Yerli girişim UrbAdvisor ile tarzınıza uygun şehirleri kolayca keşfedin
Girişim

Yerli girişim UrbAdvisor ile tarzınıza uygun şehirleri kolayca keşfedin

Son yıllarda çeşitli dikeylerdeki veriyi toplayıp şekillendiren girişimleri daha fazla görmeye başladık ve UrbAdvisor.com bu yöntemi şehirleri tanıtmak için kullananan yeni bir girişim.

Kendini "seyahat arama ve öneri motoru" olarak tanımlayan UrbAdvisor, şehirler hakkında detaylı ve filtrelenebilir bilgiler sunuyor. Her şehrin nüfus bilgisinden güvenilirlik durumuna, ortalama internet hızından İngilizce konuşulma durumuna kadar farklı bilgilere yer veriyor. Şehirlerdeki bazı temel ürünlerin fiyatlarını ve Uber'in hizmet verip vermediğini bile paylaşıyor. Farklı dillerdeki kullanıcı yorumlarıyla da içeriği zenginleştiriyor.

urbadvisor

Kerem Sertan Özkılıç tarafından geliştirilen UrbAdvisor, şu anda sadece İngilizce yayın yapıyor ancak kullanıcılarının çoğu Türkiye ve Brezilya'dan. Şu anda 1200 üyesi olan ve günde 600-700 sorguya yanıt veren girişim, 'koleksiyonlar' bölümündeki hazır listelerle kullanıcılara vakit kazandırıyor. Şehir önerileri bölümünde ise tarzınıza uygun şehirleri bulmanız için filtreleme seçenekleri sunuyor.

UrbAdvisor, aldığım bilgilere göre altı aylık bir çalışma sonunda hayata geçirilmiş ve birkaç gün önce de özellikle turizm ve seyahat blogcularının kullanabileceği "şehir eklentisi" (widget) özelliğini devreye almış. Yani isteyen herkes şehir eklentilerini web sitesine ekleyerek o şehirle ilgili içeriğini zenginleştirebiliyor.

sehir-eklentisi-urbadvisor

Sertan Özkılıç, şu anda bine yakın yorum bulunan siteye ayda 300 civarında yeni yorum eklendiğini ve yorumların çoğunun Türkçe ve İngilizce olduğunu paylaşıyor. Temel verilerin sınıflandırılması bakımından güzel bir girişim olan UrbAdvisor, yakında blogcular çin Türkiye'de ve yurtdışında küçük buluşmalar yapmayı da planlıyor. Bu buluşmaların UrbAdvisor içeriğine katkı sağlayıp sağlamayacağını meçhul ama en azından şehir bilgilerinin güncel kalması için UrbAdvisor'a katkısı olabileceğini tahmin ediyorum.

Eğer ilk tatilinizde tam tarzınıza uygun bir yere gitmek isterseniz Urbadvisor.com'a mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

Yorumlar (17)
 1. Yorum sayısı çok az bir çok şehirde yorum yok, yorum sayısı artarsa çok iyi olacaktır. Gidip gitmemeye vermeye çalıştığım bir şehir için buradaki yorumları okumaya gelirdim eğer çok yorum olsaydı

  1. Merhaba Mert. Evet yorum sayısı henüz yeterli değil ama artması için, insanların gezdikleri şehirler hakkında bir şeyler yapması için elimizden geleni yapıyoruz. Yorum için teşekkürler

 2. Isim Urbvisor olsa?

  1. İsmin içinde 'Advisor' olması hoşuma gidiyor ve daha akılda kalıcı yapıyor bence. Ama fikir için teşekkürler :)

  2. isim çok iyi bence, hiç gerek yok değiştirmeye

   1. Mehmettugberkcelik Mehmettugberkcelik

    Çok tatlı atışma olmuş :))

 3. Güzel proje. Bunun benzeri olarak bir de nomadlist var. Bu sıralar bu tarz projeler çıkmaya başladı. Başarılar.

 4. Teşekkürler. Evet nomadlist rakiplerimizden birisi. Tabi bizim kullanıcı yorumuyla yaptığımızı onlar forumla yapmaya çalışıyor. Bir de bizim arama motorumuzun çalışma mantığı farklıydı ama Urb Advisor'ı producthunt a koyduktan sonra sanırım onların da hoşuna gitti ve onlar da arama motorunu bizimki gibi yapmaya çalışıyor.

