geçirildi. SadeceOn.com adıyla hayata geçen ve şu an beta versiyonda olan web sitesi 10 liradan başlayan fiyatlarla hizmet almak isteyenlerle, sağlayanları buluşturmayı hedefliyor.

sadeceon-ekran-goruntusu Grafik & Tasarım, Video & Animasyon'un da aralarında bulunduğu 11 ana ketegoride hizmetleri listeleyen SadeceOn.com, bir ayın içerisinde 1000'e yakın hizmet sunan üyeye ulaşmış. Şu an için 1200'ün üzerinde ilana sahip olduklarını belirten Evren Dinç aslında bu odakta yerli girişime olan ilgiye de belirtmiş oluyor.

Çalışma sistemine gelince alıcı, satıcıdan aldığı servisi onayladıktan sonra, SadeceOn, alıcıdan aldığı parayı, kendi komisyonunu ve ödeme sağlayıcıları komisyonlarını düştükten sonra, satıcının hesabına yatırıyor. Alıcıdan aldığı paranın yüzde 30'unu komisyon olarak alan SadeceOn.com'un, Fiverr'ın yüzde 20'lik payına göre yüksek kaldığını belirtmekte yarar var.

Son dönemde usta ve servis sunanlar arasında yerini alan girişim odak noktasını farklılaştırarak ülkemizde ihtiyaç duyulan bir pazarı karşılamayı hedefliyor. İlerleyen süreçte girişimin nasıl ilerleyeceğini birlikte göreceğiz, tasarımdan, müziğe kadar geniş bir konuda hizmet ihtiyacınız varsa veya para kazanmak istiyorsanız SadeceOn'u deniyebilirsiniz.

Yorumlar (17)
 1. Lirikasko Lirikasko

  Baya bir inceledim de güzel ürünler satılmakta sitede.

 2. Siteyi şöyle bi inceledim de özellikle grafik tasarım ve video animasyon kategorilerinde piyasayı bu kadar alaşağı etmeleri oldukça kötü. Bi logoyu, kurumsal kimliği 10 liraya yapmak ahmaklık, yaptırmak emek sömürüsüdür.

 3. %30 komisyon mu olur ya. Siteyi kendileri kazanmak için mi açmışlar şaka gibi :)

  1. Bcakir Bcakir

   Merhaba Emre Bey,

   Yurt dışındaki girişimleri incelerseniz %30 komisyonun normal bir rakam olduğunu görürsünüz. Udemy online derslerden %50 komisyon alıyor, Apple yayınlanan uygulamalardan %40, hele birde themeforest var sorma gitsin %60 komisyon alıyor.

   1. Yani şair burada diyor ki, herkes sömürüyor, e bunlar da sömürüyor. Ne çıkar yani.

   2. Merhaba,

    Themeforest %60 değil %50 alıyor. Satış yaptıkça bu komisyon oranı %30'a kadar düşüyor. Ayrıca Themeforest'e bir ürün koymayı başarırsanız emin olunki normal piyasada yaptığınız 1 site gelirinin nerdeyse 10 katına yakın bir gelir elde edersiniz.

    Kısaca verdiğiniz örnekler yanlış.

    10 TL'ye logo yapılmaz. Üstelik %30'uda hiç bir emek sarfetmeyen siteye göz göre göre kaptırılmaz.

   3. Göktuğ Göktuğ

    Ayrıca Apple Store ile, ThemeForest ile yayın hayatına yeni başlamış bir siteyi karşılaştırmak da doğru değil. Oldukça büyük üye kitlelerine hitap eden ve ürettiğin ürünü tekrar tekrar satabildiğin sitelerle, kişiye özel iş üretilen bir sitenin komisyon oranını karşılaştırıyorsun.

    Konuda bahsedilen sitede bile komisyon oranı %20 iken, (diğer freelance sitelerinde %5lere kadar düşüyor) yeni açılmış bir sitede %30 komisyon alınmamalı bence de.

   4. Anonim Anonim

    %30 komisyon normal bir komisyondur. Normalde yazmam ama sırf bu yorumlara kızdığım için yorum yazmak istiyorum. Hiçbirşey yapmadan %30 almak demiş bir arkadaş da, ne demek hiçbirşey yapmadan. Siz bir internet projesinin nasıl ilmik ilmik dokunarak hayata geçirildiğini bilmiyorsunuz galiba. Adamlar iş modelini 30 üzerine kurmuş, isteyen kullanır isteyen kullanmaz.

 4. Tarık Tarık

  Alternatifinden öte klonu olmuş. Yazılım kopya.

 5. Bazarrr.com vardı yine aynı mantık türk bir girişim. Bu tarz bir oluşum türk piyasasında gerçekten gerekli, ama bazarrr piyasada tutunamadı. Umarım bu tutunabilir

 6. Bir ara bazarrr.com diye bir şey vardı. Mantık sanırım aynı. O tutmadı kapandı. Umarım bu tutar. İyi çalışmalar.

 7. Tugrul Tugrul

  T.C. Kimlik numarası ve telefon onayı yapıyor, güzel bir şekilde ilanını açıyorsun.

  İlan onay aşamasında gözükürken bir anda PUFFF İLAN TAMAMEN YOK OLMUŞ!

  Destek açıyorsun, "ilanım neden yok oldu?" Diyorsun, PUFF DESTEK TALEBİ YOK OLMUŞ!

  ----

  En azından, "senden bir yol olmaz, senin ilan işe yaramaz, senin ilan uygun değil" dese amenna. Tamamen ilan yok olması, destek talebinin yok olması ne demek?

  Arkadaş madem kopya bir fikri Türkiye'ye getiriyorsun bari vizyon sahibi ol da bir şeyleri değiştir. Ne fikir var ne vizyon1

 8. Tv Yerine Tv Yerine

  Geçmişte her ne kadar onlarca başarısız örneğini görmüş olsam da bence olmuş bir proje.

  Türkiye'de bu işi yapan platformlar arasında en doyurucu ve güven veren tasarımı bu sitede gördüm.

  %30 komisyon olayı ise bence makul. Sanal POS cihazından geçen her kuruşun neredeyse yarısına devletin ve bankaların türlü sebeplerle el koyduğunu bilmeyen arkadaşlar oranı çok bulmuşlar.

  Başarılar dilerim.

 9. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Girişim olarak güzel uyarlama. Ama 2000 twitter takipçisi gibi şeyler insanı soğutur, izin verilmemeli. Birde bazı işler değerinden çok düşük olduğu kalitesiz çok iş çıkar. Hitap ettiği kitle de daralır.

 10. fiverr.com'un css'lerini aynen kopyalamak ne demek? ohaa diyorum sadece.

  1. İhsan Gönültaş İhsan Gönültaş

   Gercekten, ayip etmisler bukadar sacmalik olamaz adamlar yapi ve yazilim konusunda bile fiverr.comd an kopyalamislar ilginc.. Belkide anlasmalari vardir bilemiyecegim ama eger bunu yaptilarsa ayip

 11. Sadeceon Kullanıcısı Sadeceon Kullanıcısı

  Ödemeleri bazen göndermeyi unutuyorlar, bazen çok geç gönderiyorlar. Daha bu hafta bana yalan bir dekont gönderdiler ve henüz cevap alamadım kendilerinden. 200 liralık bir ödeme yapıcaklar beni 3 haftadır oyalıyorlar. Yazık böyle girişimlere.