Hyperloop One, ilk ticari hattında Dubai - Abu Dhabi arasını 12 dakikaya indirecek
Teknoloji

Hyperloop One, ilk ticari hattında Dubai - Abu Dhabi arasını 12 dakikaya indirecek

Ekim ayında DP World Group of Dubai liderliğinde 50 milyon dolarlık yatırıma imza atan Hyperloop One (H1), ilk ticari hiperdöngü (hyperloop) ulaşım çözümünü Dubai ile Abu Dhabi arasında inşa edecek.

DP World Group, dünyanın en büyük 3. liman işletmecisi olduğunu paylaşmıştık ve yapılan açıklamaya göre Hyperloop One kargo taşımacılığıyla yolcu taşımacılığını bir arada yürütecek. Birleşik Arap Emirlikleri'nde kurulacak dünyanın ilk ticari hiperdöngü aracı yaklaşık 160 kilometre uzunluğundaki mesafeyi 12 dakikada katedecek.

Hyperloop One, ilk ticari işini teslim etmek için Dubai Yol ve Ulaştırma Müdürlüğü ile ortak bir çalışma yürütüyor. Önümüzdeki yılın başında Nevada çöllerinde ilk tam ölçekli prototip testini yapacak olan Hyperloop One, aşağıda konsept tasarımda da görebileceğiniz gibi sadece hızlı değil, konforlu bir yoluluk da vaadediyor.

Daha önce Dubai Future Accelerators ile imzaladığı anlaşmayla bölgenin ilk hiperdöngü kargo taşımacılığını da başlatmak isteyen Hyperloop One, Dubai-Abu Dhabi projesinde yönetim danışmanlığı şirketi McKinsey ve mühendislik firması BIG ile birlikte çalışıyor.

Projenin tam olarak ne zaman teslim edileceği bilinmese de Hyperloop One'ın 2017'nin başında ilk hiperdöngü trenini teslim etme hedefine bir adım daha yaklaştığını söyleyebiliriz. Elon Musk'ın hiperdöngü girişimi tarafında nasıl bir çıkış yapacağını ise

Hyperloop One'ın Uber’in eski CFO’su Brent Callinicos'i olarak şirketin finansal işlerinin başına getirdiğini de paylaşmadan geçmeyelim.

Yorumlar (5)
 1. Zerowin Zerowin

  Adamlarda şimdilik petrol var, boyuta para savuruyorlar. Benzine ihtiyaç 50-60 sene sonra neredeyse kalmayacak. O zaman o çölde kim kalmak isteyecek (Dubai) merak ediyorum.

  1. hahahaha gerçekten çok komik bir yorum. dubai'den selamlar. azıcık zaman ayırıp araştırma yapsanız (hiç gitmediğinizi varsayıyorum) dubai'de şu an zaten petrol yok :) şu an insanlar neden kalmak istiyor azıcık araştırırsanız anlarsınız.

   1. Havadan Video Havadan Video

    Kesinlikle size katılıyorum, türk insanları bilgisi olmadığı konularda ortaya laf konusunda kendisiyle yarışır.

  2. Arab Money Arab Money

   Cidden adamları cahil mi zannediyorsun ya? Adamlar Oxford'da Cambridge'de okuyorlar, 8 senede işletme bitiren adamlar kalkıp bunlara cahil diyor.

 2. Furkan Başşer Furkan Başşer

  Türkiye'ed okuma yazma seviyesi az insanların yorumlarını pek ciddiye almamak gerekli aslında, adam hem petrol ile övüyot hemde gitmediği bir yerde insanların yaşamını sorguluyot gelecek için bu yanlış bir düşünce türüdür.