 5. güzel fikir tebrikler, özellikle tasarımı çok beğendim bence geleceği olan bir proje, başarılar :)

  1. Teşekkürler Emre

 6. İstanbula baktım güvenlik 3/10 New York 6/10. Bu verileri aldığınız yerin doğru olmadığının en açık göstergesidir. İstanbul dünyanın en güvenli metropol kentlerindendir. Cinayet ve tecavüz vakaları çok düşüktür. Hırsızlık vb. olaylar diğer metropollere göre çok düşüktür. Etrafı ateş çemberinde olan bir ülkenin en güzide şehridir. Bu kadar tehdide rağmen dimdik ayaktadır. Arada bir terör olayları yaşansa da kendini güvende hissedebileceğin bir şehirdir. İnşallah o olaylarda bir gün son bulur ve hiç yaşanmaz.

  1. Serkanince Serkanince

   Öyle güzel yazmış ki bilmesem inanacağım

  2. Pardon? İstanbul'da son bir yılda 5 terör saldırısı 1 darbe girişimi oldu? Yüzlerce insan öldü 1000 küsür insan yaralandı. Yaşanan taciz tecavüz vakalarını saymıyorum bile. İstanbul için verdiğimiz güvenlik puanının doğru olduğunu düşünüyoruz.

  3. En buyuk patlama ataturk havalimanindaki 29 haziran tarihli patlamada olenler 42 kisi. yuzlerce kisi hangi olayda hayatini kaybetti? darbede istanbulda olenlerin sayisi ancak 100u geciyordur.

   Urbadvisor'un parametreleri nelerden olusuyor bilmiyorum ancak her indexin degerlendirme kriterlerini paylasmasi gerektigini dusunuyorum. https://www.numbeo.com/crime/indices_explained.jsp)

   https://www.numbeo.com/crime/rankings.jsp

   Burada New York 5, Londrayla 3 fark var safety acisindan. Crime Index 2016 Mid Year olarak geciyor. Atina, Hamburg, San francisco'nun neden altta oldugunu sanirim orada yasayanlar dogrulayabilir/yanlislayabilir.

   Burada the economistin 2015e ait bir raporu var, (yanlisliyor): http://www.nec.com/en/global/solutions/safety/Event/EIU_Index/PDF/EIU_Safe_Cities_Index_2015_white_paper-1.pdf

   Istanbul 100 uzerinden 62.25

   Teror+darbe girisimi guvenlik icin cok ciddi bir parametre ama tek basina degil. Yoksa yabancilar hala ataturk havalimanini transit icin kullanmazlardi(biliyorum ciddi dusus var ama ornegin israilin birlesik devletler ucuslarin %85 thy ile gerceklesiyor.)

   Son olarak yakin tarihli tripadvisorun soru-cevap yorumunu birakiyorum. Ozetle diyecegim; tamam guvenlik acisindan ovunulecek bir durumumuz yok ancak yerin dibine gecirilecek bir afrika sehri olmadigimizi dile getirmek sanirim o kadar zor degil.

   https://www.tripadvisor.co.uk/ShowTopic-g293974-i368-k9896435-Safety_in_Istanbul-Istanbul.html

   1. @arda değişiği , 42 kişi sayısının az olmasına yaptığın vurgu ve ancak! 100 kişi ölmüştür gibi bir açıklamayı yazacak kadar ne zaman alçaldın ? Küçük bir sayı mı ? Belki istatistik yanlış olabilir fakat bir konu hakkında tartışırken bu kadar düşmeye gerek yok. Yaşayana ne kolay bunları yazmak. Ne de olsa sayıdan ibaret.