LinkedIn'i yasaklayan Rusya, Facebook ve Twitter'ı uyardı
Genel

LinkedIn'i yasaklayan Rusya, Facebook ve Twitter'ı uyardı

Rusya, vatandaşlarının dijital verilerinin ülkede tutulmasına yönelik geçtiğimiz yıl yürürlüğe aldığı yasanın kapsamını genişletiyor. Mahkeme kararıyla LinkedIn'in ülke çapında yasaklanmasına karar veren Rusya, Facebook ve Twitter başta olmak üzere diğer yabancı internet şirketlerine de göz dağı veriyor.

Rusya'nın, ülkedeki 5 milyon LinkedIn kullanıcısını etkileyecek yasaklama kararının yarından itibaren uygulamaya konulması bekleniyor. Rusya kararı, vatandaşların hack'lenmesini engellemek gibi ülke çıkarlarıyla gerekçelendirse de, verilerin ülkede tutulması hükümet açısından internetin kontrolünü daha da kolaylaştırabilir. Halihazırda sıkı internet kontrolüyle tanınan ülke, vatandaşların gizliliğini ihlal ederek hassas bilgilerine daha kolay erişebilir.

Rusya, yasanın Eylül 2015'te geçmesinden sonra aralarında Google ve Booking.com gibi uluslararası internet şirketlerinin olduğu bin 500 şirketi incelemeye almıştı. Yeni düzenlemeye uygun şekilde çalışmayan şirketler arasında yer alan LinkedIn'in İrlanda'daki merkezinin Rusya ile anlaşmaya varması da olası.

Gelişme, 8 Kasım başkanlık seçimleri öncesinde e-posta hack'lenme skandalı için suçlanan Rusya'nın ABD'yle halihazırda sürtüşmeli ilişkisinde ipleri biraz daha gerecek gibi görünüyor.

Yorumlar (5)
 1. Muhammet Şafak Muhammet Şafak

  Facebook, Twitter gibi internet siteleri bir internet sitesi olmaktan çıktı, artık kitleleri fark ettirmeden yönetmeye çalışıyor. Facebook'un Amerika'daki seçimlerle ilgili Trump'ı gizlice desteklediğini bilmeyen var mı bilmiyorum ama bu tip siteler Amerikan İstihbarat Ajanslarının emrinde bilgi toplamaktansa faliyet gösterdiği ülke istihbaratı tarafından bilgilerinin toplanması daha makul gibi. He yok facebook, twitter FBI, CIA gibi kuruluşlarla bilgi paylaşımı yapmıyor diyorsanız o da sizin inancınız bir şey diyemem.

  Şu konuda hem fikirim. Vatandaşların kullanımı etkilenmeyecek şekilde yaptırımlar ile şirketlerin o ülkede bir veri merkezi kurmaları sağlanabilirdi.

 2. Zerowin Zerowin

  Rusya'yı bu kararından ötürü tebrik ediyorum. Şirketler büyüyünce kendilerini devletlerden daha güçlü görmeye başlıyor. Sonra devlete kafa tutmalar falan. Bunları böyle dize getireceksin. Şimdi LinkedIn düşünsün. Yakında borsada düşüş yaşarlar...

 3. Çok doğru bir karar. Facebook, twitter falan kullanmıyorum. Kullanan da mümkün olduğu kadar az kullanmalı, uygulamayı dşrek telefona kurmamalı, çok özel paylaşımlardan kaçınmalı. Çünkü her veri, amel defteri gibi, gün gelir bir gün istihbarat örgütlerine lazım olur düşüncesi ile saklanıyor.

 4. Hakan Mert Hakan Mert

  Microsoft satın aldıktan sonra bunun gerçekleşmiş olması dikkatinizi çekti mi? Tüm kamu bilgisayarlarından Windows'u silen bir devlet yönetiminden bahsediyoruz.

 5. Dikkatimizi çekti kararın doğruluğu sorgulanabilir ancak internet şirketlerinin devletlerle uzlaşmak, işbirliği yapmak yerine dediğim dedik çaldığım düdük tavrını takınması doğru değil. Bizlerden ücretsiz tek kuruş ödemeden aldığı veriyi istediği gibi big data deyip anlamlandıran ticari, siyasi, askeri sektörlerde kullanan bu ölçekte şirketlerin verdiği ücretsiz iletişim ve bilgi hizmeti sorumluluklarını yok saymaları anlamına gelmiyor.