Yerli girişim UrbAdvisor ile tarzınıza uygun şehirleri kolayca keşfedin

Yerli girişim UrbAdvisor ile tarzınıza uygun şehirleri kolayca keşfedin

Son yıllarda çeşitli dikeylerdeki veriyi toplayıp şekillendiren girişimleri daha fazla görmeye başladık ve UrbAdvisor.com bu yöntemi şehirleri tanıtmak için kullananan yeni bir girişim.

Kendini "seyahat arama ve öneri motoru" olarak tanımlayan UrbAdvisor, şehirler hakkında detaylı ve filtrelenebilir bilgiler sunuyor. Her şehrin nüfus bilgisinden güvenilirlik durumuna, ortalama internet hızından İngilizce konuşulma durumuna kadar farklı bilgilere yer veriyor. Şehirlerdeki bazı temel ürünlerin fiyatlarını ve Uber'in hizmet verip vermediğini bile paylaşıyor. Farklı dillerdeki kullanıcı yorumlarıyla da içeriği zenginleştiriyor.

urbadvisor

Kerem Sertan Özkılıç tarafından geliştirilen UrbAdvisor, şu anda sadece İngilizce yayın yapıyor ancak kullanıcılarının çoğu Türkiye ve Brezilya'dan. Şu anda 1200 üyesi olan ve günde 600-700 sorguya yanıt veren girişim, 'koleksiyonlar' bölümündeki hazır listelerle kullanıcılara vakit kazandırıyor. Şehir önerileri bölümünde ise tarzınıza uygun şehirleri bulmanız için filtreleme seçenekleri sunuyor.

UrbAdvisor, aldığım bilgilere göre altı aylık bir çalışma sonunda hayata geçirilmiş ve birkaç gün önce de özellikle turizm ve seyahat blogcularının kullanabileceği "şehir eklentisi" (widget) özelliğini devreye almış. Yani isteyen herkes şehir eklentilerini web sitesine ekleyerek o şehirle ilgili içeriğini zenginleştirebiliyor.

sehir-eklentisi-urbadvisor

Sertan Özkılıç, şu anda bine yakın yorum bulunan siteye ayda 300 civarında yeni yorum eklendiğini ve yorumların çoğunun Türkçe ve İngilizce olduğunu paylaşıyor. Temel verilerin sınıflandırılması bakımından güzel bir girişim olan UrbAdvisor, yakında blogcular çin Türkiye'de ve yurtdışında küçük buluşmalar yapmayı da planlıyor. Bu buluşmaların UrbAdvisor içeriğine katkı sağlayıp sağlamayacağını meçhul ama en azından şehir bilgilerinin güncel kalması için UrbAdvisor'a katkısı olabileceğini tahmin ediyorum.

Eğer ilk tatilinizde tam tarzınıza uygun bir yere gitmek isterseniz Urbadvisor.com'a mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.