Tesla, Alman mühendislik şirketi Grohmann Engineering'i satın aldı

Tesla, Alman mühendislik şirketi Grohmann Engineering'i satın aldı

Elektrikli otomobil pazarına girdiği günden bu yana otomobil üreticilerini rahatsız eden Tesla, şimdi de Alman teknolojisiyle güç kazanıyor. Palo Alto merkezli şirket, Grohmann Engineering GmbH'ı satın aldığını ve Tesla Grohmann Automation adlı yeni bir şirkete çevireceğini açıkladı.

Elon Musk'ın ürün tanıtımlarını sürekli geciktirdiğini düşündüğümüzde Tesla'nın Grohmann Engineering'i neden satın aldığını bulmak mümkün. Amerikalı şirket, Grohmann'ın teknolojisiyle üretim süreçlerini hızlandırmak ve verimliliği artırmayı çalışacak ve Almanya'dan ayırmayacağı şirketin adını da Tesla Grohmann Automation olarak değiştirecek.

Tesla CEO'su Elon Musk, bu satın almanın büyük önem taşıdığının altını çizerken Grohmann'ın ilk tercihleri olduğunu söylüyor ve 'bir parça Alman şirketi' olduklarını da ekliyor. Grohmann Engineering'in kurucusu Klaus Grohmann da Tesla ile son bir kaç aydır çalıştıklarını ve bu satın almanın karşılıklı uyum içinde gerçekleştiğini paylaşıyor.

Bu satın almayla üretim sürecindeki iyileştirmelerin üssel şekilde artacağını paylaşan Tesla, bu sayede araç başına üretim maliyetini de düşürmek istiyor. Bir mühendislik şirketi olan Grohmann, elbette Tesla'nın insan kaynağı ihtiyacını da karşılamış olacak ki Elon Musk'ın bu konuda ne kadar hassas olduğu malum.

Tesla'ya 700 çalışan daha eklenmiş oldu

Rakamla konuşacak olursak Tesla, Gelişmiş Otomasyon birimine iki yıl içinde 1000 kadar yeni mühendis ve yetenekli teknik personel eklemeyi hedefliyordu ve 7 yüz kadar çalışanı olan Grohmann Engineering hem donanım hem de yazılım tarafında bu ihtiyacın önemli bir kısmını karşılamış oluyor.

Diğer yandan önümüzdeki 4 yılda üretim kapasitesini yüzde 400 artırmak isteyen Tesla, 2018'de yıllık 500 bin araç üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyor. 2017 sonunda tamamlanması beklenen anlaşmanın Almanların otomotiv mühendisliğindeki kalitesini bir kez daha kanıtladığını da söylemeden geçmeyelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.